Około 6. miesiąca życia organizm maluszka zaczyna domagać się większej różnorodności składników odżywczych, których nie może znaleźć w mleku mamy. Potrzebna jest większa ilość energii, białka, żelaza, cynku, witamin A, D i E oraz innych mikroelementów. Dlatego właśnie teraz musimy uzupełnić dietę niemowlęcia o nowe produkty. W artykule znajdziecie przykładowe menu dla niemowląt w 6. miesiącu życia, informacje potrzebne przy rozszerzaniu diety oraz zalecenia dotyczące podawania dziecku poszczególnych produktów i składników pokarmowych.

Jak wprowadzać nowe posiłki?

Stopniowo zastępujemy porcje mleka posiłkami bezmlecznymi, tak by pod koniec pierwszego roku życia maluszek dostawał maksymalnie 2-3 posiłki mleczne.

Przy wprowadzaniu nowych produktów bądźmy ostrożni i obserwujmy reakcję dziecka. Nie wprowadzajmy kilku nowych produktów jednocześnie – dzięki temu będziemy w stanie zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną u dziecka na dany składnik pokarmu. Wprowadzajmy produkty stopniowo i w małej ilości, np. 3-4 łyżeczki nowego pokarmu.

Od czego zacząć?

Na początek dobrze sprawdzą się typowe pokarmy uzupełniające, takie jak kaszki ryżowe lub zbożowe, warzywa (np. marchew) i owoce (jabłka, gruszki banany). Warto też dać pierwszeństwo warzywom, a nie owocom. Dlaczego? Dzieciom trudniej jest zaakceptować wytrawny smak warzyw w przeciwieństwie do słodkiego smaku owoców. Jednak podając wielokrotnie różne warzywa zwiększamy tolerancję malucha na ich smak. Warto pamiętać, że właśnie teraz kształtujemy jego późniejsze preferencje smakowe – jeśli polubi warzywka, będzie je chętnie jadł również w przyszłości. Potraktujmy to jako inwestycję w zdrowie dziecka!

Czym karmić malucha?

Pierwsze pokarmy uzupełniające podawajmy dziecku na twardej i płaskiej łyżeczce. Pozwoli to wykształcić u niemowlęcia prawidłowe reakcje ruchowe. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem z butelki, nauczmy go pić z otwartego kubka. Dzięki temu stopniowo nauczy się zastępować odruch ssania popijaniem płynu.

Jak często podawać posiłki?

Podstawowa zasada, której powinniśmy się trzymać, brzmi: to rodzic lub opiekun decyduje, CO, JAK i KIEDY dziecko zje, a dziecko decyduje, CZY zje posiłek oraz ILE go zje.

Częstym błędem rodziców jest przekarmianie maluszka. Jeżeli dziecko sygnalizuje nam, że nie chce już więcej jeść, posłuchajmy go. Zachowania, które świadczą o tym, że dziecko jest najedzone, to np. zasypianie, grymaszenie, wypluwanie pokarmu lub zaciskanie ust przy łyżeczce.

Przykładowe menu dla niemowląt w 6. miesiącu życia

Uwaga: podane wartości są uśrednione. Wasze dziecko może zjeść mniej lub więcej pokarmu niż zalecana ilość i jest to w porządku.

Orientacyjna liczba posiłków na dobę: 5

Orientacyjna wielkość porcji: 150-160 ml

Podstawa żywienia: karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym

Rodzaj i konsystencja pokarmów: gładkie purée, 4 posiłki mleczne

Przykłady pokarmów:

 • gotowane zmiksowane warzywa (np. marchew, dynia, ziemniaczki, groszek, brokuły, kalafior) i owoce (np. jabłko, banan, jagoda, malina)
 • zmiksowane ugotowane mięsko
 • kaszki / kleiki bezglutenowe
 • produkty zbożowe w niewielkich ilościach, np. kaszka zbożowa (nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia i nie później niż do końca 7. miesiąca życia)

Co podawać dziecku do picia?

