Strona główna » Niemowlę » Kalendarz życia dziecka miesiąc po miesiącu » Drugi kwartał życia » 6 miesiąc życia dziecka » Wskazówki dla taty w 6 i 7 miesiącu życia: jak uczyć dziecko porządku?

Wskazówki dla taty w 6 i 7 miesiącu życia: jak uczyć dziecko porządku?

Na straży porządku

Dlaczego ważna jest konsekwencja i stanowczość?
Jak „zagospodarować” ruchliwość dziecka?

Kiedy nadejdą kolejne miesiące życia Waszego malucha możesz napotkać pierwsze trudności. Wtedy bowiem dziecko zaczyna być jeszcze bardziej ruchliwe, a co za tym idzie, robi wszystko to, czego nie chciałbyś, aby robiło. Próbuje wdrapywać się na wyższe „piętra” stosu pudeł, z zaciekawieniem ogląda gniazdko elektryczne, strome schody zaczynają być intrygujące, wszystkiego trzeba dotknąć, zobaczyć. Takie rewelacje rodzą się w głowie każdego malca, który zaczyna poznawać świat. A jak wiadomo, największą frajdę sprawia poznawanie go samodzielnie, bez ingerencji rodziców. Twoja rola, Tato, jest tutaj niezbędna. Właśnie Ty jesteś najbardziej odpowiednią osobą, aby pokazać maluchowi co wolno, a czego nie. Musisz stanowczo wyznaczać granice, inaczej Twoja pociecha może zrobić sobie krzywdę. Nie obawiaj się, że zakaz będzie przez dziecko odebrany negatywnie. Może przez chwilę będzie niezadowolone, ale tak naprawdę oczekuje jasnych wskazówek co wolno a czego nie można. Rada dla Was: musicie być konsekwentni i stanowczy. Dziecko będzie próbować kilkukrotnie wykonać niedozwoloną czynność. Jeśli wystarczy Ci sił tylko na jedno- czy dwukrotną odmowę lub podtrzymanie zakazu to przegrałeś. Co więcej, dziecko będzie wiedzieć, że uzyskanie Twojej zgody to tylko kwestia czasu i „zmęczenia materiału”.

Ruchliwość w tych miesiącach najlepiej zagospodarować propozycją wspólnych zabaw.

Mogą to być zabawy w zdobywanie przedmiotów (zabawka jest oddalona – dziecko musi ją dosięgnąć/zdobyć). Innym rodzajem zabaw mogą być zabawy w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk (np. zabawka jest przykryta kocykiem lub umieszczona w torebce a przez to niewidoczna dla dziecka – trzeba rozpoznać co to jest). Przykłady można mnożyć. Pamiętaj, im więcej zaproponujesz dziecku, tym mniejsza szansa na samodzielne, niekontrolowane poznawanie świata.

Tagi: , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki