Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Zdrowie niemowlaka » 6 naturalnych sposobów na katar u niemowlęcia

6 naturalnych sposobów na katar u niemowlęcia

6 naturalnych sposobów na katar u niemowlęcia

Mówi się, że nieleczony katar trwa aż tydzień, a leczony tylko 7 dni. Tymczasem u niemowląt katar może trwać nawet 3 tygodnie i doprowadzić do groźnych powikłań. Jak pomóc niemowlęciu z katarem? Dajemy Wam 6 sprawdzonych i naturalnych sposobów na katar u niemowlęcia. Dodatkowo podpowiadamy, kiedy trzeba udać się z katarem do lekarza oraz dlaczego nie powinniśmy na własną rękę podawać bobasowi kropli do nosa.

Jak wygląda katar u niemowląt?

Udrożniony nosek to dla niemowląt bardzo ważna sprawa. W końcu oddychają nawet 50 razy na minutę i to tylko przez nos. W dodatku mają bardzo wąskie kanały nosowe. Dlatego nawet zwykły katar potrafi bardzo uprzykrzyć życie bobasowi. Dziecko, które nie może normalnie oddychać, gorzej funkcjonuje, jest rozdrażnione, ma problemy ze snem i ssaniem piersi. W dodatku katar u niemowląt może prowadzić do groźnych chorób, np. zapalenia uszu lub zatok.

Jak pomóc niemowlęciu z katarem? 6 naturalnych sposobów na katar

Jeśli dziecko ma niewielki katar, ale poza tym czuje się dobrze, ma apetyt i nie ma gorączki, z powodzeniem możesz zastosować naturalne sposoby na wyleczenie kataru. Jeśli jednak widzisz, że mimo Twoich starań katar utrzymuje się 3. lub 4. dzień z rzędu, pora na wizytę u pediatry. Pamiętaj, że tylko pediatra może zdecydować o podaniu niemowlęciu kropli do nosa, które podrażniają delikatną śluzówkę. Nie kupuj ich i nie podawaj dziecku na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.

Co możesz zrobić, by ulżyć niemowlęciu z katarem? Wypróbuj nasze naturalne sposoby:

1. Odpowiednio ułóż malucha

W ciągu dnia niemowlę powinno jak najczęściej leżeć na brzuszku. Pozwoli mu to lepiej oddychać i odprowadzać wydzielinę z noska na zewnątrz. W nocy główka malucha powinna być ułożona nieco wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu wydzielina nie będzie mu zatykać noska. Aby to zrobić, pod materac włóż mały złożony kocyk lub dziecięcą poduszkę. Pamiętaj jednak, by nie kłaść poduszki bezpośrednio pod głowę dziecka – jest to bardzo szkodliwe dla jego kręgosłupa (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Czy niemowlę powinno spać na poduszce?”).

2. Zadbaj o nawilżenie powietrza

 Katar najczęściej zdarza się zimą i wczesną wiosną. Wtedy też mamy tendencję do przegrzewania pomieszczeń, a co za tym idzie, wysuszania ich. Jeśli chcesz ulżyć maluszkowi w katarze powinnaś zatem zadbać o odpowiednią temperaturę i nawilżenie pomieszczenia. Kilka razy dziennie wietrz pokój dziecka i utrzymuj w nim temperaturę ok. 20-22°C. Aby nawilżyć powietrze w pokoju, nie musisz wcale kupować profesjonalnych nawilżaczy. Wystarczy wilgotny ręcznik zawieszony na grzejniku.

3. Użyj wody morskiej lub soli fizjologicznej

 Woda morska i sól fizjologiczna świetnie rozpuszczają gęstą wydzielinę w nosku niemowlaka i nawilżają śluzówkę nosa. Dzięki temu ułatwiają oddychanie i skracają czas trwania kataru. Oba preparaty z łatwością kupisz w aptece – woda morska jest sprzedawana w postaci preparatów w sprayu, a sól fizjologiczna np. w jednorazowych opakowaniach. Podczas aplikacji pamiętaj, by ułożyć główkę malucha nieco wyżej niż resztę ciała, aby słony płyn nie dostał się do buzi dziecka. Następnie usuń nadmiar płynu z noska przy pomocy zwiniętej w rulonik chusteczki.

4. Użyj aspiratora

 Do oczyszczania noska przyda Ci się także aspirator z filtrem. Jest to plastikowy pojemniczek, którego jeden koniec jest węższy, a drugi szerszy. Węższy koniec wkładamy delikatnie do noska dziecka, a na szerszy zakładamy rurkę, przez którą zasysamy powietrze i usuwamy z noska bobasa wydzielinę. Dzięki filtrom w aspiratorze (wykonanym z waty lub gąbki), wydzielina nie przedostaje się do rurki zasysającej powietrze. Pamiętaj, by dokładnie umyć aspirator po każdym użyciu.

5. Oklepuj plecy dziecka

 Ta prosta czynność ułatwi maluchowi pozbycie się wydzieliny, która przedostała się z noska do dolnych dróg oddechowych i może wywołać zakażenie bakteryjne. Jak oklepywać plecy dziecka? Ułóż maluszka na kolanach w taki sposób, by jego główka była niżej niż reszta ciała. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj delikatnie plecy dziecka po obu stronach kręgosłupa, od dołu ku górze.

6. Smaruj skórę pod noskiem maścią majerankową

Maść zawiera ekstrakt z ziela majeranku, które ma delikatne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także ściąga błony śluzowe. Odrobiną maści posmaruj skórę pod noskiem dziecka. Uważaj, by nie wprowadzić maści do noska, ponieważ może działać podrażniająco na błonę śluzową.

 

Instagram
Tagi: , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki