Pierwsze trzy miesiące życia dziecka bywają dla rodziców bardzo trudne i nazywane są nawet często czwartym trymestrem ciąży. W końcu jednak Twój maluszek wyjdzie na prostą i stanie uśmiechniętym bobasem.
Ukończenie 3 miesiąca życia jest ważnym etapem w życiu niemowlęcia i jego rodziców. To właśnie wtedy zaczyna ono wykazywać pierwsze oznaki radości, towarzyskości i żywego zainteresowania światem. Staje się kontaktowe i rozkoszne, nabierając okrągłości i różowych policzków.
Jednym z ważniejszych kroków milowych pierwszego kwartału życia niemowlęcia jest wyraźne zaostrzenie wzroku. W tym okresie wzmacniają się mięśnie kontrolujące ruch gałki ocznej, w rezultacie czego maluszek może już wieść oczami za konkretnymi przedmiotami. Uczy się również rozróżniać obiekty na pierwszym planie od ogólnego tła.
Dziecko może więc skupić wzrok na Twojej twarzy i sprawi mu to olbrzymią radość – w tym wieku rozpoznaje już swoich rodziców i pozytywnie na nich reaguje. Może nawet zacząć się uśmiechać, choć zwykle nie jest to zupełnie świadomy akt, a raczej naśladownictwo. Jednocześnie atrakcją staną się edukacyjne zabawki typu karuzela nad łóżeczkiem czy mata edukacyjna.
Trzymiesięczne niemowlę nabiera zwykle ciała, a co za tym idzie i siły. Nie tylko jest więc bardziej rozkoszne, ale zaczyna lepiej radzić sobie fizycznie. W pozycji na brzuszku potrafi już długo wytrzymać na podpartych ramionach, wyciągając przy tym rączki do zabawek. Mocno gimnastykuje też nóżki, prostując je, zginając i kopiąc. Gdy weźmiesz malucha w ręce i spróbujesz „postawić” go na podłodze, będzie próbował wciskać stopy w podłogę.
Pamiętaj: Każde dziecko rozwija się inaczej i jest rzeczą normalną, że jedne maluchy wyprzedzają inne w poszczególnych umiejętnościach. Nie próbuj porównywać swojej pociechy z rówieśnikami – rodzi to tylko niepotrzebne frustracje. Lepiej daj dziecku czas, a w razie braku poprawy, udaj się ze swoimi wątpliwościami do lekarza.
Po 12 tygodniach na świecie większość dzieci doświadcza kolejnego skoku rozwojowego, co wiąże się ze wzmożonym apetytem, ale również małymi kryzysami. W tym wieku niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem z piersi, a jeśli jest to niemożliwe, dobranym do wieku i indywidualnych potrzeb mlekiem modyfikowanym. Może się okazać, że będziesz musiała bobasa przystawiać teraz do piersi częściej i na dłużej. W przypadku mleka z butelki warto jednak trzymać się zalecanych dawek.
Między 3 a 6 miesiącem życia występują często kolki niemowlęce. Spędzają one dzieciom i rodzicom sen z powiek. Zmiana techniki karmienia piersią lub rodzaju mleka modyfikowanego może przynieść ulgę, podobnie jak preparaty przeciw wzdymaniu dostępne w aptekach bez recepty.
Trzymiesięczne niemowlę zazwyczaj rozpoznaje już noc i dzień i powoli zaczyna przesypiać większą część nocy, o ile nie przeszkodzą mu kolki. W ciągu doby potrzebuje jednak wciąż ok. 15 godzin snu, więc wskazane są 2-3 regularne drzemki, o w miarę stałych porach.
Niestety, cały okres dzieciństwa może wiązać z przejściowymi dolegliwościami zdrowotnymi, które zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom przysparzają sporo stresu. Nie warto jednak wpadać w panikę przy każdym problemie – lepiej jest nauczyć się jak sobie radzić i w spokoju próbować pomóc dziecku, a w razie konieczności poradzić się z lekarzem.
Trzymiesięczne dzieci oprócz wspomnianych wyżej kolej, w szczególności cierpią na:
W tym wieku dziecko staje się komunikatywne i skore do interakcji, a każda zabawa z mamą lub tatą jest nie tylko przyjemnością, ale także ważnym impulsem rozwojowym. Same tylko uściski i całusy rozanielą maluszka, a, jak wskazują badania naukowe, pozytywnie wpływają również na rozwój emocjonalny.
Dobre zabawy dla niemowlęcia w wieku 3 miesięcy to:
Pamiętaj! Niemowlęta nie mogą brać do rąk przedmiotów drobnych ani takich, z których mogłoby coś odpaść/odłamać się. Ryzyko zakrztuszenia się w tym wieku jest ogromne!
Tagi: 3 miesiąc życia, prawidłowy rozwój dziecka
Dodaj komentarz