Niebieskie Pudełko Niemowlę Karmienie i dieta 12 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PIERWSZYM KARMIENIEM PIERSIĄ NA PORODÓWCE

12 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PIERWSZYM KARMIENIEM PIERSIĄ NA PORODÓWCE

breast-feeding-Niebieskie-Pudełko

Karmienie naturalne jest promowane w polskich szpitalach tylko w teorii. W praktyce kobiety rzadko mogą liczyć na doradztwo laktacyjne, a aż 50% noworodków jest dokarmianych sztuczną mieszanką, często bez wiedzy mamy. Dlatego właśnie do pierwszego karmienia na porodówce warto się dobrze przygotować. Oto 12 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pierwszym karmieniem w szpitalu, aby zwiększyć swoje szanse na udane karmienie w przyszłości.

 1. Jakie podejście ma szpital do karmienia piersią?

Sprawdź i poczytaj opinie rodzących na temat szpitala, który wybrałaś na swój poród. Zwróć szczególną uwagę na stosunek placówki do karmienia piersią. To właśnie pierwsze doświadczenia z porodówki przekładają się na Twoje powodzenie w dalszym karmieniu piersią. Poszukaj odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy szpital promuje karmienie naturalne?
 • Czy personel szpitala uczy mamy jak karmić piersią?
 • Czy dziecko jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym tylko za zgodą rodzica i w jakich przypadkach?
 • Czy mama może liczyć na wsparcie doradcy laktacyjnego?
 • Czy w szpitalu można skorzystać z odciągacza pokarmu?
 1. Jakie są Twoje prawa na porodówce?

Znajomość swoich praw na porodówce to połowa sukcesu do udanego karmienia piersią. Masz pełne prawo wymagać wsparcia personelu medycznego i/lub doradcy laktacyjnego w karmieniu naturalnym. Przy pierwszym karmieniu powinien być przy Tobie kompetentny pracownik szpitala, by w razie potrzeby doradzić, jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi i upewnić się, że karmienie przebiega prawidłowo i dziecko nie ma problemów ze ssaniem. Po karmieniu masz prawo oczekiwać, by personel zbadał budowę wędzidełka u dziecka i wykluczył ewentualne problemy z jamą ustną, które mogą zakłócać przebieg karmienia.

 1. Na co nie musisz się zgadzać?

Po pierwsze, nie musisz wyrażać zgody na to, by w razie problemów z laktacją personel medyczny uciskał Twoje piersi i wyciskał z nich pokarm. Wystarczy fachowe doradztwo i nauka prawidłowego przystawiania dziecka do piersi.

Po drugie, pracownicy szpitala NIE MAJĄ PRAWA dokarmiać Twojego dziecka mlekiem modyfikowanym bez Twojej zgody oraz bez podania medycznego uzasadnienia.

 1. Kiedy powinno się odbyć pierwsze karmienie piersią?

Czas na pierwsze karmienie piersią jest od razu po porodzie, najlepiej w czasie pierwszej godziny po urodzeniu. Wtedy w Twoich piersiach jest zgromadzona siara – pierwsze mleko szczególnie bogate w substancje odżywcze i przeciwciała.

 1. Jak powinno wyglądać karmienie piersią?

Podczas karmienia piersią maluszek powinien wtulić się w pierś, chwycić brodawkę razem z otoczką i mieć wywinięte usta. Upewnij się także, że dziecko rzeczywiście ssie i łyka mleko. Podczas jednego karmienia powinnaś karmić z obu piersi. Pamiętaj, że to nie Ty decydujesz o zakończeniu karmienia, tylko Twoje dziecko.

Karmienie piersią nie powinno boleć – jeśli tak się dzieje, to znaczy, że dziecko nie ssie pokarmu prawidłowo lub masz do czynienia ze stanem zapalnym piersi. Po karmieniu powinnaś odczuć, że piersi robią się bardziej miękkie.

 1. W jakiej pozycji karmić dziecko?

Dziecko możesz karmić na siedząco lub na leżąco. Zobacz, jak to zrobić:

 • Karmienie na siedząco. Usiądź wygodnie i włóż poduszki pod głowę o łokcie. Ułóż maluszka w taki sposób, by podtrzymywać jego pupę dłonią oraz by jego główka nie zwisała na zewnątrz ramienia. Przystaw dziecko do piersi – jego nosek powinien znajdować się na wprost brodawki, a maluszek powinien chwycić brodawkę wraz z otoczką.
 • Karmienie na leżąco. Połóż się na łóżku i ułóż maluszka przodem do siebie. Podeprzyj głowę poduszkami. Po karmieniu przytul dziecko w pozycji pionowej, żeby ułatwić mu odbijanie. 
 1. Po czym poznać, że dziecko się najada?

Jako świeżo upieczona mama będziesz miała obawy, czy Twój maluszek oby na pewno najada się mlekiem z piersi. Jak możesz to stwierdzić?

 • Dziecko przy piersi jest aktywne – ssie pierś mając szeroko otwarte usta, słychać połykanie pokarmu,
 • Dziecko szuka piersi po ok. 1-3 godzinach od ostatniego karmienia,
 • Karmisz dziecko „na życzenie”, początkowo co najmniej 8 razy dziennie, w tym w nocy,
 • Dziecko po karmieniu jest spokojne, a Twoje są piersi bardziej miękkie,
 • Dziecko moczy co najmniej 5-6 pieluszek na dobę i robi ok. 4 kupki dziennie.
 1. Jak często przystawiać dziecko do piersi?

Przystawiaj maluszka do piersi tak często, jak tego potrzebuje. Im częściej to robisz, tym więcej masz pokarmu. W pierwszych dniach po porodzie dziecko potrzebuje karmienia ok. 8 razy na dobę, w tym nocą.

 1. Jak stymulować laktację?

Każde przystawianie dziecka do piersi i prawidłowe ssanie pobudza laktację, dlatego rób to jak najczęściej.

 1. Dokarmianie mlekiem modyfikowanym zmniejsza szanse na udane karmienie piersią.

Niestety w wielu szpitalach w Polsce wciąż praktykuje się nieuzasadnione dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym zamiast po prostu nauczyć kobietę prawidłowej techniki karmienia piersią.

Każde dokarmianie dziecka sztuczną mieszanką zmniejsza szanse na powodzenie karmienia naturalnego. Dziecko, które otrzymuje mleko z butelki nie ssie tak intensywnie ani nie potrzebuje piersi tak często, jak dziecko niedokarmiane, a więc laktacja jest zaburzona.

 1. Co powinien zrobić personel szpitala, gdy dziecku spadnie waga o 7-10%?

Spadek wagi u noworodka o 7-10% jest czymś naturalnym i na pewno nie jest to sygnał, że natychmiast powinno się podać dziecku mleko modyfikowane. Jeśli personel szpitala zauważy taki spadek wagi u Twojego dziecka, najpierw powinien upewnić się, że karmienie piersią przebiega prawidłowo i skorygować Twoje błędy. Można też dokarmić dziecko, ale pokarmem odciągniętym z Twoich piersi lub zaproponować mleko z banku mleka. Dokarmianie sztuczną mieszanką jest ostatecznością i nie może się odbyć bez Twojej zgody.

 1. Po cesarskim cięciu też można karmić piersią.

Wbrew utartej opinii, cesarskie cięcie wcale nie jest przeszkodą na drodze do udanego karmienia piersią. Fakt, że pokarm może pojawić się w piersiach z lekkim opóźnieniem, ale częste przystawianie maluszka do piersi powinno pobudzić laktację. Ze względu na Twój stan po zabiegu, przyda się pomoc bliskiej osoby, która poda Ci dziecko do karmienia i pomoże je odłożyć.

Źródła: hafija.pl, dziecisawazne.pl, rodzicpoludzku.pl

 

 

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki