Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Dookoła ciąży Lista rzeczy do zrobienia w ciąży O czym warto pamiętać wybierając lekarza pediatrę?

O czym warto pamiętać wybierając lekarza pediatrę?

Pediatra to lekarz, który specjalizuje się w rozwoju dzieci i chorobach dziecięcych. Natomiast lekarz rodzinny, chociaż łatwiej dostępny, posiada ogólną wiedzę internistyczną. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto powierzyć zdrowie dziecka lekarzowi pediatrze. Jak wybrać najlepszego pediatrę dla naszego dziecka? Jeżeli zaczniemy poszukiwania odpowiednio wcześniej i wiemy, na co zwrócić uwagę, zadanie nie będzie wcale takie trudne.

Kiedy zacząć poszukiwania?

Warto przymierzyć się do tematu jeszcze przed narodzinami dziecka.
Można podpytać znajomych, którzy też mają małe dzieci i wybór pediatry mają już za sobą. Nie zaszkodzi też zasięgnąć opinii sąsiadów. Na pewno chętnie polecą nam lekarza, któremu można zaufać lub ostrzegą nas przed złym wyborem.

Uzbrojeni w garść porad od znajomych możemy sami udać się na rekonesans do najbliższej przychodni i umówić się z kilkoma lekarzami na krótką wstępną wizytę jeszcze przed porodem. Często intuicyjnie będziemy czuli, komu możemy zaufać, a kto nie przypadł nam do gustu. Warto pamiętać, że lekarz pediatra to osoba, którą będziemy widzieć bardzo często, więc ważne jest, by czuć do niego sympatię i zaufanie.
Wytłumacz lekarzowi, że rozważasz zapisanie do niego swojego dziecka, więc zależy Ci na poznaniu go bliżej i zadaniu kilku pytań.

Zbadaj teren

Może się okazać, że wybrany lekarz będzie miał czas tylko na rozmowę telefoniczną, ale niewykluczone, że uda się także zaaranżować krótkie spotkanie. Jeśli tak – dodatkowo będziesz mogła rozejrzeć się po przychodni i gabinecie.

Krótka obserwacja wystarczy, byś stwierdziła, czy lekarz jest dobrze zorganizowany, czy gabinet jest czysty i czy lekarz jest oblegany przez pacjentów.

Jeśli uda się również porozmawiać z rodzicem, który wybrał tego lekarza na pediatrę – tym lepiej dla Ciebie. Skorzystaj z okazji, by zadać tej osobie kilka pytań, które Cię najbardziej nurtują.

O co warto spytać?

Przed spotkaniem zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy. O kwestie organizacyjne lub dotyczące płatności możesz spytać pracowników przychodni. W przychodni możesz też się zorientować w bardzo ważnej sprawie – czy dzieci chore korzystają z tej samej poczekalni, co dzieci zdrowe. Na spotkanie z lekarzem zachowaj pozostałe pytania. Oto przykładowe
obszary, o które warto zapytać:

 • godziny przyjęć, przyjmowanie w weekendy i w nagłych przypadkach (noc, święta)
 • zastępstwa za lekarza (w przypadku urlopu, choroby)
 • możliwość konsultacji telefonicznych i wizyt domowych
 • regulowanie płatności
 • szpital, w którym przeprowadzane są zabiegi
 • przekonania lekarza związane z opieką nad dzieckiem (uspokajanie płaczącego dziecka, karmienie piersią, spanie z dzieckiem itp.)

Podczas pierwszej wizyty

Wybrałaś już lekarza pediatrę i umówiliście się na pierwszą wizytę z dzieckiem. Teraz masz okazję sprawdzić, jak lekarz odnosi się do dziecka, czy jest empatyczny i przejmuje się jego samopoczuciem. Zobaczysz także, czy jego zalecenia nie budzą Twoich wątpliwości oraz jak reaguje na Twoje pytania. To bardzo ważne – lekarz powinien rozumieć, że rodzic może być podenerwowany stanem zdrowia dziecka i mieć dużo wątpliwości. Pediatra powinien być także przewidujący. Dobrze, jeśli potrafi wyjaśnić Ci, czego możesz się spodziewać w kolejnych tygodniach i jak reagować na objawy, które może mieć maluszek. Po wizycie u dobrego pediatry powinnaś czuć się spokojna i pewna jego zaleceń. Może nie będzie tak idealnie już za pierwszym razem, jednak jeśli po kilku wizytach zauważysz, że lekarz zupełnie nie spełnia Twoich oczekiwań, może to oznaczać konieczność zmiany lekarza.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Imiona