Strona główna » Niemowlę » Kalendarz życia dziecka miesiąc po miesiącu » Drugi kwartał życia » 6 miesiąc życia dziecka » Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w 6. miesiącu życia?

Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka w 6. miesiącu życia?

zabawa i rozwój z 6 miesięcznym dzieckiem

Twój maluszek wkracza już w drugie półrocze swojego życia! To czas ogromnych postępów w rozwoju ruchowym – do 10. miesiąca Twoje dziecko będzie umiało siedzieć, raczkować, a nawet wstawać. Jednak od 6. miesiąca trudno jest przypisać daną umiejętność pod konkretny miesiąc życia dziecka, ponieważ wszystko zależy od jego indywidualnych predyspozycji. Sprawdź, co potrafi już zrobić Twój maluch oraz jak wspierać rozwój 6-miesięcznego dziecka.

9 rzeczy, które prawdopodobnie potrafi zrobić Twoje 6-miesięczne dziecko:

 • Obraca się w stronę, z której słyszy dźwięki
 • Swobodnie otwiera dłonie i chętnie bierze przedmioty do rąk
 • Przekłada małe przedmioty z rączki do rączki
 • Podejmuje próby dotarcia do zabawki
 • Pełza lub raczkuje
 • Śmieje się głośno
 • Wydaje dźwięki typu „a-gu”, „gu-gu”, a nawet „ma-ma”, „ba-ba”, „da-da”
 • Chwyta i wkłada stópkę do buzi
 • Podtrzymywane pod pachami do stania przejmuje ciężar ciała na stopy (tę umiejętność sprawdzamy tylko w ramach ćwiczenia, nie stawiamy dziecka na tym etapie na nogi)

Przeczytaj nasz artykuł poświęcony pytaniu czy 6 miesięczne dziecko nas rozumie?

uśmiechnięty 6-miesięczny chłopczyk

 

Może się zdarzyć, że nie wszystkie powyższe umiejętności pokrywają się z umiejętnościami Twojego dziecka w 6. miesiącu życia. Nie przejmuj się tym – każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie ma sensu nic przyspieszać ani porównywać go z rówieśnikami. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości lub niepokój, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Co może Cię zaniepokoić? Udaj się do lekarza jeśli widzisz, że dziecko wykonuje pewne czynności jednostronnie, np. wkłada do buzi tylko jedną stópkę lub przetacza się tylko przez jeden bok. Z lekarzem należy także skonsultować sytuację, gdy maluch podtrzymywany do stania w ramach ćwiczenia nie przejmuje ciężaru ciała na stopy, ale wbija paluszki w podłoże lub silnie prostuje nogi.

Jak wspierać rozwój 6-miesięcznego dziecka

 1. Nie spiesz się z sadzaniem dziecka. Według ogólnie przyjętych norm mówi się, że dziecko potrafi siedzieć ok. 6. miesiąca życia. W rzeczywistości ta umiejętność pojawia się pomiędzy 6. a 10. miesiącem. Nie przyspieszaj nic na siłę. Podpieranie plecków dziecka poduszką obciąża kręgosłup i może prowadzić do wad postawy, tak samo jak sadzanie go w krzesełku do karmienia zanim nauczy się samodzielnie siedzieć.
 2. Pozwól maluszkowi ćwiczyć mięśnie. Aby dziecko nauczyło się siedzieć, a w przyszłości również stać i chodzić, musi mieć jak najwięcej okazji do ćwiczenia mięśni szyi, grzbietu i tułowia. Zapewnij maluchowi odpowiednie, płaskie podłoże, na którym będzie ćwiczył podnoszenie główki, obracanie się i turlanie. Co jakiś czas zmieniaj pozycję dziecka, jednak pamiętaj, że powinien więcej czasu spędzać na brzuszku niż na plecach.
 3. Bawcie się rączkami. Dzięki zabawie z użyciem małych przedmiotów dziecko nauczy się wykonywać bardziej precyzyjne ruchy, co przyda mu się przy samodzielnym jedzeniu. Do ćwiczenia rączek świetnie sprawdzą się zabawki wymagające manipulowania lub kręcenia, np. piłeczki, bączek, drewniane klocki, miękkie maskotki albo kieszonki, z których można wyciągać różne przedmioty.
 4. Zachęcaj do pełzania. Ta umiejętność doskonale wpływa na elastyczność kręgosłupa, a dzięki wykonywaniu ruchów naprzemiennych harmonijnie pobudza obie strony ciała. Dziecko bardzo chętnie będzie się przemieszczać, ale nie zaszkodzi mu mała motywacja, np. ulubiona zabawka położona kilkanaście centymetrów od niego.
 5. Zapewnij stymulację stópkom dziecka. Wszystkie zabawy ze stópkami pozwalają przygotować je do późniejszego stania i chodzenia. Dlatego pod żadnym pozorem nie zakładaj dziecku bucików, a w letnich miesiącach pozostawiaj malca z gołymi stopami, aby dostarczyć im jak największą liczbę bodźców.
urocza dziewczynka leżąca na plecach

 

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

 

 

 

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki