Ciąża niesie ze sobą wiele różnych dolegliwości, ale uwalnia kobiety od comiesięcznego krwawienia. To, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, zależy od wielu różnych czynników, na które tylko częściowo możesz mieć wpływ. Co warto wiedzieć o menstruacji po ciąży?
Przypomnijmy, że w normalnych warunkach menstruacja jest końcem jednego i początkiem drugiego cyklu miesiączkowego. Jej wystąpienie oznacza, że nie doszło do poczęcia, a hormony zmuszają endometrium w macicy do złuszczenia się i cały proces rozpoczyna się od nowa. Jeśli w danym miesiącu zajdziesz jednak w ciążę, okres ustaje. Dzieje się tak dlatego, że rośnie poziom hormonów ciążowych, które decydują o dalszym wzmacnianiu wyściółki macicy i przeciwdziałają jej samooczyszczaniu. Tak długo, jak płód jest w łonie matki, kolejne owulacje, a zatem i miesiączki są blokowane.
Co dzieje się po porodzie? Organizm matki potrzebuje trochę czasu, aby powrócić do równowagi hormonalnej sprzed ciąży. Sytuację „komplikuje” dodatkowo laktacja, której przebieg związany jest wydzielaniem hormonu prolaktyny, która oddziałuje na podwzgórze, przysadkę mózgową i jajniki, dalej hamując cykle miesiączkowe. Zdaniem naukowców, jest to ewolucyjne „udoskonalenie” kobiecej fizjologii, które chroni kobietę przed wycieńczeniem, pozwalając jej skupić się na karmieniu piersią oraz regeneracji po porodzie.
Termin pojawienia się pierwszego okresu po porodzie jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli kobieta z jakichś względów nie zdecyduje się na karmienie piersią lub nie produkuje dość mleka, menstruacja nastąpi szybciej. Ze statystyk wynika, że większość matek niekarmiących pierwszą miesiączkę obserwuje 5-6 tygodni po porodzie – może to być jednak również 2 lub 12 tygodni po.
Karmienie piersią z powodów wyżej wspomnianych blokuje owulacje i oddala miesiączki na długie miesiące. Jak długie, to już kwestia indywidualna. U części kobiet ograniczenie karmienia piersią wskutek rozszerzania diety niemowlęcia o pokarmy stałe prowadzi do szybszego powrotu menstruacji. U innych okres po porodzie nie powraca nawet przez cały rok lub jeszcze dłużej – do końca laktacji.
Przy okazji warto dobitnie podkreślić, że brak menstruacji w okresie laktacji nie powinien być w żadnym przypadku traktowany jako forma naturalnej antykoncepcji, w szczególności, jeśli dziecko nie jest karmione wyłącznie piersią. Pierwszą miesiączkę po porodzie poprzedzi bowiem zwykle owulacja, więc kobieta może zajść ponownie w ciążę, nawet jeśli okres się jeszcze nie pojawił.
Poznaj 10 powodów, dla których warto karmić piersią: https://niebieskiepudelko.pl/karmienie-piersia-10-powodow-dla-ktorych-warto/
Warto dodać, że odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych obserwowane w okresie kilku tygodni po porodzie nie ma nic wspólnego z miesiączką i jest po prostu skutkiem oczyszczania się macicy. Nie powinno więc niepokoić, o ile się nie nasila, nie towarzyszą mu duże skrzepy, gorączka ani złe samopoczucie – te objawy wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Bardzo wiele kobiet obserwuje duże zmiany w cyklu miesiączkowym po porodzie. Mogą one mieć charakter przejściowy i wiązać się z fluktuacjami hormonalnymi. Menstruacje są wówczas nieregularne, czasem bardzo obfite. Niektóre takie zmiany pozostają jednak na zawsze i wiążą się z rozszerzeniem macicy i ilością błony śluzowej, która musi się co miesiąc złuszczyć.
Bywa też tak, że kobiety, które przed ciążą cierpiały na bolesne, nieregularne okresy, po porodzie oddychają z ulgą, bo ich cykl się stabilizuje. U matek chorych na endometriozę pierwsze miesiączki po porodzie są zwykle znacznie łagodniejsze, ale po kilku miesiącach sytuacja powraca do stanu sprzed ciąży.
Tak, ponieważ uruchomienie cyklu miesięcznego wiąże się ze zmianami w poziomie hormonów, produkcja mleka może się zmniejszyć. Zjawisko to dotyczy głównie okresu między owulacją a okresem, a po nim laktacja powinna znowu przybrać na sile. Nie zniechęcaj się więc przejściowymi trudnościami i przykładaj dziecko do piersi jak najczęściej!
Bibliografia:
WebMD; https://www.webmd.com/baby/first-period-after-pregnancy-what-to-expect
UT Southwestern; https://utswmed.org/medblog/period-changes-after-pregnancy/
PLoS One; https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7351153/
Medical News Today; https://www.medicalnewstoday.com/articles/323293
Tagi: karmienie piersią, menstruacja, miesiączka
Dodaj komentarz