Przyszedł czas rozwiązania. Macica zaczyna się kurczyć, szyjka macicy skraca się i rozszerza. Dziecko jest już gotowe do wyjścia na świat.
Jeśli obserwujesz brak typowych symptomów porodu, możesz czuć niepokój. Nie jest to jednak nic niezwykłego. Pamiętaj, że obliczanie “terminu” jest jedynie szacunkiem kalendarzowym. Poród po terminie co do zasady nie stanowi zagrożenia dla płodu ani matki.
Musisz się liczyć z faktem, że wody mogą odejść dosłownie w każdej chwili. Unikaj więc dalszych spacerów, wycieczek za miasto czy dłuższych podróży środkami lokomocji. Gdy worek owodniowy w końcu pęknie, poród nastąpi w ciągu kolejnych 24 godzin (lub zostanie wywołany). U większości kobiet skurcze poprzedzają jednak odejście wód, a u niektórych pęcherz trzeba wręcz przebić. Jeśli wody odejdą pierwsze i mają zieloną lub brązową barwę, niezwłocznie udaj się do szpitala!
Mogłoby się wydawać, że w 40 tygodniu ciąży wszystkie strachy już za Tobą. I choć faktycznie finiszujesz w wielkim stylu, są jednak symptomy, których nie wolno lekceważyć. Jednym z poważniejszych zagrożeń ostatnich tygodni ciąży bywa np. preeklampsja, czyli stan przedrzucawkowy. Zwiastować ją może podwyższone ciśnienie w ciąży, które definitywnie wymaga regularnych kontroli. Lekarz powinien też zlecić badanie poziomu białka w moczu – jeśli będzie on wysoki, musisz mieć się na baczności. Preeklampsja w zaawansowanym stopniu prowadzi do:
Jeśli zauważysz u siebie te objawy, natychmiast zadzwoń po karetkę lub udaj się na pogotowie.
Warto dodać, że nagły obrzęk kończyn może być również objawem zatorowości płucnej, która występuje u ciężarnych pięć razy częściej niż u innych kobiet (1 przypadek na 2000 ciąż). Dodatkowe symptomy obejmują tu jednak ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Szybka wizyta w szpitalu może uratować życie matki i dziecka.
Dowiedz się więcej o mierzeniu ciśnienia w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/mierzymy-cisnienie-w-ciazy/
Ciężar ciała dziecka stanowi 38 procent całego przyrostu wagi podczas ciąży. Reszta to łożysko, płyny, krew oraz powiększone piersi i macica. Po porodzie stracisz więc większą część nadwagi, ale prawdopodobnie zostanie balast w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej. Brzuch będzie potrzebować minimalnie kilku tygodni, aby się spłaszczyć. Jeśli będziesz karmić naturalnie, piersi jednak długo jeszcze pozostaną krągłe!
W pierwszym półroczu po porodzie redukcja nadwagi powinna odbywać się stopniowo – najlepsze sposoby to zdrowy sposób odżywiania (najlepiej bez słodyczy), karmienie piersią na żądanie oraz dużo spacerów z wózkiem. Nie planuj jednak ciężkiego treningu ani niskokalorycznych diet w tym okresie!
Tagi: 40 tydzień ciąży, czterdziesty tydzień ciąży
Dodaj komentarz