Drugi trymestr to najlepszy czas na wspólny urlop! Czujesz się znacznie lepiej niż wcześniej, a do rozwiązania nadal daleko. Możesz nawet wybrać się w podróż samolotem!
Na pokładzie siedząc, obracaj stopą w stawie skokowym i ruszaj palcami stóp. Na czas lotu włóż rajstopy lub pończochy uciskowe, które zapewniają lepsze krążenie krwi i zapobiegają nabrzmieniu żył.
Na pewno już obserwujesz ruchy dziecka – są one nie tylko coraz częstsze, ale i mocniejsze. To jeden z przyjemniejszych aspektów ciąży. Mniej przyjemnym są skurcze macice. W 22 tygodniu ciąży najczęściej mowa o tzw. skurczach Braxtona Hicksa, które mają za zadania przygotować Cię do porodu.
Nie da się jednak wykluczyć, że skurcze, które odczuwasz, są faktyczną, przedwczesną akcją porodową. Znakiem rozpoznawczym tej drugiej jest przede wszystkim regularna powtarzalność skurczów i zmniejszanie się interwałów między nimi. Skurcze Braxtona Hicksa nie są tak silne jak skurcze porodowe, a na dodatek często ustają po zmianie pozycji.
Położnictwo w ostatnich latach dokonało ogromnych postępów, dzięki którym możliwe stało się uratowanie tysięcy wcześniaków. I choć wciąż przedwczesny poród wiąże się z dużym ryzykiem poważnych komplikacji, perspektywy są coraz lepsze. Udało się już nawet raz uratować dziewczynkę, która przyszła na świat w 21 tygodniu ciąży!
Według najnowszych danych wśród dzieci urodzonych w 22 tygodniu ciąży 11% przeżywa, a odsetek ten wzrasta do 30% w przypadku wysokiego poziomu opieki na oddziale intensywnej terapii. W 23 tygodniu ciąży szansa na przeżycie to już prawie 50%.
Jak interpretować powyższe dane? Tylko optymistycznie! Z każdym tygodniem Twój maluszek jest większy, silniejszy i lepiej rozwinięty, a medycyna potrafi dziś dokonać cudów. Przestań się więc martwić, odetchnij z ulgą i z radością witaj każdy kolejny tydzień ciąży na tym etapie!
Dowiedz się więcej o najmniejszych wcześniakach na świecie: https://niebieskiepudelko.pl/najmniejsze-wczesniaki-swiata/
Ryzyko przedwczesnego porodu można określić za pomocą badania fibronektyny płodowej. Wykonuje się je między 22 a 35 tygodniem ciąży, jeśli kobieta zgłasza objawy mogące wskazywać na przedwczesny poród. Test jest nieinwazyjny – wykonuje się go z próbki wydzieliny pochwowo-szyjkowej.
Wynik badania powyżej 50 ng/ml wskazuje na podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli jednak poziom fFN jest niski, możesz spać spokojnie – przynajmniej w ciągu kolejnych dwóch tygodni poród nie nastąpi.
Tagi: 22 tydzień ciąży, dwudziesty drugi tydzień ciąży
Dodaj komentarz