Każdy rodzic marzy, aby jego pociecha odniosła w życiu sukces. Odpowiednio kształtowane uzdolnienia dziecka mogą w tym wydatnie pomóc, zwłaszcza jeśli będziemy promować je już od młodego wieku. Podpowiadamy, jak można wspierać talent dziecka bez pozbawiania go uroków beztroskiego dzieciństwa.
Co to jest talent? To poziom umiejętności w danej sferze, który wyróżnia nas wśród innych ludzi. Jest zwykle wynikiem genetycznych predyspozycji, ale wymaga kształtowania i szlifowania – talent bez pracy nie przynosi zwykle wielkich sukcesów. Z drugiej strony, jeśli robimy coś, do czego mamy talent, sprawia nam to więcej satysfakcji i daje lepsze rezultaty. Uzdolnienia dziecka warto więc rozwijać, aby mogły się kiedyś przerodzić w wielkie pasje, a może i udane życie zawodowe.
Wiele talentów tak naprawdę rozwija się dopiero w wieku szkolnym, a nawet jeszcze później. Trudno odkryć w sobie przecież zdolność do rozumienia fizyki kwantowej przez wcześniejszego przyswojenia podstaw matematyczno-fizycznych. Z drugiej strony, wiele maluchów już w pierwszych latach życia wykazuje podziwu godny „dryg” do określonych aktywności. Baczne oko rodzica dostrzeże ten potencjał i małymi kroczkami pomoże kształtować talent dziecka.
Oczywiście, patrząc na maluszka w wieku 2-3 lat trudno wyrokować o jego przyszłości – może być z niego zawodowy pływak lub arcymistrz szachowy. Czas pokaże. Pamiętajmy, że Albert Einstein do czwartego roku życia nie mówił i nic nie wskazywało na to, że będzie jednym największych geniuszy swoich czasów.
Które uzdolnienia dziecka może zidentyfikować już we wczesnym wieku?
Dodatkowo u małych dzieci można zaobserwować podwyższony poziom empatii, twórczą kreatywność objawiającą się np. ochotą do snucia własnych opowieści czy wyjątkową swobodę podczas igraszek w wodzie. To wszystko małe, ale obiecujące przepowiednie, które zwiastują potencjalny talent dziecka.
Co możemy zrobić z małym czempionem? Najlepsza rada to otworzyć dziecku horyzonty i pozwolić mu na spontaniczny rozwój. Nie ma sensu uczyć maluszka technik rysowania czy perspektywy; warto natomiast stworzyć mu idealne warunki do różnorodnej twórczości dostarczając papierów, kartonów, farb i kredek dla małych dzieci. Pomagają również inspiracje typu wspólne oglądanie obrazków w książkach.
Analogicznie małego muzyka warto otaczać różnymi brzmieniami oraz przedmiotami (niekoniecznie instrumentami), które wydają ciekawe dźwięki. Świetną aktywnością rozwojową jest też wspólne śpiewanie na głos. Muzyka jako taka wpływa na dziecko stymulująco w wielu różnych aspektach i może pomóc również w rozwoju mowy czy matematycznych zdolności.
Uwagi wymagają również sportowe uzdolnienia małego dziecka. Przykłady pobudzających ruchowo aktywności to tory przeszkód, nauka pływania, jazda na rowerku biegowym, skakanie na trampolinie, asekurowane przez rodziców wspinaczki dla placu zabaw i wspólne gry z piłką. Na wybór jednej sportowej dyscypliny w wieku kilku lat jest jeszcze za wcześnie, ale zajęcia kształtujące koordynację i siłę mięśni tułowia to doskonała inwestycja w zdrowie pociechy, nawet gdy nie będzie z niej sportowiec.
Uwaga: Ważnym elementem rozwoju uzdolnień dzieci jest stworzenie im warunków do rozwoju niezależności. Nie można nieustannie otaczać pociechy zakazami i wskazówkami – dajmy jej swobodę w granicach bezpieczeństwa.
W mediach znaleźć można dziesiątki historii dzieci, które ambitni rodzice trenowali na mistrzów już od wieku 3-4 lat. Taka dedykacja może przynieść sukces, ale w nadmiarze może też pozbawić dziecko wolności, która jest ważnym elementem zrównoważonego rozwoju. Talent w jednej dyscyplinie nie może bowiem przysłaniać potrzeby doskonalenie emocjonalnych i społecznych zdolności, których brak utrudni egzystencję w przedszkolu czy szkole.
Małe dziecko musi mieć czas na swobodną zabawę i kontakt z rówieśnikami. Nie powinno być też przeciążane wysiłkiem fizycznym ani psychicznym – z rozdrażnienia i zmęczenia szybko rozwija się apatia, a nawet awersja.
Nie zmuszajmy też dziecka do rozpoczynania zorganizowanych zajęć dodatkowych w zbyt wczesnym wieku. Tego typu rutyna wywiera niepotrzebny nacisk i przesadnie ogranicza wolny czas malucha. Jeśli jednak czujecie, że sami nie jesteście w stanie zapewnić pociesze odpowiedniej stymulacji, poszukajcie wszechstronnie rozwojowych zajęć dla dzieci w danym przedziale wiekowym, które uczą formą zabawy, typu rytmika. Zajęcia dwa razy w tygodniu w wieku przedszkolnym absolutnie wystarczą!
Dowiedz się więcej o zaletach i wadach zajęć dodatkowych dla dzieci: https://niebieskiepudelko.pl/zajecia-dodatkowe-dla-dzieci-tak-czy-nie/
Tagi: talent, uzdolnienia, zdolności
Dodaj komentarz