Najważniejszą zasadą postępowania jest zapobieganie i unikanie substancji potencjalnie alergicznych, ale i wywołujących objawy nietolerancji.
Dla zapobiegania alergii ważne jest:
W razie występowania objawów skórnych lub pokarmowych (wymioty, biegunka) należy dążyć do eliminacji czynnika je wywołującego. Objawy mogą być też bardziej ogólne: np. nawracające zapalenia układu oddechowego jako wyraz uczulenia na białka mleka krowiego. W przypadkach skrajnych, alergie pokarmowe wywołać mogą reakcje anafilaktyczne – groźne dla życia.
Matki uczulone na mleko krowie, które nie karmią piersią swoich dzieci, powinny rozpocząć karmienie sztuczne po konsultacjach z lekarzem, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci również nie będą mogły być karmione zwykłymi mieszankami. Najlepiej mleko zastąpić hydrolizatami białkowymi o nieznacznym stopniu hydrolizy – oznaczonymi HA, lub – jeśli lekarz zaleci – hydrolizowanymi w znacznym stopniu. Można też spróbować mlek sojowych. Mleka sojowe jednak też czasami uczulają.
Lata doświadczeń z hydrolizatami białkowymi wskazują jednak, że najlepszym preparatem mlekozastępczym jest produkt o wysokiej hydrolizie kazeiny mleka krowiego.
Ogólną zasadą wprowadzania wszystkich nowych produktów do diety dzieci z rodzin obciążonych alergią jest ich ostrożne i opóźnione wprowadzenie w stosunku do zalecanych okresów wprowadzania.
Dodaj komentarz