Jakie prezenty kupować przedszkolakom młodszym i starszym i dlaczego?
Lalki
Prymitywne grzechotki i lalki to najstarsze zabawki świata znajdowane w wykopaliskach. Robione były z patyków, słomy, skór, gałganków, porcelany, gumy, plastiku z innych dostępnych materiałów. Małe i duże, „bobaski” i „dziewczynki”, jasne i czarne – różne, ale zawsze dla dzieci – i to nie tylko dla dziewczynek – najważniejsze!
Ważne: lalka to dla dziecka symbol człowieka. Dziecko przenosi zachowania rodziców wobec siebie na lalkę. Gdy czuje się kochane – kocha lalkę i opiekuje się nią, gdy jest bite i szarpane – przenosi te reakcje na lalkę. Pociesza ją tak, jak jest pocieszane. Zachowania dzieci w stosunku do lalek to utrwalanie pierwszych kontaktów społecznych, to uczenie się potrzeb charakterystycznych dla małych i bezbronnych, to dbanie o innych i opiekowanie się innymi. Dziewczynki uczą się roli matki, chłopcy (także powinni mieć chociaż jedna lalkę!) – uczą się okazywania serdeczności i opiekowania się kimś. Dziecko uczy się od własnych rodziców i dziadków różnorodnych zabaw z lalką!
Dzieci młodsze (3-, 4-letnie) powinny mieć lalki „prostsze”, trwalsze, o ubrankach łatwych do włożenia – jest to związane z poziomem ich zabawy. Lalki są karmione, myte, często przewijane, wyprowadzane na spacer, do lekarza, usypiane itp. Starsze przedszkolaki włączają do zabaw inne, bardziej skomplikowane czynności – lalka pije mleko, soki, je owoce, ma zakładany śliniaczek, słucha bajek, kołysanek. Może więc już zamykać oczy, mówić mama, mieć na zmianę różne ubranka, bieliznę. Można ją czesać, myć wodą, układać w różnych pozycjach itp. W tym wieku już nie sprawdza się, jak trzymają się oczy, ręce i nogi, już dzieci nie ciągną lalek za włosy – lalka może być już bardziej „skomplikowana”. Lalce nadaje się imię, ma swoje miejsce w pokoju, bywa „członkiem rodziny”.
Lalkowe akcesoria są ważnym elementem zabaw. Dziewczynki marzą o wózkach (spacerówkach lub takich z budkami), parasolkach przy wózkach, kołderkach, poduszkach itp. Bardzo poważnie „młode mamy” spacerują z wózkami, co chwila przystając i coś w wózku poprawiając.
Inne akcesoria użyteczne przy zabawach z lalkami to kuchenka z garnkami, talerzami, kubeczkami (czasami w zabawach używane są plastikowe owoce i potrawy). W zabawie w dom, gdzie lalki są dziećmi, przydać się mogą: pralka, odkurzacz, kołyska, wanienka itp. Czasem „dziecko” idzie do lekarza (zestaw Mały Lekarz, koniecznie ze strzykawką), do fryzjera (znów odpowiednie akcesoria), do apteki itp. Wybór dodatkowego wyposażenia do zabaw z lalkami jest przeogromny!
Chłopcy zwykle wiozą „swoje dziecko” samochodem lub traktorem do rodziny, lekarza, na pocztę, po zakupy – odpowiedni samochód jest więc konieczny.
Pewną odmianą zabaw lalkami są minidomki, w których mieszkają kotki, pieski, różowe koniki itp. Domki są składane, mają małe pokoiki, mebelki, a zwierzęta posiadają ludzkie cechy – dzieci w zabawach animują je. Te zabawki są „czarodziejskie”, bajkowe – różowe, fioletowe i niektóre dzieci bardzo lubią się nimi bawić.
Ostatnio pojawiły się na sklepowych półkach malutkie, miniaturowe lalki z ruchomymi kończynami – mają też swoje mieszkanka, swoje zwierzaki, różne „potrzebne” sprzęty. Tymi lalkami lubią bawić się starsze dzieci – powyżej 5 lat. Lalki te stają się mieszkańcami farm, miasteczek (z gotowych elementów lub budowanych samodzielnie z klocków). Można także dostać lalki – postacie ze znanych dobranocek i kreskówek (Bob Budowniczy), do zabaw z lalkami włączają dzieci różne zestawy zwierząt (plastikowe zestawy zwierząt w gospodarstwie, zwierzęta egzotyczne, różnego rodzaju „rodziny dinozaurów” itp.)., Za pomocą lalek, zwierzątek i przeróżnych akcesoriów, dzieci tworzą w zabawach różne fikcyjne sytuacje, przygody.. Są to wspaniałe sposoby rozwijania wyobraźni!
Ważne: jeśli w rodzinie pojawiło się małe dziecko, to starsze, przedszkolne powinno mieć lalkę – bobaska z pieluszkami, butelką, wózkiem itp. Będzie naśladować mamę i mniej odczuwaje utratę jedynactwa. Będzie czuło się starsze, ważne i potrzebne; oczywiście bardzo chwalone przez mamę za „dorosłość”.
Moda na Barbie już mija, ale jeszcze są dzieci, które marzą o tych lalkach. Jeżeli lubią ubierać i przebierać lalki, to występują tu elementy twórczej zabawy, zwłaszcza gdy oprócz Barbie w zabawie uczestniczą inne lalki, różne postacie i sprzęty. Pojawiają się natomiast lalki – bohaterowie bajek Disneya : Kopciuszek, Królewna Śnieżka,Krasnoludki oraz inne. Niektóre dzieci bawią się nimi, ale nie są to zabawki uniwersalne.
O lalkach można jeszcze dużo, ale każdy dorosły kiedyś je miał i pamięta, czym były i jakie miały znaczenie.
O ile przytulanki i lalki mają ogromne znaczenie w rozwoju oraz kształtowaniu emocji, uczuć i są z tego powodu niezbędne dzieciom (dodatkowo rozwijają sprawności samoobsługowe, precyzję ruchów, mowę, pamięć, poczucie estetyki itp.), to omawiane poniżej zabawki konieczne są dla wszechstronnego rozwoju dzieci.
Dodaj komentarz