Przedstawiamy pomysły na ciekawe i atrakcyjne zajęcia edukacyjne w czasie kwarantanny dla przedszkolaków…
Uczniowie szkół podstawowych i średnich w czasie przymusowej izolacji związanej z epidemią Covid-19 (https://niebieskiepudelko.pl/koronawirus-objawy-koronawirusa-u-dziecka/ )otrzymują materiały edukacyjne przez Internet. Młodszym dzieciom to rodzice muszą jednak jakoś zorganizować czas. Nie warto tego zadania traktować jako przykrą konieczność – za pomocą zabawnych aktywności można małym dzieciom dać doskonały start rozwojowy, stymulując ich potencjał intelektualny i budząc prawdziwy głód wiedzy!
Kilkulatki nie potrafią długo skupić uwagi i szybko się nudzą. Przeciąganie zbyt poważnych aktywności edukacyjnych może mieć skutki odwrotne od zamierzonych – maluch nie będzie chciał współpracować i nabierze wstrętu do nauki. Takie same rezultaty może dać nadmierna surowość w ocenianiu efektywności dziecka bądź zniecierpliwienie przy ewentualnych brakach postępów. Stąd poleca się, aby:
Dzieci w wieku trzech lat chłoną wiedzę jak gąbka, o ile przedstawia ona dla nich jakąś atrakcyjną wartość. Ciężko oczekiwać, że maluch będzie chciał pracować na rzecz przyszłych sukcesów w szkole – satysfakcją będzie dla niego raczej odgadnięcie zagadki czy dotarcie do celu labiryntu. Ten głód sukcesu warto wykorzystać wybierając aktywności zadaniowe. Jeśli więc pokazujemy dziecku literki to niech będzie to zabawa w dobieranie dwóch kartek z tym samym znakiem albo litery i odpowiadającego jej obrazka, np. „A” i „Auto” – radość z osiągnięcia celu jest najlepszą nagrodą. Podobnie można przemycać pierwsze cyfry, od 1 do 3, oraz kolory i kształty. Nieocenione są również zajęcia polegające na sortowaniu przedmiotów wedle barw czy rozmiarów oraz zabawy polegające na dokładaniu brakujących elementów, np. w konstrukcjach z klocków.
Dzieci w tym wieku doceniają jakość materiałów do zabawy, więc warto zainwestować lub poświęcić trochę czasu na przygotowanie kolorowych pomocy edukacyjnych. Tak samo zajmujące są książki (https://niebieskiepudelko.pl/co-czytac-dziecku-na-kazdym-etapie-rozwoju/) o bogatej, wyraźnej grafice, które można przeglądać wspólnie z dzieckiem dyskutując kto gdzie się znajduje, porównując wielkość przedmiotów i nazywając ich cechy.
Trzylatki kochają też muzykę i szczególnie łatwo wchodzą im do głowy informacje rymowane i śpiewane. Nie wahajmy się więc wykorzystać Internetu do znalezienia łatwych piosenek z alfabetem czy liczbami.
Czterolatki są już w stanie podejmować się zadań wielostopniowych polegających na przykład na układaniu obrazków w historyjkę. Warto więc znajdywać im zajęcia skupiające się na pojęciu czasu i przestrzeni. Taki maluch może już szukać skarbów „pod”, „nad” czy „za” biurkiem oraz decydować czy najpierw się myjemy czy idziemy spać. Na tym etapie mózg chłonie już także informacje o otaczającym nas świecie, więc warto za pomocą książek lub materiałów online tłumaczyć pociechom np.:
Czterolatki są już też w stanie składać pierwsze sylaby z liter, a w ramach piosenek na Youtube warto pozwolić się im osłuchać z angielskim słówkami i ich wymową – zacznijmy od prostych pojęć, takich jak kot, dom czy chłopiec. Jako odpoczynek od prawdziwej nauki warto zaproponować dziecku wspólną twórczość polegająca na wycinaniu czy kolorowaniu, gdyż tym sposobem rozwijamy fantastycznie zdolności manualne oraz staranność.
Dziecko w wieku 5 lat to już materiał na ucznia, którego warto obciążyć trudniejszymi zadaniami wymagającymi zacięcia i cierpliwości. Mowa przede wszystkim o rysowaniu według zarysów w celu ćwiczenia rączki – zaprocentuje to niebywale przy późniejszej nauce pisania. Pięciolatek może też z liter na kartkach próbować składać pierwsze słowa lub odczytywać krótsze wyrazy wspólnie z mamą czy tatą. Zabawy z kasztanami, cukierkami czy jabłkami pozwalają natomiast przemycić maluchowi podstawy dodawania i odejmowania oraz porównywania kto ma więcej.
Ponadto pięciolatki potrafią już się bawić w rymowanie i mają dość dobrze rozwinięta pamięć, którą warto trenować dalej. Zabawy polegające na powtarzaniu ciągu słów oraz pierwsze telegry to fantastyczna rozrywka z głębszym sensem. Wreszcie, maluchy w tym zacnym wieku można śmiało zachęcać do opowiadania treści bajek lub wspólnego budowania wymyślonych opowieści – to talent, który niesłychanie rozwija intelekt i zdolności lingwistyczne!
Tagi: czas wolny, koronawirus, wspólne zabawy
Dodaj komentarz