Karmienie piersią wydaje się najbardziej naturalną z matczynych ról. W rzeczywistości w okresie laktacji możesz natknąć się jednak na wiele trudności, które najłatwiej pokonać z odpowiednim wsparciem. Sprawdź, kiedy i dlaczego możesz potrzebować nakładek do karmienia.
Kapturki do karmienia to cienkie, transparentne, silikonowe akcesoria, które nakłada się na sutek, aby wspomóc proces laktacji. Swoją podstawą obejmują one całą aureolę, zaś w środku mają stożkowate wybrzuszenie, pod którym mieści się sutek. Jest ono perforowane, aby umożliwić przepływ mleka z piersi do buzi maluszka.
W zależności od modelu niektóre nakładki do karmienia mają dodatkowe wycięcia, aby zwiększyć powierzchnię kontaktu między ustami niemowlęcia a skórą matki.
Osłonki na sutki nie są koniecznym wyposażeniem każdej kobiety karmiącej. Jak świeżo upieczona mama powinnaś najpierw spróbować karmić bez żadnego wspomagania, a w razie kłopotów skontaktować się z doradcą laktacyjnym. Silikonowe nakładki to jedynie tymczasowa pomoc, bez której obywa się większość mam!
Osłonki laktacyjne na piersi i brodawki mogą pomóc w następujących sytuacjach:
Zdarza się, że Twoje brodawki mogą wydawać się płaskie, ale w rzeczywistości ich kształt zmienia się w wyniku nawału mlecznego. W tym przypadku ucisk sutków przed karmieniem przynosi lepsze rezultaty niż stosowanie nakładek.
Jakie są najczęstsze problemy z laktacją? https://niebieskiepudelko.pl/problemy-z-laktacja/
Większość osłonek laktacyjnych na piersi i brodawki wygląda dość podobnie. Renomowane marki wykorzystują do produkcji wysokiej jakości silikon medyczny, który powinien być bezpieczny dla matki i dziecka. Główna różnica polega na rozmiarze – kapturki do karmienia dostępne są w różnych średnicach, dzięki czemu można je łatwiej dopasować do różnych piersi. Ogólna zasada dobrego dopasowania mówi, że sutek powinien bez problemów mieścić się w wybrzuszeniu nakładki, nie dotykając jego ścian. Z wyborem odpowiedniej wielkości pomóc może doradca laktacyjny.
Używanie kapturków do karmienia nie jest skomplikowane. Przed aplikacją należy zawsze dokładnie umyć ręce, a zakładanie zaczynamy od wywinięcia nakładki tak, aby prawie całe uwypuklenie wygięło się „na lewą stronę”. W pozostałą część wypukłości wkładamy sutek i rozprostowujemy kapturek tak, aby pokrył całą areolę. Nakładka będzie lepiej przywierać do piersi, jeśli jej brzegi zwilżymy wodą.
Bardzo ważnym elementem korzystania z osłonek na sutki jest prawidłowa higiena. Jak ją przeprowadzić?
W okresach kryzysów laktacyjnych nakładki na sutki do karmienia mogą okazać się nieocenioną pomocą. Błędem jest jednak traktowanie ich jako stałego wspomagania. Obserwacje wskazują, że:
Generalnie specjaliści zalecają, aby jak najszybciej próbować przestawić się na karmienie bez osłonek na sutki. Służyć temu może np. wyciskanie odrobiny mleka przed karmieniem, ręczne kształtowanie piersi i sutka przed podaniem go dziecku, zwiększenie częstotliwości karmienia oraz częste przykładanie maluszka do piersi, nawet poza okresem karmienia. Waszym celem jest, aby niemowlę aktywnie domagało się kontaktu ze skórką i sutkiem mamy raczej niż silikonową nakładką.
Bibliografia:
Public Health, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4607874/
Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22130-nipple-shield
La Leche League, https://laleche.org.uk/nipple-shields/
Australian Breastfeeding Association, https://www.breastfeeding.asn.au/resources/nipple-shields
Tagi: karmienie, nakładki do karmienia, osłoniki do karmienia
Dodaj komentarz