Strona główna » Ciąża i poród » Połóg » Obkurczanie się macicy po porodzie – połóg

Obkurczanie się macicy po porodzie – połóg

Obkurczanie się macicy podczas połogu

Połóg to czas, podczas którego dochodzi do obkurczania się macicy po porodzie. Podczas całej ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, ale również fizycznych. Macica w okresie połogu wraca do swoich pierwotnych rozmiarów, a temu mogą towarzyszyć skurcze. Jak wygląda obkurczanie się macicy po porodzie i połóg?

Ciąża to ogromna zmiana dla organizmu

Podczas ciąży, macica się powiększa. Jej pojemność u kobiet niebędących w ciąży to kilka mililitrów, natomiast w ostatnich dniach ciąży ten organ może pomieścić nawet pięć litrów. W związku z rosnącym dzieckiem i brzuchem zmienia się również położenie innych organów wewnętrznych. Żołądek przemieszcza się w górę, podobnie jak wyrostek robaczkowy. Zmienia się czynność nerek, a pęcherz moczowy, z powodu mechanicznego ucisku, może zmniejszyć swoją objętość.

Dochodzi również do wielu zmian w układzie hormonalnym, oddechowym czy krążeniowym. Ponadto kobiety ciężarne doświadczają różnych dolegliwości ze strony psychiki.

Poród więc to nie tylko przyjście na świat dziecka, ale również początek drogi ciała kobiecego, którą musi przejść, aby powrócić do formy i stanu sprzed ciąży.

Skurczanie się macicy po porodzie

Obkurczanie się macicy po porodzie

Obkurczanie macicy po porodzie następuje zaraz po urodzeniu dziecka. Połóg można podzielić na trzy etapy:

  • połóg bezpośredni;
  • połóg wczesny;
  • połóg późny.

Pierwszy z nich trwa 24 godziny po porodzie, drugi – tydzień po porodzie, natomiast połogiem późnym nazywa się okres do 8 tygodni po wydaniu na świat dziecka.

Kobieta po porodzie, szczególnie w ciągu pierwszej doby, krwawi dość obficie. Krew oraz plamienia i wydzielinę podczas 6-8 tygodni po porodzie nazwa się odchodami połogowymi. Odchody te to pozostałości endometrium oraz gojenie się ran powstałych podczas II okresu porodu.

W ciągu pierwszego tygodnia obkurczanie się macicy jest najintensywniej odczuwane. Temu procesowi mogą towarzyszyć bolesne skurcze i obfitsze krwawienie. Macica wówczas zmniejsza swoje rozmiary nawet dziesięciokrotnie. Powracanie macicy do jej stanu prawidłowego określane jest jako zwijanie się mięśnia macicy. Zjawisko to polega na zmniejszeniu się wymiarów i wagi narządu przez zmniejszenie długości objętości poszczególnych włókien mięśniowych. Najszybciej macica obkurcza się w ciągu pierwszych 14 dni po porodzie. W ciągu pierwszych sześciu dni połogu jej ciężar zmniejsza się o 50%, osiągając wagę 500 gramów. Pod koniec drugiego tygodnia po porodzie, macica wraca do swego naturalnego kształtu i pozycji, ale nadal jest około 3 razy większa niż przed ciążą. Dopiero po upływie kolejnego miesiąca, osiągnie swoją dawną wielkość, więc można stwierdzić, że obkurczanie macicy po porodzie trwa nawet do 2 miesięcy.


Przeczytaj więcej na temat krwawienia po porodzie: https://niebieskiepudelko.pl/krwawienie-po-porodzie-czego-mozesz-oczekiwac/


Jak wygląda połóg?

U każdej kobiety połóg może wyglądać inaczej. Może różnić się ilością odchodów połogowych, szybkością wracania macicy do pierwotnego rozmiaru, natężeniem bólu. Są jednak pewne, dla wszystkich kobiet wspólne aspekty 6 tygodni po porodzie.

W pierwszym tygodniu po porodzie odchody są czerwone, o krwistym zabarwieniu. Jest ich również większa ilość. W zależności od sposobu przyjścia dziecka na świat, w odchodach połogowych może być więcej skrzepów oraz pozostałości endometrium (po porodzie naturalnym) lub mniej (po cięciu cesarskim), ponieważ podczas operacji zostają wyłyżeczkowane ściany macicy.

W kolejnych tygodniach macica wciąż się zmniejsza, krwawienie może zmienić się w różowe plamienie, które następnie przybierze barwę żółtawą i brązową. Bolesność brzucha może być coraz mniejsza, a pochwa i rany krocza całkowicie się goją. Pod koniec 6-8 tygodnia po porodzie macica całkowicie wraca do rozmiaru sprzed porodu.

Bolesne obkurczanie się macicy po porodzie

Bolesne obkurczanie się mięśnia macicy – rady

Podczas obkurczania macicy, powracają rytmiczne jej skurcze, przypominające bóle miesiączkowe, które niekiedy mogą być bardzo bolesne. W tych przypadkach pomocne mogą okazać się łagodne środki przeciwbólowe. Warto jednak te, które nie uniemożliwiają karmienia piersią (w przypadku wyboru tego rodzaju karmienia przez kobietę). Wystąpienie tych bóli jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Zwijanie się macicy u każdej kobiety przebiega indywidualnie. Karmienie piersią, wczesne uruchamianie kobiety i stopniowy powrót do codziennych zajęć, prawidłowe odżywianie się oraz dbanie o systematyczne opróżnianie pęcherza moczowego i regularne wypróżnianie, wpływają korzystnie na przebieg zwijania się mięśnia macicy.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona