Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowanym człowieczkiem! Wszystkie narządy są wykształcone, jedynie płuca potrzebują jeszcze kilku tygodni do pełnego rozwoju. Niedojrzałość płuc jest głównym problemem u wcześniaków! Sprawne są również wszystkie zmysły, choć wzrok ostrość płodu w 30 tygodniu ciąży określana jest zaledwie na 20/400 w porównaniu normalnym wzrokiem na poziomie 20/20.
Znika meszek pokrywający skórę dziecka. Pozostałości meszku, które utrzymają się do czasu porodu, wycierają się w kolejnych tygodniach. Włosy na głowie natomiast gęstnieją, powieki otwierają się i zamykają, rosną paznokcie u nóg. Dziecko ma doskonały chwyt – łapie rączkami nie tylko pępowinę, ale nawet własne stopy!
Zmiany dotyczą również mózgu maluszka. Dotychczas zwiększał on swoją pojemność, ale miał gładką powierzchnię. Teraz zaczyna się ona fałdować i zaginać, aby pomieścić jeszcze więcej komórek nerwowych. W momencie urodzenia Twoje dziecko będzie ich miało 100 miliardów!
Szpik kostny płodu produkuje już samodzielnie czerwone krwinki, przejmując tę funkcję od śledziony. To jeden z ważniejszych etapów usamodzielniania się małego człowieczka. Jednocześnie komórki skóry zaczynają produkować melaninę, czyli barwnik, który nadaje jej kolor i chroni przed promieniowaniem UV. Finalizacja tej produkcji nastąpi dopiero ok. 6 miesięcy po porodzie i wtedy poznasz naturalny koloryt skór swojej pociechy.
W tym okresie wiele dzieci przyjmuje już pożądaną pozycję w macicy – główką w dół. Dziecko ma na to jeszcze jednak kilka tygodni, więc nie musisz się niepokoić, jeśli się trochę ociąga! Do 34 tygodnia warto spokojnie czekać, a później warto zacząć wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomagają maluszkowi obrócić w dobrą stronę. Do 37 tygodnia lekarz będzie jeszcze miał możliwość próby manualnego obrócenia płodu.
Tagi: 30 tydzień ciąży, trzydziesty tydzień ciąży
Dodaj komentarz