Jak rozpoznać pierwsze sygnały?
Dlaczego wzajemne poznanie jest ważne?
Jak rozpocząć zabawę z dzieckiem?
Pierwszy tydzień – najwrażliwszy okres życia dziecka już za Tobą. Pora poznać się lepiej. W tym okresie najważniejszym zadaniem dla Taty jest kształtowanie więzi emocjonalnych z dzieckiem, rozpoznawanie płynących od niego sygnałów i nauka właściwych reakcji. Wiele zachowań dziecka ma jeszcze charakter odruchowy, długość snu sięga 16-20 godzin na dobę. Niemniej coraz częściej będziesz zauważać kontakt wzrokowy, oznaki zadowolenia, uśmiech. Dziecko uwielbia w tym okresie być trzymane, noszone, tulone, lubi słuchać, gdy się do niego mówi. Nie żałuj tego swojej pociesze. Szybko zorientujesz się, gdy płaczem będzie sygnalizować brak zainteresowania lub protestować, gdy nasza aktywność będzie zbyt nasilona i męcząca dla niego. Pilnie obserwuj wszystkie sygnały a nauka sprawi, że wkrótce będziecie się rozumieć znakomicie. Najważniejsze co możesz zrobić dla Twojego dziecka to sprawić, żeby czuło się kochane i otoczone troską.
Zabawki i gry
W pierwszym miesiącu życia dziecko nie wymaga żadnych zabawek. Próba zabawiania za pomocą grzechotek, gumowych zabawek, itp. to zwykła strata czasu i nieporozumienie. Dziecko nie potrafi jeszcze chwytać i trzymać przedmiotów w malutkich rączkach. To, co można zrobić to zapewnić stymulację wzrokową. Jak to zrobić?
Wygodną metodą stymulacji wzrokowej i słuchowej jest zakup i zawieszenie na brzegu łóżeczka poruszających się zabawek typu karuzela. Oferta jest przeogromna. Zanim wybierzecie, zwróćcie uwagę, że dziecko ogląda poruszające się przedmioty z dołu – my zwykle z góry. Zmiana perspektywy może okazać się bardzo przydatna.
Dodaj komentarz