Dziecko mierzy teraz ok. 17 cm i ważny nawet 270-300 g. Pod względem wielkości przypomina więc banana!
Warto wyjaśnić, że wspomniany wyżej „wzrost” to wciąż pomiar CRL, czyli ciemieniowo-siedzeniowy. Korzysta się z niego w pierwszej połowie ciąży, gdyż płód ma przez ogromną większość czasu pozycję skuloną, a w pierwszych tygodniach nóżki nie są jeszcze wykształcone. Od 20 tygodnia lekarz będzie jednak w czasie badań USG mierzyć rozmiar CHL, czyli długość od wierzchołka głowy do pięty. W 20 tygodniu ciąży według tego kryterium płód mierzy już aż 25 cm!
Ostatnie dni przyniosły ogromny skok w rozwoju ośrodków mózgu odpowiedzialnych za doznania zmysłowe. Gałki oczne wykonują teraz długie, sporadyczne ruchy. Smak i słuch płodu dalej się doskonalą. Dziecko potrafi już wyczuć w wodach płodowych echo bardzo słonych, kwaśnych czy pikantnych pokarmów, które zjadłaś! Zdaniem niektórych naukowców w życiu płodowym mogą rozwijać się pierwsze preferencje smakowe. Słyszy również dźwięki dobiegające spoza macicy.
Serce bije mniej więcej dwa razy szybciej niż serce dorosłego. Dziecko śpi, czuwa, przewraca się z boku na bok. Gdy dotkniesz brzucha, widocznie na ten gest reaguje.
W okolicy 20 tygodnia ciąży odczuwalne są pierwsze delikatne ruchy płodu, nawet u pierworódek. Kobiety porównują je do „motylków w brzuchu”, „pływających rybek” lub „bąbelków”. Pierwsze delikatne ruchy można przeoczyć, dopóki nie przybiorą na sile. Szybko się do nich przyzwyczaisz. Powinnaś być w stanie wyczuć około 4-5 ruchów na godzinę. Jeśli liczba jest mniejsza lub częstotliwość ruchów nagle się zmniejszyła, może to sygnalizować zagrożenie dla dziecka. Na tym etapie trudno jeszcze jednak je skrupulatnie liczyć, więc nie trap się niepotrzebnie!
Dowiedz się wszystkiego o liczeniu ruchów płodu: https://niebieskiepudelko.pl/ruchy-dziecka-w-lonie/
Tagi: 20 tydzień ciąży, dwudziesty tydzień ciąży
Dodaj komentarz