Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Masa ciała i ćwiczenia w ciąży » Oddychanie przeponowe – umiejętność, którą powinnaś opanować.

Oddychanie przeponowe – umiejętność, którą powinnaś opanować.

oddychanie_przeponowe_Niebieskie_Pudełko

Jeśli myślisz, że podczas porodu najistotniejsze jest parcie, a jedyną możliwością na łagodzenie bólów porodowych jest znieczulenie, to jesteś w błędzie. Za chwilę przekonasz się jak ważna w całym procesie porodu jest umiejętność, której możesz się uczyć i trenować przez cały okres ciąży. Mowa tu o oddychaniu przeponowym.

Człowiek z chwilą przyjścia na świat jest wyposażony w zdolność samodzielnego oddychania, nawet wcześniaki, które niekiedy wymagają wspomagania, z czasem zaczynają oddychać samodzielnie i nie potrzebują do tego żadnych specjalnych treningów czy ćwiczeń. Wydawać by się zatem mogło, że każdy z nas umie oddychać i robi to dobrze. W rzeczywistości jednak okazuje się, że większość dorosłych osób oddycha nieprawidłowo, co może być także przyczyną wielu dolegliwości. Dlatego w czasie ciąży warto opanować sztukę prawidłowego oddychania, by ułatwić sobie przejście przez wszystkie fazy porodu.

Czym jest oddychanie przeponowe?

Oddychanie przeponowe wykorzystuje pełną pojemność płuc, dzięki czemu powietrze jest lepiej wymieniane, a nasze komórki – lepiej dotleniane. Większość kobiet na co dzień oddycha tzw. „torem piersiowym”, gdy podczas wdechu unosi się klatka piersiowa. Takie oddechy są płytkie, szybkie i niestety nie tak wydajne. Podczas ciąży i w trakcie porodu korzystniej jest oddychać przeponowo, czyli tzw. „torem brzusznym”. Dlaczego?

Rola oddychania przeponowego:

  • Wpływa na zwiększanie się zawartości tlenu we krwi przyszłej mamy;
  • Umożliwia intensywny wysiłek podczas porodu;
  • Zwiększa wydolność, zmniejsza poczucie zmęczenia;
  • Sprzyja rozluźnieniu się między skurczami i regeneracji;
  • Dotlenia dzidziusia zarówno w ciąży, jak i podczas porodu;
  • Zmniejsza uczucie bólu;
  • Może znacznie skrócić czas trwania porodu, gdyż na skutek oddychania przeponowego rozluźniają się także mięśnie macicy, dzięki czemu postęp w rozwieraniu się szyjki następuje szybciej.

Oddychanie podczas porodu

Właściwe oddychanie podczas porodu może znacząco przyczynić się do sukcesu, ułatwić jego przebieg oraz poprawić samopoczucie Twoje i dziecka. Warto zatem poświęcić trochę uwagi, czasu i wysiłku, by nauczyć się oddychania przeponowego i praktykować je jeszcze będąc w ciąży. W trakcie akcji porodowej Twój oddech będzie zależał od fazy, w jakiej się znajdujesz oraz od tego, czy jesteś przed, w trakcie, czy po skurczu. Pomiędzy skurczami Twój oddech powinien być równy, miarowy, głęboki. Wdechy przez nos, wydechy ustami. Wydech powinien być dłuższy niż wdech. Przed skurczem dobrze jest nabrać dużo powietrza, gdyż w czasie trwania skurczu Twój oddech zdecydowanie się zmieni: będzie szybki i płytki. Nie zapominaj o ciągłym oddychaniu kierunkiem nos – usta! Pod koniec skurczu staraj się powrócić do głębokich oddechów. Nigdy nie wstrzymuj oddechu podczas skurczu! Zdarza się, że niektóre osoby z bólu chwilowo przestają oddychać – nie zmienia to uczucia bólu, natomiast zmniejsza się dotlenienie komórek, w związku z czym kobieta słabnie i brakuje jej sił, a przed nią jeszcze duża praca do wykonania. Uważnie słuchaj sugestii położnej, która najlepiej Ci podpowie kiedy i jak masz oddychać.

Jak to się robi?

Skąd wiedzieć, że prawidłowo oddychasz przeponowo? Przyjmij wygodną pozycję. Najlepiej oddycha się na stojąco, jednak jeśli Ci wygodniej to usiądź lub połóż się i zrelaksuj. Nabierz dużo powietrza nosem, połóż dłonie na brzuchu. Myśl o maluszku. Podczas wdechu Twój brzuch powinien się wyraźnie unieść (przy oddychaniu torem piersiowym unosi się klatka piersiowa). Następnie wypuść powietrze ustami, wydech musi być wolny i  jak najbardziej wydłużony, byś miała poczucie, że wypuściłaś całe powietrze z płuc. Czujesz jak pod Twoimi dłońmi brzuch opada. Często dzieci podczas oddychania przeponowego robią się bardziej aktywne i zaczynają brykać w brzuchu. Być może właśnie opanowałaś tę sztukę, ale żeby mieć pewność, że robisz to dobrze, możesz zwrócić się do wybranej przez Ciebie położnej środowiskowej, aby przeszkoliła Cię w tym zakresie lub udać się do szkoły rodzenia, gdzie z pewnością nauczysz się prawidłowego oddychania torem brzusznym.

Zachowaj ostrożność!

Mimo, że oddychanie przeponowe można ćwiczyć jeszcze podczas ciąży i korzystnie wpływa ono na dotlenienie Twojego maluszka, należy uważać, by nie przeholować. Jeśli podczas ćwiczeń poczujesz zawroty głowy, zaczniesz mieć mdłości lub zrobi Ci się po prostu słabo – przerwij ćwiczenia. Może to być sygnał od Twojego organizmu, że dochodzi do hiperwentylacji. Musisz zrobić sobie przerwę, a następnym razem spróbuj oddychać krócej lub mniej intensywnie.

Razem raźniej

Pamiętając o tym, że większość mężczyzn oddycha na co dzień torem brzusznym, zachęć swojego partnera do wspólnych ćwiczeń. Razem możecie się przygotowywać do wielkiego dnia, w którym wspólnie powitacie Wasze maleństwo.

 

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona