ŁÓŻECZKO
Najlepsze są łóżeczka drewniane ze szczebelkami i regulowaną wysokością posłania (dwa poziomy). Odległości pomiędzy szczebelkami nie mogą być większe niż 8 cm. W sklepie trzeba sprawdzić, czy łóżko jest solidnie i starannie wykonane, czy jest stabilne.
Łóżeczko powinno być wyposażone w gładki materacyk, niezbyt miękki, wykonany z pianki poliuretanowej lub pianki połączonej z włóknem kokosowym. Są w sprzedaży łóżeczka z opuszczanym bokiem, szufladą na pościel i wyjmowanymi szczebelkami, można też kupić łóżko wielofunkcyjne, które „rośnie wraz z dzieckiem”.
Do łóżeczka trzeba dokupić: 2–3 zmiany pościeli, kocyk, kołderkę, folię plastikową lub podgumowany materiał do ochrony łóżeczka przed zmoczeniem. Zamiast kołderek można też kupić specjalne śpiworki. Mają tę wspaniałą zaletę, że nie trzeba wtedy wstawać w nocy i sprawdzać, czy dziecko nie jest odkryte. Dla dziecka, które już zaczyna przewracać się bądź próbuje siadać, bardzo przydają się boczne zabezpieczenia wkładane do środka łóżeczka.
Ponieważ niewskazane jest używanie poduszki jako niebezpiecznej dla niemowlęcia, można kupić specjalny klin, który wkładany pod materacyk lub pod nogi łóżeczka zapewni skośne ułożenie dziecka.
Uwaga: przy zakupie mebelków zwróć uwagę, aby posiadały one odpowiednie atesty.
Warto też zaopatrzyć się w monitor oddechu – urządzenie które kontroluje oddech w czasie snu dziecka. Zaalarmuje ono w przypadku wystąpienia bezdechu oraz zadławień i zakrztuszeń u noworodka, co może zapobiec Zespołowi Nagłego Zgonu Niemowlęcia (SIDS).
Dodaj komentarz