Najlepiej od początku nauczyć dziecko zaspokajania pragnienia niesłodzoną wodą. Dla niemowląt najlepsza będzie woda źródlana lub mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa i o niskiej zawartości siarczanów. Unikajmy wody studziennej, ponieważ może być zanieczyszczona azotanami. Nie podawajmy dziecku słodkich, gotowych herbatek. Jeśli chcemy podać sok, pamiętajmy, by był w 100% przecierowy, bez dodatku cukru. Ważne jest również, by łączna porcja soku i owoców na dobę nie przekraczała 150 ml.

Czy można doprawiać potrawy?

Nie dodawaj do posiłków cukru ani soli. Przyzwyczajaj dziecko do naturalnego smaku owoców, warzyw, kasz i zupek. Cukru Nadmiar cukru grozi w przyszłości otyłością i cukrzycą, a nadmiar soli obciąża nerki, a w przyszłości może prowadzić do nadciśnienia. Poza tym jeśli dziecko przyzwyczai się do produktów słodkich lub słonych, nie zechce jeść pokarmów bez dodatku tych składników. W diecie dziecka nie mogą też znaleźć się bardzo słone lub bardzo słodkie pokarmy. Na razie jest za wcześnie na wzbogacanie smaku potraw ziołami, poczekaj z tym do 9. miesiąca życia.

Jakie mięso i ryby wybrać?

Mięso, np. kurczaka, indyka, cielęcinę lub ryby można dodawać do zup. Nie podawajmy niemowlęciu ryb drapieżnych, takich jak miecznik, makrela królewska, czy tuńczyk, ponieważ mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia. Unikajmy także ryb wędzonych, ponieważ zawierają duże ilości soli. Ryby polecane dla dzieci to m.in.:

 • łosoś
 • makrela atlantycka
 • dorsz
 • morszczuk
 • mintaj
 • karp
 • pstrąg

Najlepiej gotować je w wodzie lub na parze albo piec w folii. Nie podawajmy dziecku ryb smażonych w głębokim tłuszczu. Pamiętajmy też o dokładnym obraniu ryby z ości – można je znaleźć nawet w filetach.

Unikajmy parówek i innych produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka, w 1. roku życia nie powinno dostawać wołowiny i cielęciny, ponieważ zawierają podobne białka.

Od kiedy można podawać dziecku jajko?

Jajko to ważne źródło żelaza i innych składników mineralnych, jednak powinno się je podawać dziecku dopiero od 7. miesiąca życia.

Czy mogę już podawać maluchowi krowie mleko i przetwory mleczne?

Mleko krowie podawajmy dopiero po ukończeniu 1. roku życia. Małe ilości mleka krowiego możemy wykorzystać do przygotowania pokarmów uzupełniających, ale przed ukończeniem 1. roku życia nie może być stosowane jako główny produkt mleczny. Wybierajmy mleko pełne, o nieobniżonej zawartości tłuszczu.

Czy to dobry moment na wprowadzenie glutenu do diety dziecka?

6. miesiąc życia dziecka to bardzo dobry moment na wprowadzenie glutenu do jego diety. Zgodnie z zaleceniami specjalistów najlepiej jest to zrobić pomiędzy 4. a 7. miesiącem życia. Nie warto zwlekać z rozszerzeniem menu malucha o gluten, ponieważ im później jest on wprowadzony tym później u dziecka jest potencjalnie wykrywana choroba trzewna. Więcej informacji na temat wprowadzania glutenu do diety dziecka znajdziesz w artykule „Gluten a żywienie dziecka – kiedy i jak wprowadzać gluten do diety malucha?”

 

Artykuł opracowaliśmy na podstawie aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, opublikowanych w piśmie „Standardy Medyczne. Pediatria”, tom 11, rok 2014.

 

 

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Myślałam, że w komentarzach mamusie naprostują kilka informacji a tu jeszcze gorzej. Nie wierzę, że te komentarze są prawdziwe. Bo to niemożliwe, żeby mamy w tych czasach były tak głupie.

