Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Żylaki odbytu, czyli hemoroidy w ciąży

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy w ciąży

leczenie hemoroidów w ciąży

Jedną z częstszych i bardziej dokuczliwych ciążowych dolegliwości są hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Jak można bezpiecznie je leczyć?

Szacuje się, że nawet 25-35% mam w ciąży cierpi z powodu hemoroidów. Problem nasila się zwykle w trzecim trymestrze i związany jest z zarówno ze zmianami hormonalnymi, które predysponują nas również do żylaków kończyn dolnych, jak i naciskiem, jaki wywiera macica na dno miednicy. Nie pomagają również częste zaparcia w ciąży.

Objawy hemoroidów

Jeśli odczuwasz swędzenie i dyskomfort w okolicach odbytu, bądź też obserwujesz ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu, to najprawdopodobniej cierpisz na hemoroidy. Mogą mieć one charakter wewnętrzny lub zewnętrzny – te ostatnie dają się wyczuć palcem jako wyraźne guzki wokół odbytu. Przy nasilonych hemoroidach możesz wręcz odczuwać wyraźny ból podczas siedzenia lub wypróżniania się.

 

kobieta w ciąży na toalecie z żylakami odbytu

 

Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Specjalistyczne maści i czopki doodbytnicze skutecznie łagodzą dolegliwości w przypadku zaostrzeń. Jednak tylko niektóre preparaty można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. W razie wątpliwości poradź się lekarza lub farmaceuty.

Pamiętaj! Szukaj leków o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie. Informacja o tym, czy dany lek nadaje się dla kobiet ciężarnych, powinna znajdować się na opakowaniu leku lub w ulotce informacyjnej.

Alternatywnie możesz próbować zmniejszyć dolegliwości domowymi sposobami. Przede wszystkim poleca się chłodne okłady w okolicy odbytu. W aptekach bez recepty dostaniesz specjalne żelowe wkładki, które po uprzednim schłodzeniu w lodówce zakłada się w okolicę odbytu. Nie stosuj jednak w ciąży nasiadówek, które ogólnie polecane są przy leczeniu hemoroidów.

Jak im zapobiegać?

Najważniejsze dla zapobiegania dolegliwościom związanym z żylakami odbytu są dbałość o regularne wypróżnienia i odpowiednia aktywność fizyczna. Wskazane są przede wszystkim codzienne spacery, regularne pływanie i duże ilości płynów. Unikaj ostrych, pikantnych potraw, stawiaj za to na świeże owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Nie siedź za dużo, nie próbuj na siłę przeć w toalecie i kontroluj swoją wagę. W uzasadnionych przypadkach możesz sięgać od czasu do czasu po łagodne środki przeczyszczające dozwolone kobiet w ciąży.

Jakie są prognozy?

Dobra wiadomość jest taka, że u większości kobiet problemów hemoroidów ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka. Czasami jednak podczas porodu dochodzi do pogorszenia sytuacji wskutek wzmożonego parcia – może nawet dojść do wypadnięcia guzka z odbytu. Nie martw się jednak! Gdy wrócisz do formy po połogu, możesz udać się do proktologa, który w przypadku ciągnących się dalej dolegliwości wykona zabieg gumkowania – bezpieczną i skuteczną procedurę usuwanie żylaków odbytu.

 

 

 

 

Instagram
Tagi: , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona