Pamiętaj aby wszystkie kosmetyki, których używasz w pielęgnacji dziecka miały atesty Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Atesty stwierdzają, że produkty te nadają się do pielęgnacji delikatnej skóry Twojego dziecka. Ważne jest też aby nie był przekroczony termin ważności stosowania.
Pielęgnacja skóry
Odparzony i zmacerowany naskórek staje się podatny na inwazję mikroorganizmów: bakterii i grzybów. Istnieje nawet kliniczny termin pieluszkowe zapalenie skóry, którym określamy rozlane zapalenie skóry okolicy pośladków, pachwin, a często również podbrzusza. Nie wolno nam dopuszczać do tego stanu, który nie tylko wymaga leczenia, ale jest dla dziecka źródłem niepokoju i cierpienia. Czasami na skórze pojawiają się drobniutkie, czerwone grudki zwane potówkami. Zwykle są wynikiem zbyt ciepłego ubierania dziecka – ustępują samoistnie. Niektóre z nich mogą powiększać się do wielkości łebka dużej szpilki, wypełnionego ropą. Jeżeli są to zmiany pojedyncze, należy je przetrzeć pałeczką z watą zmoczoną w spirytusie, a następnie drugą pałeczką zagencjanować. Jeśli jest ich więcej – wymagają kontroli lekarskiej.
Po każdym myciu ważne jest dokładne osuszenie skóry. Następnie należy ją natłuścić (szczególnie pachwinki) oliwką dla dzieci, lub innym preparatem natłuszczającym. U starszych niemowląt można używać w celu natłuszczenia skóry po myciu, przy zmianie pieluch kremów przeznaczonych dla dzieci. U nich też stosować można zasypki dla dzieci, oczywiście po bardzo dokładnym osuszeniu skóry. Zasypki muszą być stosowane w bardzo małej ilości (jak puder, który używasz do swojej twarzy), aby nie zbijały się w grudki i mechanicznie nie drażniły skóry. Bardzo wskazane jest częste wietrzenie i utrzymywanie w suchości okolic przykrytych pieluchami. U dzieci, które ulewają, ważne jest przemywanie z resztek pokarmowych fałdów szyjnych, ich dokładne wysuszenie i natłuszczenie.
Dodaj komentarz