Strona główna » Niemowlę » Karmienie i dieta » Karmienie sztuczne » Najczęstsze problemy u niemowląt związane z karmieniem

Najczęstsze problemy u niemowląt związane z karmieniem

Karmienie niemowląt napotyka po drodze wiele problemów. Najczęściej są to kwestie związane z karmieniem naturalnym, jak nawał mleczny, opóźniona laktacja, złe chwytanie brodawki przez niemowlę. Problemy te bezpośrednio dotyczą matki i można łatwo sobie z nimi poradzić. Jednak często pojawią się też dolegliwości ze strony niemowlęcia, z którymi nie jest już tak łatwo, mianowicie ulewanie pokarmu i zaparcia. Sprawdź, kiedy się one pojawiają i jakie są na nie sposoby.

Problem pierwszy: ulewanie pokarmu

Na początku cofanie się pokarmu u niemowląt jest naturalne. Układ pokarmowy jest bowiem jeszcze nie do końca wykształcony, a maluszek cały czas leży, więc około godziny po posiłku dziecko ulewa kilka kropel, a czasem więcej. Problem pojawia się, gdy ulewanie następuje również później a ilość pokarmu, jaki dziecko zwraca jest bardzo duża. Na początku można próbować poradzić sobie z tym problemem przez pilnowanie, by dziecko nie łykało zbyt dużo powietrza podczas jedzenia. Przy karmieniu naturalnym należy sprawdzić, czy pokarm z piersi nie wypływa zbyt szybko, co może być przyczyną połykania powietrza przez dziecko. Ulewanie pojawia się również w momencie, gdy dziecko zjada zbyt dużo. Dziecko, któremu często się ulewa, należy trzymać zawsze główkę wyżej niż brzuszek, przy karmieniu piersią starać się, by mleko leciało „pod górkę”, a po jedzeniu koniecznie unieść maluszka do odbicia. Przy karmieniu butelką należy używać butelki antykolkowe mającymi specjalne dziurki w smoczkach, którymi ucieka powietrze. Większy problem pojawia się, gdy maluch ulewa sporo i przy tym nie przybiera na wadze. Pediatra może wtedy przy karmieniu butelką zalecić podawanie specjalnego mleka przeciw ulewaniu, np. NAN Expert A.R.. Takie mleko przeciw ulewaniu zawiera skrobię ziemniaczaną, całkowicie bezpieczną dla dziecka, która w żołądku gęstnieje i utrudnia pokarmowi cofanie się. Zwykle fizjologiczne ulewanie mija około 4 miesiąca życia, choć u niektórych dzieci, zwłaszcza tych bardziej aktywnych, może utrzymywać się nawet około roku.

Problem drugi: Zaparcia

Zaparcia pojawiają się zwykle u niemowląt starszych i swoją przyczynę mają we wprowadzaniu nowych pokarmów, jak marchewka czy dynia. Jednak zdarza się, że dziecko ma skłonności do zaparć nawet wtedy, gdy jest karmione wyłącznie mlekiem z piersi lub butelki. Często rodzice mylą zaparcia z rzadkim wypróżnianiem, zwłaszcza u niemowląt karmionych mlekiem matki. Wtedy stolce mogą pojawiać się bowiem nawet raz na tydzień i jest to całkowicie prawidłowa częstotliwość. Z kolei u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym stolec powinien pojawiać się raz dziennie lub raz na dwa dni. Problem pojawia się, gdy kupka występuje rzadziej, a dziecko ma widoczne problemy z wypróżnieniem. Przyczyną może być alergia na białko mleka krowiego, a także nieprawidłowe przygotowywanie mleka modyfikowanego, ze zbyt małą ilością wody. Młodsze niemowlęta karmione sztucznie powinny otrzymywać mleko z probiotykami, które pomogą uregulować wypróżnienia, z kolei u starszych w zwalczaniu zaparć pomocne są takie produkty jak suszona śliwka, sok jabłkowy czy sok śliwkowy oraz uzupełnianie diety w błonnik.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki