Strona główna » Ciąża i poród » Dookoła ciąży » ABC bezpiecznego podróżowania, czyli ciężarna za kółkiem

ABC bezpiecznego podróżowania, czyli ciężarna za kółkiem

prowadzenie-auta-w-ciazy

Żyjemy w ciągłym ruchu, załatwiamy mnóstwo spraw, pokonujemy kilometry i choć wiadomo, że będąc w ciąży powinnyśmy o siebie szczególnie dbać i zwolnić, często pewnych sytuacji nie da się uniknąć. Jak więc przemieszczać się i podróżować, by było szybko, a zarazem bezpiecznie?

AUTO… BUS?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jaki środek lokomocji będzie najlepszy dla przyszłej mamy. I tu własne auto zdecydowanie wygrywa z komunikacją miejską. W autobusie, metrze czy tramwaju jesteś narażona na tłok, ścisk, w dużym skupisku ludzi łatwiej o zarażenie się infekcjami, a gwałtownie hamujący autobus to realne zagrożenie dla ciężarnej pasażerki. O zaletach podróżowania samochodem można się długo rozpisywać, skupmy się jednak na kilku aspektach: jest dostępny w każdej chwili, nie trzeba czekać na niego na przystanku, dowozi bezpośrednio do punktu docelowego, umożliwia komfortową jazdę bez tłoku, łatwiej przewieźć ciężkie zakupy niż dźwigać je w rękach itd.

SKĄD SIĘ BIORĄ WĄTPLIWOŚĆI?

Skoro więc ustaliliśmy, że podróżowanie samochodem to duże ułatwienie dla przyszłej mamy, to skąd się biorą wątpliwości na temat jazdy autem w ciąży? A no z prostej, a jednocześnie bardzo istotnej przyczyny – kwestii bezpieczeństwa. Czy siadać za kierownicą? Czy lepiej pozostać na pozycji pasażera? Czy zapinać pasy? Jak długo może trwać podróż?

CIĘŻARÓWKA W OSOBÓWCE

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a Ty czujesz się dobrze, nie ma przeciwwskazań abyś prowadziła auto. Obecnie większość kobiet posiada prawo jazdy i jest czynnym kierowcą, samochodem jeździ do pracy, do lekarza, na zakupy, na wycieczki, wszędzie! Bardzo rzadko istnieje taka opcja, by kobieta przesiadła się na fotel pasażera i była wożona przez osobistego szofera. Oczywiście takie rozwiązanie byłoby bezsprzecznie najkorzystniejsze, jednak gdy nie ma takiej możliwości warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego podróżowania kobiet w ciąży autami osobowymi.

MAMO, ZAPNIJ PASY!

Jadąc samochodem zarówno jako kierowca, jak i pasażer u przyszłych mam pojawia się niepewność, czy zapięte pasy zapewniają nam bezpieczeństwo, czy raczej stanowią zagrożenie. Tym bardziej, że zdarzają się sytuacje, w których należy gwałtowniej zahamować. Prawo o ruchu drogowym zezwala kobietom w widocznej ciąży jazdę bez zapiętych pasów. Ustawodawca pozostawia nam wybór. Oznacza to jednak tyle, że jadąc bez pasów nie dostaniemy mandatu, ale i nie zapewnimy bezpieczeństwa sobie i dziecku. Jakie jest najlepsze rozwiązanie? Na rynku dostępne są secjalne adaptery do pasów dla kobiet w ciąży. Umożliwiają one przepuszczenie dolnej części pasa tak, by znajdował się on w odpowiedniej pozycji, nie uciskał brzucha i nie stwarzał zagrożenia dla maleństwa w momencie hamowania.

JEDŹ BEZPIECZNIE

Aby czuć się komfortowo, a zarazem bezpiecznie pamietaj o tym, by:

  • Odpowiednio ustawić fotel. Odsuń go na tyle, by sięgać do pedałów, ale nie dotykać brzuchem do kierownicy;
  • Jadąc zimą w dłuższą trasę, zdejmij kurtkę przed wejściem do samochodu;
  • Nie wyłączaj poduszki powietrznej;
  • Wybieraj trasy łagodne, bez wybojów, nierówności;
  • Rób postoje, przerwy podczas długiej jazdy. Wykorzystaj ten czas na krótki spacer, rozciągnięcie się, rozruszanie. Zapobiegnie to znużeniu, obrzękom, skurczom nóg, pobudzi koncentrację, poprawi krążenie, przygotuje do dalszej jazdy;
  • Gdy masz przed sobą dłuższą podróż, postaraj się jednak zająć miejsce pasażera. Łatwiej Ci będzie kontrolować swoje samopoczucie i ewentualnie reagować na nagłe sytuacje;
  • Pamiętaj o tym, by mieć zawsze przy sobie dokumenty, kartę ciąży, jakąś przekąskę i butelkę wody.

KIEDY ZREZYGNOWAĆ Z PROWADZENIA AUTA?

Przyjmuje się, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdu przez cały okres jej trwania. Lekarze jednak zalecają, by zachować szczególną ostrożność i ograniczyć przejazdy w pierwszym trymestrze, jak również na finiszu ciąży. Dlaczego? Chodzi głównie o czynniki takie jak: mdłości, zawroty głowy, zasłabnięcia, które mogą być przyczyną nagłej niebezpiecznej sytuacji na drodze. Natomiast w ostatnich tygodniach ciąży duży brzuch, który już się obniża, może powodować dyskomfort, a nagłe skurcze, czy odejście wód mogłoby być dużym zaskoczeniem dla mamy – kierowcy. Intensywne ruchy dziecka mogą także odrwacać Twoją uwagę i dekoncentrować. Są oczywiście kobiety, które świetnie czują się przez całą ciążę i prowadzą auto aż do porodu.

Definitywnie powinnaś unikać prowadzenia auta, gdy:

  • Przyjmujesz leki, które wpływają negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów;
  • Masz nudności, wymioty, zawroty głowy;
  • Wystąpiło u Ciebie plamienie lub przedwczesne skurcze;
  • Cierpisz na cukrzycę ciążową lub masz kłopoty z ciśnieniem.

W DROGĘ!

Współczesne kobiety starają się być niezależne, samodzielne i zaradne. Dlatego widok pani za kierownicą nikogo już nie dziwi. Podróżując w ciąży auto to wciąż najbardziej wygodny i najchętniej wybierany środek lokomocji. Należy przy tym pamiętać, że jesteśmy odtąd odpowiedzialne za dwa życia i zachowując zasady bezpiecznej jazdy za kółkiem, dbać o siebie i o swoje maleństwo.

 


Podstawa prawna: Prawo o ruchu drogowym z 30 sierpnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późniejszymi zmianami),(art. 39 ust. 2 pkt. 2 Ustawa Prawo o ruchu dro

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona