Choć jest jeszcze bardzo długa droga do chwili, gdy nasze maleństwo stanie na nogi, to właśnie teraz, we wczesnym okresie niemowlęcym, warto przeprowadzić badania, które wykryją wszelkie nieprawidłowości stawów biodrowych.
Pierwsze badania stawów biodrowych dziecka powinno odbyć się zaraz po jego narodzinach, a kolejne regularnie w następnych tygodniach i miesiącach życia maluszka. Jest to istotne, ponieważ nawet jeśli pierwsze badanie nie wykaże żadnych nieprawidłowości, nieodpowiednia pielęgnacja np. w trakcie przewijania dziecka może do nich doprowadzić.
Dlatego do poradni ortopedycznej lub preluksacyjnej powinniśmy się udać z naszym dzieckiem zanim skończy ono 3 miesiące. Wówczas lekarz przeprowadzi stosowne badania, z USG stawów biodrowych włącznie. Jest to istotne, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości umożliwi szybką interwencję. W przeciwnym razie drobne błędy popełniane przez rodziców w trakcie pielęgnacji dziecka doprowadzą do pogłębienia się wady, czego konsekwencją mogą być np. problemy z chodzeniem.
Badanie bioder maluszka trwa tak krótko, jak to możliwe i jest badaniem bezbolesnym. Jeśli dziecko marudzi, to tylko w wyniku niezadowolenia i braku komfortu. Także badanie USG jest dla naszej pociechy całkowicie bezpieczne. Brak kontroli i zbyt późne wykrycie wad w budowie stawów biodrowych mają o wiele poważniejsze i bardziej bolesne konsekwencje niż niewielki dyskomfort w trakcie badania.
Badanie możemy wykonać w każdej poradni ortopedycznej i preluksacyjnej, jednak często czas oczekiwania jest niezwykle długi. Warto więc przejrzeć oferty prywatnych zakładów opieki zdrowotnej, które podpisały umowę z NFZ. W miejscu takim, jak np. białostockie Centrum Medyczne VitaMed, badanie zostanie przeprowadzone szybciej, bez zbędnych opóźnień oraz w warunkach zapewniających komfort nam i dziecku.
Nieprawidłowość może dotyczyć budowy jednego bądź obu stawów biodrowych i wymaga odpowiedniego działania. Najczęściej zalecane przez lekarza jest szerokie pieluszkowanie, niekiedy z zastosowaniem dodatkowych szelek, poduszek lub szyn. Jego celem jest przytrzymanie bioder w odpowiedniej pozycji, jednak może to być niestety dość uciążliwe dla dziecka i nieco utrudniać zabiegi pielęgnacyjne.
Tagi: badanie, badanie stawów biodrowych niemowląt, poradnia preluksacyjna, profilaktyka, układ kostny, USG niemowlęcia
Dodaj komentarz