Trzeci migdał u dziecka powodować może wiele zdrowotnych komplikacji, więc czasami lekarze zalecają go usunąć. Podpowiadamy, z czym wiąże się zabieg adenotomii i jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu trzeciego migdałka u dziecka.
Migdałek gardłowy, czyli tzw. trzeci migdał, to tak naprawdę dość niewielkie skupisko tkanki łącznej zlokalizowane w części nosowej gardła. Jest on elementem układu odpornościowego i ma pomagać maluchowi w walce z wirusami i bakteriami obecnymi we wdychanym powietrzu. Zazwyczaj samoistnie się kurczy i całkiem zanika przed ukończeniem 7 roku życia. Zdarza się jednak, że wskutek częstych infekcji trzeci migdał u dziecka zaczyna się patologicznie powiększać i zamiast pomagać, staje się przekleństwem.
Na obecność przerośniętego trzeciego migdała u dziecka wskazują takie symptomy jak:
Diagnozę potwierdza badanie laryngologiczne. Nawet w przypadku stwierdzonego przerostu wycięcie migdałków u dzieci jest dziś wykonywane dopiero po dłuższej obserwacji, gdy spodziewane korzyści przeważają nad ryzykiem związanym z interwencją chirurgiczną. Rekonwalescencja po usunięciu trzeciego migdałka u dziecka nie jest co prawda trudna, ale wiąże się z pewnym stresem dla organizmu.
Co warto wiedzieć o migdałkach u dzieci: https://niebieskiepudelko.pl/migdalki/
Zanim lekarz zleci adenotomię, zwykle podejmuje się próby leczenia nawracających infekcji i aktywnego zapobiegania im. Wycięcie migdałków u dzieci polecane jest, dopiero gdy wysiłki te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a mały pacjent często poddawany jest leczeniu antybiotykami. W szczególności przesłanką do przeprowadzenia infekcje gardła lub ucha środkowego powtarzające się częściej niż 5-6 razy do roku.
Zabieg wycięcia trzeciego migdałka bardzo często przeprowadza się ambulatoryjnie i pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Na tydzień przed adenotomią nie należy przyjmować leków rozrzedzających krew, np. ibuprofenu. W dzień zabiegu dziecko nie może nic jeść ani pić, gdyż poddane zostanie znieczuleniu ogólnemu. Jeśli pojawi się infekcja, procedurę należy odłożyć na inny termin.
Adenotomia przeprowadzana jest przez jamę ustną, co oznacza, że dziecko nie będzie miało żadnych widocznych ran. Migdałek gardłowy usuwany jest za pomocą specjalnego noża. Nie ma potrzeby zakładania szwów, gdyż krwawienie nie jest zwykle duże i ustępuje samoistnie. Następnie pacjent jest wybudzany, a po kilku godzinach obserwacji może odejść do domu. Jedynie czasami sugeruje się hospitalizację do następnego dnia.
Po zabiegu wycięcia trzeciego migdałka u dziecka należy zaplanować okres odpoczynku. Pierwsze kilka dni mogą wiązać się z dolegliwościami, więc lekarz przepisze pacjentowi środki przeciwbólowe. W ciągu tygodnia dyskomfort powinien jednak całkowicie ustąpić.
W ramach rekonwalescencji po usunięciu trzeciego migdałka poleca się:
Uwaga: Jeśli po adenotomii wystąpi gorączka, silne krwawienie z nosa lub usta bądź wymioty, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do szpitala!
Bibliografia:
Nemours KidsHealth, https://kidshealth.org/en/parents/adenoids.html
Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/15447-adenoidectomy-adenoid-removal
Mount Sinai, https://www.mountsinai.org/health-library/surgery/adenoid-removal
National Library of Medicine, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535352/
Tagi: adenotomia, usunięcie trzeciego migdała
Dodaj komentarz