Urodziłaś dziecko, wróciłaś do formy i powoli odzyskujesz swoją figurę, a tymczasem na grzebieniu pojawiają się nagle całe zwoje włosów? Nie jesteś jedyna, gdyż jest to zjawisko zupełnie normalne! Sprawdź, skąd się bierze wypadanie włosów po ciąży i w jaki sposób można mu zaradzić.
Aby zrozumieć, skąd bierze się wypadanie włosów po ciąży, trzeba poznać normalny cykl ich wzrostu. Otóż każdy włos na naszej czaszce podlega trójfazowemu cyklowi życiowemu – najpierw rośnie przez okres ok. 2-6 lat, później jego mieszek zaczyna się kurczyć, a w końcu wypada. Ta ostatnia faza spoczynku, zwana też telogenem, trwa ok. 3 miesięcy.
Spośród 80-120 tys. włosów, które normalnie mamy na głowie, ok. 85-90% jest w fazie wzrostu. Reszta ulega transformacji lub czeka już na wypadnięcie. Tym sposobem dziennie tracimy ok. 100 włosów, które zostają na grzebieniu lub spadają do odpływu w prysznicu.
Wypadanie włosów po ciąży jest wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą przed narodzeniem dziecka. Wiele kobiet w drugim trymestrze obserwuje wyraźne zagęszczenie włosów, co jest wynikiem zahamowania naturalnego procesu wypadania włosów – zostaje ich więcej na głowie. Wszystko zmienia się jednak po porodzie.
Gdy hormony dokonają kolejnego salta po zakończeniu ciąży, włosy przechodzą w fazę spoczynku, a ponieważ jest ich więcej, ok. 3 miesiąca po porodzie wypadanie przybiera często zastraszające rozmiary. W okresie pierwszego półrocza zjawisko to jest szczególnie nasilone, ale potem zaczyna powoli słabnąć. Ok. roku po porodzie u większości kobiet sytuacja wraca do normy sprzed ciąży. Nawet jeśli włosy wydawały się wyraźnie przerzedzone, teraz odzyskują swoją normalną gęstość.
Uwaga: Zdarza się, że włosy po ciąży są inne. Hormony mogą wpłynąć na kształt mieszków włosowych, a po urodzeniu dziecka włosy matki prostują się lub zaczynają kręcić, mogą być delikatniejsze albo bardziej chropowate. Tego typu zmiany często pozostają już na całe życie.
Co warto wiedzieć o hormonach ciążowych: https://niebieskiepudelko.pl/hormony-ciazowe/
Wypadanie włosów po ciąży może być zwiększone również wskutek innych przyczyn, niezależnych od naturalnego cyklu wzrostu włosów. Należą do nich przede wszystkim:
Jeśli więc zaobserwujesz wypadanie włosów po ciąży, spróbuj nie panikować i uzbrój się w cierpliwość – na pewno nie wyłysiejesz w ciągu kilkunastu tygodni. Jeśli sytuacja się nie poprawia, mimo że zbliżają się pierwsze urodziny maluszka, zasięgnij porady lekarza, zwłaszcza jeśli obserwujesz inne niepokojące objawy zdrowotne.
Łysienia poporodowego nie da się całkowicie zatrzymać – hormony muszą wrócić do normy, a wraz z nimi zachodzą w organizmie nieprzyjemne czasem zmiany. Najlepszym lekarstwem jest tutaj cierpliwość. U ogromnej większości kobiet po kilku miesiącach intensywnego wypadania włosów sytuacja sama się stabilizuje – nie trzeba nic robić!
Naturalnie, kobietom, które nie znoszą bezczynności i stresują się ilością włosów zostających na szczotce, można doradzić zadbanie o idealne warunki do wzrostu włosów. Tutaj kluczową rolę odgrywa zdrowa dieta oraz kondycja skóry głowy. Tą ostatnią można wspierać masażami z wykorzystaniem pobudzających toników i odżywek, w szczególności z zawartością ekstraktu z czarnej rzodkwi czy kofeiny. Staraj się też unikać nadmiernego suszenia głowy i częstego farbowania włosów.
Nie warto jednak wydawać fortuny na najdroższe preparaty do włosów wypadających czy magiczne kuracje obiecujące cuda. Łysienie poporodowe jest procesem, który musi się w naturalny sposób dokonać, a zachowując spokój i cierpliwość, możesz oszczędzić sporo pieniędzy i… potem wydać je lepiej!
Niezależnie od etapu życia czy okresu, który minął od porodu, o włosy można dbać za pomocą wewnętrznego odżywiania. Najlepsza w tym zakresie jest zróżnicowana dieta, która zapewni Ci również silne paznokcie, zdrowe kości i dobrą kondycję skóry. Jeśli Twój jadłospis z różnych względów stwarza jednak ryzyko niedoborów, możesz spróbować sięgnąć po suplementy, które wzmacniają kondycję włosów, w tym:
Pamiętaj: Nawet jeśli łysienie poporodowe jest intensywne, a włosy wydają Ci się rzadkie, nie ma powodów do paniki. Gdy Twoje dziecko skończy rok, najprawdopodobniej będziesz mogła znów cieszyć się bujną fryzurą!
Bibliografia:
Johns Hopkins Medicine, https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/postpartum-hair-loss
Penn Medicine, https://www.lancastergeneralhealth.org/health-hub-home/motherhood/fourth-trimester/the-truth-about-postpartum-hair-loss
American Academy of Dermatology Association, https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/new-moms
WebMD, https://www.webmd.com/baby/what-to-do-if-you-have-postpartum-hair-loss
National Library of Medicine, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10846762/
Tagi: łysienie poporodowe, włosy, wypadanie włosów
Dodaj komentarz