Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » Wodniak jądra u niemowlaka – czym to grozi i jak można pomóc dziecku?

Wodniak jądra u niemowlaka – czym to grozi i jak można pomóc dziecku?

Niemowle leżące w pieluszce

Wygląda na groźniejszego, niż jest w rzeczywistości. Wodniak jądra u niemowlaka to dość częsta diagnoza, która może niepokoić. Jakie są perspektywy leczenia?

Na początku uspokójmy – wodniak jądra nie jest nowotworem! Z medycznego punktu widzenia to po prostu nagromadzenie płynu surowiczego między osłonkami jądra. Problem rozwinąć się może również u dorosłych mężczyzn, ale najczęściej jest diagnozowany u niemowląt, w tym częściej u wcześniaków.

Przyczyny rozwoju wodniaka jądra

U niemowląt wodniak jądra jest wadą rozwojową. W ciągu siódmego miesiąca życia płodowego u większości męskich płodów jądra zstępują z jamy brzusznej do moszny. W czasie swej wędrówki kanałem pachwinowym pociągają one za sobą część wyściółki jamy brzusznej. Ta ostatnia tworzy swego rodzaju kieszeń wokół jądra. Jej wierzchołek, tzw. wyrostek pochwowy, zamyka się zwykle samoistnie przed porodem. Jeśli to jednak nie nastąpi, mamy do czynienia z nagromadzeniem płynu surowiczego, czyli wodniakiem jądra.


Przeczytaj również o wnętrostwie u niemowląt i małych chłopców: https://niebieskiepudelko.pl/wnetrostwo-czyli-brak-jednego-lub-obu-jader-w-mosznie-niemowlat/


Jak rozpoznać wodniaka jądra u dziecka?

Symptomy wodniaka jądra są dość oczywiste – moszna jest wyraźnie powiększona, zwykle z jednej strony, ale zdarza się również dwustronne napęcznienie. Maluszek nie odczuwa przy tym żadnego dyskomfortu ani bólu, zwykle daje się dość łatwo zbadać. Proces oddawania moczu również nie jest zaburzony.

Diagnozę potwierdza zwykle prosty test podświetlenia moszny strumieniem światła – jeśli będzie wydawała się częściowo transparentna, mamy do czynienia z wodniakiem. Czasami lekarz może też zlecić wykonanie badania USG, również bezbolesnego dla dziecka.

Wodniak jądra wyktyty podczas USG płodu

Jak leczy się wodniaki jądra u niemowląt?

Tak jak w wielu innych przypadkach typowych dolegliwości niemowlęcych, pierwszą opcją jest czekanie i obserwacja. Ogromna większość wodniaków u małych dzieci wchłania się bowiem sama do ukończenia pierwszego roku życia. Interwencja jest wówczas niepożądana.

Operacje wodniaka proponuje się, dopiero gdy chłopiec ma już dwa latka, a płyn surowiczy wokół jądra się nie wchłonął. Sam zabieg przeprowadza się w narkozie i trwa on zwykle ok. 30-60 minut. Czasami oprócz opróżnienia płynu wymagane jest również zamknięcie połączenia jądra z jamą brzuszną. Nawet w tym bardziej złożonym przypadku powikłania są bardzo rzadkie, a rokowania bardzo dobre – po ok. 1-2 tygodniach obrzęk moszny powinien całkowicie ustąpić. Większość małych pacjentów może opuścić szpital jeszcze w dniu zabiegu – hospitalizacja nie jest wymagana.

Uwaga: Wodniaki u starszych chłopców i dorosłych mężczyzn mogą być niebezpiecznym sygnałem i wymagają jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Nieleczone mogą utrudniać chodzenie, przeszkadzać we współżyciu seksualnym, a nawet prowadzić do zaniku jądra.

Bibliografia:

Boston Children’s Hospital, https://www.childrenshospital.org/conditions/hydrocele

Nemours Kids’ Health, https://kidshealth.org/en/parents/hydrocele.html

American Academy of Pediatrics; https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/abdominal/Pages/Communicating-Hydrocele.aspx

Children’s Hospital of Philadelphia; https://www.chop.edu/conditions-diseases/hydrocele

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki