Niebieskie Pudełko Małe dziecko Dieta i żywienie 5 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni

5 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni

Dziecko w ciągu pierwszych 3 lat życia aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się. Właśnie na ten okres przypada najintensywniejszy wzrost i rozwój. Dlatego też z najwyższą starannością powinniśmy zadbać o odpowiednią dietę naszych dzieci, tym bardziej, że w tym czasie programuje się metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

Pierwsze 1000 dni to również szczególny czas, kiedy mamy największy wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka. Nawyki oraz zachowania, które uda nam się teraz wypracować, mają największą tendencję do przetrwania.

5 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni

1. Wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka
Wyłączne karmienie piersią do szóstego miesiąca życia włącznie, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do dwóch lat lub dłużej jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

2. Zbilansowana dieta dziecka
Posiłki podawane maluchom powinny być regularne, różnorodne i pełnowartościowe. A także prawidłowo zbilansowane pod względem energii i ważnych składników pokarmowych, takich jak białka, tłuszcz, witaminy oraz składniki mineralne, szczególnie żelazo i wapń.

3. Suplementacja witaminy D przez cały rok
Dobrym, naturalnym źródłem witaminy D są niektóre ryby (np. łosoś, halibut) oraz tran. Niestety, przeciętna dieta z reguły nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tego składnika. Specjaliści zalecają zatem, by stosować suplementację wit. D przez cały rok lub uzupełniać potrzebną dawkę podając produkty spożywcze wzbogacone (np. mleko modyfikowane, kaszki zbożowe).

  4. Ograniczenie soli i cukru w diecie
Z badań wynika, że około 90% dzieci do trzeciego roku życia spożywa zbyt dużo soli, a 80% zbyt dużo cukru. Sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie. Wpajanie pozytywnych nawyków żywieniowych, to najlepszy start w zdrową przyszłość, jaki mogą zapewnić maluchowi rodzice.

5. Pięć regularnych posiłków dziennie
W prawidłowym żywieniu dziecka bardzo ważna jest regularność spożywania posiłków i ich odpowiednia liczba. Dziecko powinno otrzymać 5 posiłków w ciągu dnia. Na zbilansowaną całodzienną dietę dziecka składają się 3 posiłki podstawowe, czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 posiłki uzupełniające – drugie śniadanie i podwieczorek. Zalecana jest przerwa pomiędzy posiłkami, wynosząca ok 3-4 godzin.  Pamiętaj, Ty decydujesz o tym, co dziecko je, a dziecko decyduje o tym, ile zje.

[Źródło: www.1000dni.pl]

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

a jak dziecko nie chce jesc 5 posiłków bo mu 3 czy 4 wystarczaja?!!? najgorsze jest to zywienie dzieci!już czasami wysiadam przy tych moich niejadkach!!!

ok fajnie karmienie piersią ale jak jest brak mleka …niby jest tyle pokarmu ile dziecko potrzebuje…u mnie nie było i co jestem złą matką…

moje dzieci budzą się po 8. ok 9 jemy śniadanie o 19 jedzą kolacje i idą spać. Jak mam się dostosować do 5 posiłków w ciągu dnia, co 3 – 4 h?

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki