Większość płodów w tym końcowym okresie ciąży mierzy 48-53 cm i waży 3,2-3,6 kg. Różnice mogą być jednak dość znaczne – pamiętaj, że noworodki urodzone w terminie mogą ważyć od 2,6 do 3,8 kg!
Nabrać sił i wagi to najważniejsze zadania dziecka w ostatnich tygodniach przed porodem. Ma ono mało miejsca do poruszania się, więc „chce” już wydostać się na zewnątrz. Ogromna większość maluszków jest zwrócona głową w dół i naciska tym samym na szyjkę macicy, pobudzając ją do skracania.
W jelicie dziecka zgromadziła się już smółka – czarna substancja, która zostanie usunięta wraz z pierwszym wydaleniem. Co więcej, dziennie produkuje on już nawet 700 ml moczu! Skóra z różowej zmieniła się teraz w białą, dzięki grubej warstwie tłuszczu. Pigment zacznie rozwijać się w niej po porodzie. Co ciekawe, kanaliki łzowe dziecka są jeszcze zamknięte. Jego płacz przez pierwsze dni po urodzeniu będzie więc odbywał się “na sucho”!
Mózg przez ostatnie 4 tygodnie zwiększył się aż o 30% – nic dziwnego, że głowa stanowi jedną trzecią wagi całego ciała. Wraz z mózgiem dojrzewa również system nerwowy, który odpowiedzialny jest m.in. za wrodzone odruchy niemowlęce, w tym m.in. odruch ssania, szukania i odruch chwytny. Po porodzie lekarze będą badać te odruchy, aby określić czy układ nerwowy funkcjonuje dobrze. Jeśli położysz zdrowemu noworodkowi palec wskazujący na dłoni, powinien on go instynktownie ścisnąć!
Dziecko po urodzeniu powinno też być w stanie kręcić głową w obie strony poszukiwaniu mamy. Pamiętaj jednak, że jego wzrok na początku jest bardzo słaby – noworodek widzi zaledwie na odległość ok. 25 cm.
Sprawdź, jak możesz stymulować rozwój wzroku maluszka w pierwszych miesiącach jego życia: https://niebieskiepudelko.pl/karuzela-do-lozeczka-dzieciecego/
Jedynie 4% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie – Twoje dziecko jest już w pełni dojrzałe, więc może przyjść na świat dosłownie w każdej chwili!
Tagi: 39 tydzień ciąży, trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży
Dodaj komentarz