Jakie to śmieszne kiedy mamy zamiast swoim zdrowym rozsądkiem kierują się takimi głupotami, co innego jeśli chodzi o przewrażliwione mamusie. Po pierwsze każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby…i..wszystkie “madki polki” mnie zlinczują pewnie, ale ja piersią nie karmiłam w ogóle mimo że bardzo chcialam…odciagalam przez pierwsze trzy miesiące do póki miałam pokarm i dopóki miałam siłę się tak bawić. Córce nowe posiłki zaczęłam wprowadzać już w czwartym miesiącu i szok..dziecku nic nie jest. Teraz ma skończone pół roku, rozwija się świetnie je w zasadzie wszystko..od warzyw po owoce kaszki herbatki itd., teraz wprowadzamy powoli nabiał. Ale co ważniejsze, od początku kierowałam się obserwacja córki i swoim własnym rozsądkiem. Uważam osobiście że ktoś kto mówi że dziecku powinno się urozmaicać dietę dopiero w szósty miesiącu nie myśli trzeźwo.

Pozdrawiam :-)

Nieaktualne zalecenia tutaj prezentujecie, od tego roku są nowe zalecenia przy rozszerzeniu diety!

Mój syn choruje na cukrzycę. Korzystaliśmy z usług dietetyka w przychodni na naszej dzielnicy, ale młody nie czuł się zbyt dobrze, był osłabiony… W końcu zaczęłam przeglądać artykuły i fora i natrafiłam na https://www.foodwise.pl/kontakt Dietetyk Foodwise przekazał mi listę badań, których wyniki trzeba było dostarczyć, musiałam też wypełnić wywiad online na ich stronie i po konsultacji dostałam przepisy. Mój syn czuje się o wiele lepiej, a ja nie wydaję o wiele więcej, więc jestem naprawdę zadowolona 

Gdybym czekała do 7 miesiąca, moje dziecko pewnie nic nowego nie chciałoby jeść! Na szczęście jesteśmy na mleku modyfikowanym i już po 3,5 miesiącach zaczęłam wprowadzać marchewkę i jabłuszko, poszło świetnie, mała dość szybko opanowała jedzenie łyżeczką. Teraz ma prawie pól roku i sama gotuję jej zupki, raz z jajkiem, raz z mięskiem, raz z rybką, oraz robię deserki, zwykle na bazie banana z dodatkiem innych owoców. Oprócz tego na noc pije kaszę mleczną z butli. Rozwija się książkowo, nie ma żadnych alergii, jak zresztą żadne z nas i bardzo się cieszę macierzyństwem, które każdego dnia daje mi coraz więcej radości

Co za bzdura w komentarzu. Dzieciątku, które jest żywione mlekiem modyfikowanym, zwłaszcza tym, w którym białko mleka występuje w minimalnych ilościach, należy podać inny pokarm przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Około 3-4 miesiąca dziecku może spadać hemoglobina przez co może pojawić się anemia i warto to unormować posiłkiem. Kiedy my mamy niedobór żelaza, co powinniśmy w pierwszej kolejności robić? Urozmaicać dietę w składniki, które to żelazo zawierają. Inaczej w przypadku karmienia piersią. Tu rzeczywiście warto karmić tylko mlekiem do 6. miesiąca życia.

łosoś jest też mocno zanieczyszczony a te hodowane w zbiornikach są z dużą ilością antybiotyków i przyspieszaczy wzrostu. nie polecam.filmy dokumentalne można łatwo znaleźć w internecie na ten temat.

Moja corcia ma prawie 6 miesiecy , a nic nie chce. Pluje jedzeniem. Na noc wypije mleko z kaszka i czasami herbatke ziolowa. Nic wiecej

Dlaczego państwo wprowadzacie mamy w błąd? WHO informuje, ze pierwsze posiłki powinny być po 6 miesiącu! Tak samo informuje nasze, polskie organizacje.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki