Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Męczą Cię zaparcia w ciąży? Oto bezpieczne środki zaradcze

Męczą Cię zaparcia w ciąży? Oto bezpieczne środki zaradcze

Kobieta w ciąży z zaparciem z rękami na brzuchu

Nawet 30-40% kobiet uskarża się na zaparcia w ciąży. Problem wiąże się z codziennym dyskomfortem, ale może również prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Jak sobie pomóc?

Zaparcia w ciąży bardzo często dają o sobie znać już od pierwszego trymestru. Rzadziej odwiedzasz toaletę, a każde wypróżnienie wiąże się ze sporym wysiłkiem. Stolec zwykle jest zbity i twardy, a Ty dodatkowo doświadczasz nieprzyjemności typu wzdęcia, gazy i bóle w podbrzuszu – zupełnie jakby same objawy ciąży nie były wystarczającym utrapieniem. Dolegliwości zazwyczaj nasilają się w trzecim trymestrze i mogą trapić mamę jeszcze trzy miesiące po porodzie.

Skąd się biorą zaparcia w ciąży?

Podstawową przyczyną zaburzeń wypróżniania w okresie ciąży są oczywiście zmiany hormonalne, a konkretnie wzrost poziomu progesteronu. Ten ciążowy hormon uwalniany w drugiej fazie każdego cyklu miesiączkowego powoduje rozluźnienie mięśni oplatających jelita i utrudnia przesuwanie treści pokarmowej.  Ma to jeden pozytywny skutek – ciało ma więcej czasu na absorpcję związków odżywczych z pożywienia, co jest oczywiście korzystne dla płodu. Ale absorbowana jest również woda, co sprawia, że stolec staje się twardy i wysuszony, a jego wydalanie jest utrudnione.

Wraz z rozwojem ciąży sam płód zaczyna naciskać na jelita, dodatkowo utrudniając ich pracę – stąd zaparcia bywają najbardziej dotkliwe w 9 miesiącu. Swoje trzy grosze mogą również dołożyć suplementy prenatalne. Zwłaszcza preparaty z żelazem znane są ze swojej „zatwardzającej” mocy.

Wreszcie bardzo wiele kobiet w okresie ciąży wyraźnie zmniejsza aktywność fizyczną, czy to ze względu na obawy o bezpieczeństwo dziecka, czy też z powodu złego samopoczucia lub zaleceń lekarskich. Mniej ruchu to tymczasem wyraźne spowolnienie metabolizmu i większe prawdopodobieństwo zaparć.

Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne?

Kobieta w ciąży z bólem brzucha z rękami na brzuchu i plecach.

 

Problemy z wypróżnianiem to przede wszystkim spory dyskomfort. Dla płodu nie są w żaden sposób zagrożeniem, ale przy braku leczenia mogą oznaczać poważniejsze nieprzyjemności dla mamy. Najczęstszą komplikacją jest rozwój hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Sprzyja im ogólne zwiększenie objętości krwi i rozluźnienie naczyń krwionośnych, ale także właśnie długie pozostawanie kamieni kałowych w odbytnicy. Hemoroidy w poważniejszych przypadkach mogą wymagać leczenia operacyjnego – realizuje się je zawsze dopiero po zakończeniu ciąży.

Rzadziej zaparcia w ciąży mogą się również wiązać z powstawaniem szczelin odbytu, czyli bolesnych pęknięć skóry. W odosobnionych przypadkach dochodzi też do wypadania odbytnicy lub blokady jelit – obie sytuacje wymagają interwencji medycznej.

Domowe sposoby łagodzenia zaparć w ciąży

Aby nie dopuścić do najgorszego, problem zaparć należy próbować aktywnie rozwiązywać, raczej niż ignorować. Istnieje wiele prostych, bezpiecznych dla zdrowia dziecka sposobów na regulację rytmu wypróżnień. Lekarze w szczególności polecają:

  • Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Obok wody i herbat ziołowych może to być rozcieńczony sok ze śliwek, który ma łagodne działanie przeczyszczające.
  • Spożywanie minimum 25 g gram błonnika dziennie. Znajdziesz go przede wszystkim w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Można też włączyć do diety produkty typu babka płesznik czy otręby, pod warunkiem że nie przesadzimy z dawkami. Zbyt dużo błonnika działa bowiem wzdymająco i może nasilić przykre dolegliwości związane z zaparciami.
  • Regularna aktywność fizyczna. Nawet w trzecim trymestrze ciąży powinnaś dbać o codzienną dawkę ruchu, który uaktywni układ pokarmowy. Może to być marsz, pływanie czy delikatna gimnastyka.
  • Mniejsze, częstsze porcje. Nasz układ pokarmowy potrzebuje bodźców do popychania treści pokarmowej „w dół”. Jednym z kluczowych jest jedzenie. Spożywają 5-6 małych posiłków dziennie stymulujesz metabolizm i jednocześnie ułatwiasz organizmowi trawienie.
  • Ciepła herbata na śniadanie – dowiedziono, że wypicie większej ilości ciepłego napoju z samego rana, idealnie z posiłkiem, pobudza jelita do samooczyszczania.
  • Zmiana pozycji na sedesie. Naukowcy już dawno zauważyli, że współczesne toalety spowodowały zwiększenie problemów z wypróżnianiem – kucanie jest znacznie bardziej efektywne. Dlatego, jeśli trapią Cię zaparcia w ciąży, pomyśl o opieraniu stóp na stopniu postawionym przed sedesem, tak aby zmusić odbytnicę do przyjęcia bardziej sprzyjającego kształtu.

Czy w czasie ciąży można przyjmować leki przeczyszczające?

Rozsypane tabletki na przeczyszczenie leżą na drewnianym stole

 

Ulgę w zaparciach i to dość szybką przynoszą również preparaty apteczne. W tej kategorii znajdziemy środki zmiękczające stolec oraz aktywnie przeczyszczające. Te pierwsze, oparte zwykle na dokuzynianie sodu lub wapnia są w bardzo niewielkich ilościach absorbowane z układu pokarmowego i generalnie nie stwarzają zagrożenia dla płodu. Niestety, jest to pomoc wyłącznie doraźna – przedłużone stosowanie wiąże się z osłabieniem ogólnej motoryki jelit i obniżeniem skuteczności leku.

Alternatywnym rozwiązaniem są leki przeczyszczające oparte na naturalnych surowcach typu wspomniana wyżej babka płesznik lub substancjach takich jak laktuloza, wodorotlenek magnezu czy polikarbofil. I one uważane są za bezpieczne dla ciężarnych, ale przed ich zastosowaniem należy zawsze poradzić się z lekarzem lub farmaceutą i nigdy nie przekraczać zalecanych dawek.

Uwaga: Ciężarne nie powinny nigdy samodzielnie dawkować sobie leków przeczyszczających zawierających bisakodyl, senes, olej rycynowy lub oleje mineralne.

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

U mnie niestety wystąpiły zaparcia w III trymestrze, lekarz zalecił czopki Eva/qu. Dosyć szybko uporałam się z tym problemem i najważniejsze że czopki nie szkodzą dziecku ani mamie, działają tylko miejscowo.

Advertisement

Imiona