Istnieją dwie wielkie grupy witamin:
Witamina C jest najbardziej wrażliwa na temperaturę – ginie w gotowaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą, podane w nadmiarze, spowodować groźne dla zdrowia, a nawet życia objawy zatrucia. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie ma mniejsze skutki uboczne z uwagi na łatwość ich wypłukiwania z organizmu.
Powszechnie wiadomo, że uzupełnienie witamin jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci.
Niektóre z nich, udowodniono – zapobiegają występowaniu wad rozwojowych. Należy do nich kwas foliowy, który powinno się podawać przyszłym matkom przed zajściem w ciążę i we wczesnych jej okresach. Potwierdzono, że postępowanie takie może uchronić przed nieprawidłowym formowaniem cewy nerwowej, a więc w konsekwencji zapobiega wadom rozwojowym układu nerwowego.
Należy wiedzieć, że zarówno nazwę jak i wyodrębnienie pierwszej witaminy zawdzięczamy polskiemu badaczowi Kazimierzowi Funkowi. On pierwszy zauważył, że braki pewnych substancji w odżywianiu wywoływać mogą groźne choroby. Nazwał je awitaminozami. Zastosował też w roku 1912 leczenie groźnej w owych czasach choroby beri-beri, właśnie witaminami zawartymi w otrębach pszennych.
Przez cały czas rozwoju wewnątrzłonowego płodu, jak i w okresie karmienia piersią, matki powinny zażywać codziennie preparaty wielowitaminowe z dodatkami soli mineralnych.
Noworodkowi podaje się zwykle witaminę K w pierwszych 2 dobach życia, zapobiegając w ten sposób występowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś już od 3. tygodnia życia zaleca się codziennie do końca 1. roku podawanie witaminy D3 zapobiegającej rozwojowi krzywicy. Dość wcześnie też wprowadza się preparaty witaminy C, E i grupy B (B6, B1, kwas foliowy), zwłaszcza u dzieci przedwcześnie urodzonych, aby pomóc im w zwalczaniu chorób wywołanych przez wolne rodniki tlenowe jak i niedokrwistości. Preparaty wielowitaminowe w postaci kropli są bardzo wygodną formą podawania zestawu witamin już u najmniejszych niemowląt.
Mieszanki mleczne dla niemowląt są również wzbogacone witaminami, co należy brać pod uwagę u dzieci karmionych sztucznie. Witaminy, które są nieodzownie potrzebne dla prawidłowego rozwoju dzieci, mogą być podawane w postaci naturalnej, wraz z żywnością, oraz w formie dodatkowej jako preparaty witaminowe.
Dodaj komentarz