Rodzice zwykle z ogromną radością oczekują narodzin kolejnego potomka, wierząc, że stanie się on również ukochanym bratem lub siostrą dla starszego rodzeństwa. Niestety, gdy niemowlę pojawi się w domu, temperatura uczuć może wzrosnąć również w negatywnym kierunku. Rodzice nie powinni być tym faktem rozczarowani czy zdziwieni – dzieci nie lubią zmian, zwłaszcza tych, które dotyczą ich poczucia bezpieczeństwa i sfery uczuć. Sprawdź, jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa!
Czy da się przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?
Pierwsze dziecko jest wychowywane jako jedynak – na nim skupia się cała uwaga rodziców i dziadków, jemu poświęca się 100% czasu. Mama i tata są jego, a ta świadomość jest fundamentem i jedynym pewnikiem w pełnym niespodzianek świecie. To pierwszemu dziecku jest też najtrudniej powitać w domu rodzeństwo, nawet jeśli wydaje się tęsknić za towarzystwem.
Mimo najszczerszych chęci i wysiłków rodziców sytuacja starszych dzieci w rodzinie zawsze ulega zmianie po narodzinach nowego potomka. Czas, uwaga, liczba rąk muszą siłą rzeczy zostać podzielone, a wrażliwe maluchy szybko zauważą, że coś straciły. Pewna doza negatywnych emocji jest w tym scenariuszu nie do uniknięcia. Można jednak zrobić bardzo wiele, aby zapobiec najgorszemu i sprawić, aby rodzina wyszła z tej ważnej zmiany wzmocniona i pełniejsza.
Spodziewasz się dziecka? Oblicz prawdopodobną datę porodu: https://niebieskiepudelko.pl/kalkulator-daty-porodu/
Zacznij przygotowywać dziecko na pojawienie się rodzeństwa już w ciąży
Moment, w którym niemowlę pojawi się już w domu to za późno, aby wyjaśniać realia starszemu rodzeństwu. Dzieci do zmian należy przygotowywać stopniowo i długo – tak naprawdę nigdy nie jest za wcześnie, nawet przed planowanym poczęciem. Dla przyszłej mamy oczywiście rozmowy o dziecku mogą być trudne w pierwszym trymestrze, kiedy ryzyko niepowodzenia jest jeszcze duże, ale można je pokierować tak, aby były bardziej ogólne niż konkretne.
- Możecie zacząć budować więzi między rodzeństwem. Wytłumaczcie starszakowi, że jego młodszy braciszek lub siostrzyczka już mieszka w brzuszku mamy. Niech mama pozwoli mu dotknąć brzucha, poczuć kopnięcia maluszka. Możecie także razem z dzieckiem rozmawiać z maluszkiem w brzuchu. Na zachętę opowiedzcie o tym, jak razem ze starszakiem przygotowywaliście pokój dla dzidziusia. Być może starszak też będzie chciał o czymś opowiedzieć, ale jeśli nie – nic na siłę.
- Angażujcie starszaka w przygotowania, ale nie obciążajcie go nimi. Chodzi o to, by czuł się ważny i mógł przedstawiać swoje pomysły. Spytajcie go, jakie imię wybrałby dla swojego młodszego braciszka lub pozwólcie mu zagłosować na jedno z kilku imion, nad którymi sami się zastanawiacie. Niech on wybierze w sklepie kocyk lub śpioszki dla dzidziusia. Poczuje, że liczycie się z jego zdaniem i nie spychacie go na dalszy plan w związku z oczekiwaniem na drugie dziecko.
- Pokażcie dziecku jego zdjęcia z okresu niemowlęcego. Przeglądanie zdjęć może być okazją do miłych wspomnień i opowieści rodzinnych. Pokażcie starszakowi, że na jego przyjście na świat również czekaliście z niecierpliwością. Dzięki temu poczuje się wyjątkowy.
- Przed porodem przygotujcie go zawczasu na kilkudniową nieobecność mamy. Pamiętajcie, że dziecko i tak może być zaniepokojone, obserwując Wasze podenerwowanie. Wytłumaczcie mu, że mama już niedługo wróci do domu i że będzie mógł z nią porozmawiać przez telefon. Na ten czas dobrze też zaplanować dziecku jakąś atrakcję – przyjazd ulubionej cioci lub wyjście do zoo.
Daj starszemu dziecku czas na oswojenie
Nie da się na 100% przygotować dziecka na rodzeństwo. Ważne jest, aby dużo rozmawiać i przede wszystkim zaakceptować, jak się czuje dziecko. Mały człowiek może mieć trudność w zaakceptowaniu sytuacji, jest to całkowicie normalne. Starając się przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa, możesz zastosować kilka technik:
- Bajki i książeczki. Dzieciom trudno jest wyobrazić sobie zmiany we własnym domu. Stąd o rodzeństwie najłatwiej mówi się, powołując się na książki, bajki czy znajome rodziny. Warto podkreślać jak piękne więzy łączą braci i siostry, jak pyszna może być wspólna zabawa, ile radości przynosi odkrywanie świata z niemowlęciem. Niektóre wydawnictwa poświęcają nawet całe tytuły kwestii przygotowania pociech na pojawienie się nowego dziecka w rodzinie. Znajduje się w nich zazwyczaj i miejsce na negatywne emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
- Planujcie wspólnie. Starsze rodzeństwo nie powinno nigdy rozwinąć wyobrażenia, że rodzice „zamówili sobie nowe dziecko” w oderwaniu od jego potrzeb. Noworodek w domu ma być prezentem dla całej rodziny i wszyscy powinni przygotować się na jego przyjście. Dobrze jest angażować pociechy w wybieranie imion dla dziewczynki czy chłopca, kupno ubranek czy aranżację pokoiku lub łóżeczka.
- Powoli wprowadzajcie zmiany. Jeśli mama każdego wieczoru czyta maluchowi bajki przed zaśnięciem, nie czekajcie do chwili porodu, aby wprowadzić zmiany. Już pierwsze objawy ciąży mogą być dobrym pretekstem do wprowadzenia wieczorów z tatą, babcią lub… audiobookiem. Warto też zawczasu zacząć przyzwyczajać malucha do samodzielnej zabawy czy zasypiania – ułatwi mu to późniejszą transformację.
- Przygotuj rodzinę. Nie ma nic gorszego niż babcia, która nagle zaczyna interesować się wyłącznie noworodkiem, lub krewni, którzy znoszą prezenty tylko dla bobasa. Starsze dzieci zawsze odczują to boleśnie i mogą obracać się plecami do niewrażliwych krewnych. Warto więc uczulić bliskich na potrzeby starszego rodzeństwa, a nawet zaaranżować więcej wspólnej aktywności z dziadkami czy kuzynami w okresie ciąży i porodu.
Gdy będzie was już więcej…
Obserwujcie zachowanie starszaka. Może się okazać, że na początku nie będzie wiedział, jak sobie poradzić z różnymi emocjami. Może zacząć domagać się Waszej uwagi, udając niemowlę – będzie się domagał karmienia piersią, płakał i wołał mamę, zupełnie jak jego młodszy braciszek. Nie gańcie go za to. Pilnujcie, by nie został pominięty w natłoku nowych zadań związanych z opieką nad maluszkiem. Podtrzymujcie dawne rytuały, takie jak usypianie i wspólną zabawę. Jeśli się uda, niech mama wygospodaruje, chociaż pół godzinki na poczytanie starszakowi bajki. W tym czasie opiekę nad dzidziusiem przejmuje tata.
Tagi:
narodziny dziecka,
psychologia,
rodzeństwo,
rodzina,
wychowanie dziecka,
zdrowie emocjonalne
Dodaj komentarz