Pośród dziesiątek dolegliwości doskwierających kobietom oczekującym na dziecko, ta jest stosunkowo mało uciążliwa. Nocne poty w ciąży są jednak dyskomfortem, który utrudnia wypoczynek, a czasami dają też powody do obaw. Czy słusznie?
O ciężarnych mówi się czasem, że promienieją. Czasem ów „świecący” efekt jest w rzeczywistości wynikiem nadgorliwości gruczołów potowych, które sprawiają, że cała twarz błyszczy. Można to brać jako dobrą monetę po tygodniach szarej bladości typowej dla pierwszego trymestru, ale nie wszystkie przyszłe mamy z ochotą spoglądają na swoje spocone oblicze. Co gorsza, samopoczucie w okresach wysokiej perspiracji jest zwykle dalekie od idealnego.
Skąd się bierze pocenie się w ciąży? W trzecim trymestrze, gdy problem się szczególnie nasila, przyszła mama jest już prawdziwą fabryką hormonów, które wpływają również na temperaturę ciała i działanie gruczołów. Podobnie jak w okresie menopauzy, uderzenia gorąca i towarzyszące im poty są właśnie wynikiem fluktuacji estrogenu.
Dodatkowo pocenie się w ciąży w trzecim trymestrze spowodowane jest:
Poza trzecim trymestrem zwiększona potliwość obserwowana jest również w pierwszym trymestrze oraz po porodzie. Oba te okresy wiążą się bowiem z fluktuacją hormonów, która dla organizmu jest zawsze trochę dezorientująca.
Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/sposoby-radzenia-sobie-ze-stresem-w-ciazy/
Wiele przyszłych mam skarży się przede wszystkim na nocne poty. Potrafią one obudzić nieprzyjemnym uczuciem przemoczenia i wymagają zmiany piżamy, a nierzadko i całej pościeli. To naturalnie też więcej prania i prasowania, które niepotrzebnie przydają obowiązków. Utrudniają też zaśnięcie, dając dodatkowy powód do stresu – przecież wszędzie pisze się, że ciężarna powinna dla zdrowia dużo spać. Powtarzające się nocne poty mogą też być przyczyną rozwoju potówek, np. na dekolcie i codziennie rujnować fryzurę, jakby innych mankamentów urody było nie dość.
Tak jak w przypadku większości objawów ciążowych, całkowita eliminacja nadmiernej potliwości nie jest z reguły możliwa. Możesz jednak zrobić wiele, aby sobie pomóc i ograniczyć poczucie dyskomfortu, czy nawet zawstydzenia wynikającego z wiecznie mokrych pach. Oto dobre rady:
Pamiętaj też, że pocenie to ubytek wody, który trzeba uzupełnić. W okresie częstych lub nasilonych potów dbaj o to, aby wypić minimum szklankę wody dziennie więcej!
Nadmierna potliwość jest zjawiskiem całkiem normalnym, zwłaszcza podczas trzeciego trymestru ciąży. Każda kobieta jest jednak inna i żaden symptom nie powinien być lekceważony bez konsultacji z lekarze, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Silne pocenie się w ciąży może czasami być wynikiem:
Jeśli dyskomfort spowodowany potliwością jest bardzo wyraźny lub problem się nasila, warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.
CIEKAWOSTKA:
Czy nadmierne pocenie się w ciąży może wskazywać na płeć dziecka? Nie, wbrew przesądom potliwość matki nie świadczy wcale o tym, że może się ona spodziewać syna.
Tagi: nadmierne pocenie, nocne poty
Dodaj komentarz