Wczesne rodzicielstwo nigdy nie jest proste, ale są maluszki, które podnoszą swym rodzicom poprzeczkę. Głośno domagając się uwagi i opieki monopolizują rodzinne życie, a nierzadko są przyczyną poważnego stresu. Podpowiadamy, jak radzić sobie „hajnidem” w sposób najkorzystniejszy dla obu stron.
Na wysoko wymagające dzieci kiedyś mówiło się po prostu, że są „trudne” lub mają temperament. Pojęcie „hajnid” dziecko pozwoliło pozbyć się negatywnych skojarzeń i umożliwiło rodzicom porównywanie tych trudniejszych doświadczeń. Sam fakt, że pociecha jest inna i potrzebuje nieco więcej zaangażowania, nie jest bowiem niczym nagannym – wręcz przeciwnie może być zwiastunem wielkiej osobowości!
Jak rozpoznać wymagające dziecko? Oto symptomy, które wskazują na HNB:
Oczywiście, od czasu do czasu każde niemowlę może przejawiać symptomy High Need Baby, co znaczy, że są one dość typowe dla pierwszych miesięcy życia. O wymagającym dziecku mówimy jednak dopiero, gdy ich nasilenie jest na tyle wysokie, że dezorganizuje rodzicom życie. High Need Baby należy też odróżnić do kolki – ta druga zwykle pojawia się dość regularnie i zmienia zachowanie dziecka jedynie na część dnia. Płaczowi towarzyszy wówczas podkurczanie nóżek i wyginanie pleców w łuk.
Sprawdź, jak rozpoznać kolkę u maluszka i jak jej zaradzić: https://niebieskiepudelko.pl/kolka-niemowleca/
Sam fakt, że macie w domu High Need Baby nie powinien być powodem do desperacji. Nie oznacza to wcale, że czeka Was 18 trudnych lat, albo że pociecha cierpieć będzie na ADHD. Z niemowlęcych kaprysów się wyrasta, a zapewniając dziecku teraz uwagę, czułość i bezpieczeństwo, pomagacie mu dojrzeć i usamodzielnić się. Jednocześnie trzeba jednak myśleć o sobie, tak aby zapewnić sobie zdrowie i szanse na udźwignięcie obowiązków.
Ponieważ o dzieciach HNB dużo się już mówi i pisze, powstał zestaw dobrych rad, które mają pozwolić rodzicom uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego i pomóc uchronić się przed kryzysem. Oto najważniejsze z nich:
Wreszcie, pamiętaj, że to minie – nic nie upływa tak szybko jak wczesne dzieciństwo naszych dzieci. Problemy będą zawsze, ale najprawdopodobniej całkiem inne!
Tagi: high need baby, hnb, wymagające dziecko
Dodaj komentarz