Strona główna » Przed ciążą » 5 SUPLEMENTÓW DIETY, KTÓRE POWINNAŚ PRZYJMOWAĆ W CIĄŻY

5 SUPLEMENTÓW DIETY, KTÓRE POWINNAŚ PRZYJMOWAĆ W CIĄŻY

suplementy_ciąża_Niebieskie_Pudełko

Jesteś w ciąży i zależy Ci na prawidłowym rozwoju Twojego dziecka? Nie zapomnij o odpowiedniej suplementacji! Sprawdź, jakie składniki i w jakich dawkach powinnaś przyjmować w ciąży zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

DLACZEGO SUPLEMENTACJA W CIĄŻY JEST KONIECZNA?

Okres planowania ciąży i sama ciąża to czas wzmożonego zapotrzebowania na wiele składników, w tym witamin i mikroelementów. Ich niedobór może obniżać szanse na zajście w ciążę, a także zakłócać prawidłowy rozwój dziecka w łonie mamy.

Prawidłowa i zróżnicowana dieta może pokrywać zapotrzebowanie na część składników niezbędnych przyszłej mamie. Jednak musisz wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie składniki są wchłaniane przez organizm w takim samym stopniu i trudno jest dostarczyć ich odpowiednią ilość wraz z pożywieniem.

W rezultacie kobiety w ciąży często mają niedobory takich składników, jak kwas foliowy, witamina D, jod, żelazo i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają, by przyjmować te witaminy i mikroelementy w postaci suplementów diety.

  1. KWAS FOLIOWY

Jaka jest rola kwasu foliowego? Kwas foliowy zapobiega powstawaniu u dziecka wad ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli przyjmujesz ten mikroelement, ryzyko wystąpienia wad zmniejsza się aż o 72%!

Kiedy powinnaś go przyjmować? Najlepiej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze na etapie przygotowania do zajścia w ciążę, a więc co najmniej 6 tygodni przed poczęciem dziecka. Następnie kwas foliowy powinnaś przyjmować do końca pierwszego trymestru ciąży. Czasami lekarze zalecają pacjentkom przyjmowanie kwasu foliowego również w II i III trymestrze ciąży, w ramach profilaktyki anemii. Najlepiej skonsultuj suplementację od drugiego trymestru ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Dawka: 400 µg na dobę

  1. WITAMINA D

Jaka jest rola witaminy D? Witamina D reguluje stężenie wapnia i fosforu w krwi, zapobiega osteoporozie oraz wpływa pozytywnie na odporność organizmu. Obniża także ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. W ciąży Twoje zapotrzebowanie na witaminę D szczególnie wzrasta, ponieważ dziecko pobiera dużą ilość wapnia z Twojego organizmu, w tym z kości.

Jakie są źródła witaminy D? Najważniejszym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. Synteza witaminy D zachodzi przez skórę, ale tylko w określonych warunkach. W Polsce, ze względu na nasze położenie geograficzne, synteza jest możliwa tylko od marca do września, o ile nie używamy kremów z filtrem i wystawiamy skórę do słońca na co najmniej pół godziny, najlepiej w godzinach 11-15. W praktyce trudno jest jednak przewidzieć, ile witaminy D uda się nam w ten sposób pozyskać. W miesiącach jesienno-zimowych synteza witaminy D przez skórę nie jest możliwa.

Kiedy powinnaś ją przyjmować? W okresie planowania ciąży oraz przez całą ciążę i laktację.

Dawka: 50 µg (2000 IU) na dobę

  1. JOD

Jaka jest rola jodu? Jod reguluje prawidłową pracę tarczycy w ciąży. Zapobiega niedoczynności tarczycy, która może zwiększyć ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Dodatkowo jod zmniejsza ryzyko niedorozwoju umysłowego u dzieci, zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego, powstaniu niedosłuchu i głuchoty noworodków.

Kiedy powinnaś przyjmować jod? Wzrost zapotrzebowania na jod pojawia się już od pierwszego trymestru ciąży. Powinnaś go przyjmować już na etapie planowania ciąży, a następnie przez całą ciążę i okres laktacji.

Dawka: 200 µg na dobę

  1. WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE (DHA)

Jaka jest rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych? Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na prawidłowy rozwój siatkówki oka i wzroku dziecka. Dodatkowo zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego i wpływają na wzrost masy noworodka i jego rozwój psychomotoryczny. U świeżo upieczonej mamy obniżają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Jakie są ich źródła w diecie? Najważniejszym źródłem kwasów z grupy omega-3 jest kwas DHA, który występuje w tłustych rybach morskich (np. łososiu, śledziu, makreli), owocach morza oraz algach morskich.
Kiedy powinnaś przyjmować kwasy DHA? Eksperci zalecają przyjmowanie kwasów DHA w formie suplementów diety co najmniej od 20. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka. Suplementację możesz jednak zacząć już od 14. tygodnia ciąży.

Dawka: 600 mg na dobę, a w warunkach znacznego niedoboru i zagrożenia przedwczesnym porodem 1000 mg na dobę (po konsultacji z lekarzem)

  1. ŻELAZO

Jaka jest rola żelaza? Niedobór żelaza prowadzi do anemii, która może zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego.

Kiedy powinnaś przyjmować żelazo? U kobiet ciężarnych często obserwuje się niedokrwistość niedoborową oraz fizjologiczną niedokrwistość związaną ze spadkiem hematokrytu. O niedokrwistości mówimy, gdy stężenie hemoglobiny wynosi poniżej 11 mg%. Jeśli stwierdzono u Ciebie niedokrwistość, powinnaś suplementować związki żelaza przed planowaną ciążą, a następnie po ukończeniu 8. tygodnia ciąży (wcześniej żelazo może zwiększać ryzyko wad rozwojowych u dziecka).

Dawka: do 30 mg dziennie (zgodnie z zaleceniami lekarza)

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekologia Polska 5/2014, 85, 395-399.

 

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona