Koniec pierwszego trymestru to jeszcze nie pora na przygotowanie wyprawki! Masz jeszcze dużo czasu, aby zdążyć z zakupami i wymyślaniem imion. Skup się teraz raczej na swoim zdrowiu i samopoczuciu.
Jesteś roztrzepana, trudno Ci skupić uwagę? Bądź wyrozumiała dla siebie: naukowcy nazywają to zjawisko syndromem mózgu ciążowego! Po prostu biologia ma teraz inne priorytety niż sprawność intelektualną, a hormony ciążowe myśleć nie pomagają. Jeśli w pracy boleśnie odczuwasz braki w koncentracji, spróbuj sobie pomóc:
Skoki ciśnienia krwi nierzadko powodują omdlenia lub zawroty głowy, podczas zmian pozycji, np. gwałtownego wstawania z krzesła. Podnoś się więc spokojnie i staraj się długo nie kucać ani nie stać. Jeśli już zrobi Ci się słabo, usiądź – jeśli potrzeba, nawet na podłodze – i włóż głowę między nogi. A najlepiej połóż się i unieś nogi ponad poziom klatki piersiowej.
Aby zapobiec bólom pleców, bólom kulszowym i zaburzeniom krążenia krwi, podczas siedzenia dbaj o to, aby linia ud tworzyła kąt prosty z linią kręgosłupa. Wielu ciężarnym pomaga również siedzenie na piłce i balansowanie.
Na bóle pleców i nóg doskonale wpływa także pływanie. Poza motylkiem możesz wciąż jeszcze pływać każdym stylem – kraul i żabka są szczególnie korzystne. Przy tej ostatnie staraj się chować głowę pod wodę, aby nie nadwyrężać kręgosłupa.
O czym jeszcze warto pamiętać? Nie wstrzymuj oddechu podczas wysiłku fizycznego i unikaj ćwiczeń związanych z wykręcaniem stawów, które już są bardzo niestabilne.
Od teraz Twój obwód w pasie zacznie się powiększać. To dobry moment na zrobienie pierwszej fotografii z profilu – za pół roku porównasz ją z wielkim brzuchem! Jednocześnie możesz już zacząć planować zmiany w garderobie. Nie musisz jeszcze chodzić w odzieży ciążowej, ale zamień obcisłe dżinsy i wąskie marynarki na dzianinowe spodnie i modne oversize’owe tuniki. Pamiętaj, że kobieta ciężarna może wyglądać atrakcyjnie i czuć się pewnie aż do dnia porodu – trzeba jednak sobie trochę pomóc!
Pora się zrelaksować! Pamiętaj, że od 12 tygodnia ciąży ryzyko poronienia zmniejsza się w większości przypadków do 3%.
Tagi: 12 tydzień ciąży, dwunasty tydzień ciąży
Nacha w dniu 18 stycznia 2019 07:50
Ta adnotacja o basenie i pływaniu stylem klasycznym to jakaś totalna bzdura. Stylem klasycznym nie da się pływać z głową cały czas pod wodą!!! Dla ułatwienia styl klasyczny to potoczna żabka. Faza wyleżenia z głowa pod wodą wcale nie wygina ciała, jest to wówczas faza kiedy ciało jest w jednej linii.