Niebieskie Pudełko Małe dziecko Odparzenia pieluszkowe – jak im skutecznie zapobiegać?

Odparzenia pieluszkowe – jak im skutecznie zapobiegać?

odparzenie pieluszkowe

Skóra niemowlęcia jest o 20-30% cieńsza niż skóra osoby dorosłej[1]. Trudno się zatem dziwić, że naskórek na pupie maluszka, narażony na ciągły kontakt z wilgocią zawartą w pieluszce, łatwo ulega podrażnieniom. Odparzenia pieluszkowe oraz związany z nimi ból i dyskomfort dziecka spędzają sen z powiek niejednej młodej mamie. Istnieją jednak proste zasady pielęgnacyjne oraz bezpieczne środki kosmetyczne, dzięki którym można zapobiec powstawaniu podrażnień, a w razie potrzeby – zregenerować już odparzoną skórę dziecka.

Odparzenia pupy niemowlaka – problem większości mam

Odparzenia pieluszkowe pojawiają się u przeciętnego niemowlaka nawet kilkanaście razy w ciągu całego okresu pieluchowania, najczęściej zaś występują między 7. a 12. miesiącem życia[2]. Stąd odparzenia skóry maluszka to problem powszechny, z którym styka się większość mam. Tym bardziej, że nie brakuje okoliczności, w których niemowlaki są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń. I mowa tu nie tylko o czynnikach w oczywisty sposób powodujących częstsze wypróżnianie się dziecka – rozszerzaniu diety czy zamianie mleka matki na to modyfikowane. Zaczerwienieniu i łuszczeniu się skóry pupy sprzyjają także choroby, antybiotykoterapia czy niedawno przebyte szczepienia[3].

Skuteczna profilaktyka odparzeń pieluszkowych

Aby uniknąć podrażnień i odparzeń, należy przestrzegać zasad higieny okolicy pieluchowej, zatroszczyć się o wybór dobrej jakości pieluszek i środków kosmetycznych, a także jak najczęściej zapewniać skórze malucha dostęp do świeżego powietrza.

Codzienna pielęgnacja skóry maluszka powinna sprowadzać się do czynności takich jak3,[4]:

 1. Wybór dobrej jakości, wykonanych z naturalnych materiałów pieluszek – najlepiej tzw. oddychających oraz zawierających substancje wiążące wilgoć i zamieniające płyn w żel.
 2. Częsta zmiana pieluch – u noworodków nawet co godzinę, u starszych dzieci – co 3-4 godziny.
 3. Staranna higiena okolic pieluszkowych – polegająca głównie na dokładnym umyciu pupy i jej okolic przy użyciu delikatnych preparatów myjących. Należy też starannie osuszać skórę dziecka, nie pocierając jej przy tym nadmiernie.
 4. Stosowanie maści zabezpieczających przed odparzeniami – przy każdej wymianie pieluszki warto je aplikować na oczyszczoną skórę pupy niemowlaka.
 5. ,,Wietrzenie pupy” – dobrze jest po zdjęciu zużytej pieluchy i oczyszczeniu skóry dziecka, pozwolić maluchowi poleżeć bez pieluszki przez jakiś czas. Powietrze docierające w tym czasie do skóry dziecka pomoże ją dodatkowo osuszyć i zregenerować.

Maści i kremy na odparzenia w codziennej pielęgnacji

Do codziennej pielęgnacji skóry w okolicach pieluszkowych należy wybierać produkty sprawdzone, opiniowane przez specjalistów oraz wzbogacone o odpowiednie substancje aktywne – takie jak łagodne preparaty z lanoliną, pantenolem. Maść sudocrem care & protect to wyrób medyczny zawierający związki działające nawilżająco i odżywczo (alantoina, prowitamina B5), chroniące naskórek przed otarciami (lanolina) oraz zabezpieczające skórę przed zakażeniem (antyoksydanty)[5]. Preparat stworzono z myślą o zapobieganiu odparzeniom.

Niekiedy, mimo troski o skórę niemowlaka, pojawiają się odparzenia lub rozwija się pieluszkowe zapalenie skóry. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Sudocrem w słoiczku – krem na odparzenia. Jest to kosmetyk, który dzięki zawartości cynku działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a także pomaga zregenerować powstałe już odparzenia[6].

Naturalnie każde dziecko inaczej przechodzi okres pieluszkowy. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec powstaniu u maluszka bolesnych odparzeń – głównie poprzez właściwą higienę i staranny dobór środków pielęgnacyjnych.

 


 

Artykuł powstał przy współpracy z marką Sudocrem.

Nr akceptacji medycznej: PO/SUD/19/0019

[1] Ulotka Sudocrem care & protect

[2] Czarnecka-Operacz M. et al. Pieluszkowe zapalenie skóry. Forum Pediatrii Praktycznej 2016; 10 (11).

[3] Pieluszkowe zapalenie skóry, http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory,
data dostępu: 16.11.2016 r.

[4] Kaszuba A. et al., Wieloośrodkowe badanie porównawcze właściwości pielęgnacyjnych i tolerancji preparatów Alantan, Bepanthen,Linomag i Sudocrem u dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry, Postępy Dermatologii i Alergologii 2009, 26(1): 9-15.4.

[5] Na podstawie: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-co-dzien/, data dostępu: 23.04.2019.

[6] Czarnecka-Operacz M., Sadowska-Przytocka A., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej 2017, 15: 49-50.

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki