Pierwsza infekcja u niemowlaka to doświadczenie, które może budzić lęk i niepewność u rodziców. Warto jednak pamiętać, że maluszki są narażone na różne wirusy i bakterie, a ich system odpornościowy ciągle się rozwija. W tym artykule podpowiemy, jak rozpoznać infekcję, jakie są objawy oraz jakie kroki podjąć, by skutecznie wspierać dziecko w tym trudnym czasie.
Każda infekcja może objawiać się na różne sposoby, jednak zawsze warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty – zachowanie dziecka, temperaturę ciała oraz dodatkowe objawy, które mogą się pojawić.
Jeśli zauważasz zmianę w zachowaniu Twojego maluszka, np. dziecko jest bardziej marudne, płaczliwe, apatyczne lub nie chce jeść, powinno to wzmóc Twoją czujność. Warto w takiej sytuacji zmierzyć dziecku temperaturę ciała, gdyż jej podwyższenie – gorączka – jest u dzieci objawem szerokiego spektrum chorób – od tych częstych, samoograniczających się wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych, aż po poważne choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Poza pomiarem temperatury zwróć również uwagę, czy u dziecka występują dodatkowe objawy, np. kaszel, katar, duszność, biegunka, wymioty, wysypka na skórze. Jeśli objawy te występują i wzbudzają Twój niepokój – zgłoś się do lekarza pediatry, zwłaszcza jeśli jest to jedna z pierwszych infekcji u Twojego malucha.
Definicja gorączki różni się w zależności od miejsca pomiaru temperatury ciała, jak i wieku dziecka. Warto zapamiętać, że gorączką nazywamy:
Gorączka jest reakcją obronną organizmu, dlatego do pewnego momentu, jeśli dziecko dobrze się czuje, a temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona, można dziecko jedynie kontrolować i nawadniać. W sytuacji kiedy dziecko źle znosi nawet niewielki wzrost ciepłoty ciała, nie warto zwlekać z podaniem leku przeciwgorączkowego.
W leczeniu gorączki u najmłodszych mamy do dyspozycji dwa leki – paracetamol (możemy go podać od pierwszych dni życia) oraz ibuprofen – jedyny NLPZ (niesteroidowy lek przeciwzapalny), który może być podany niemowlętom już po 3 miesiącu życia. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, natomiast ibuprofen – działa dodatkowo przeciwzapalnie, co będzie szczególnie istotne, gdy gorączce towarzyszy stan zapalny, co ma miejsce np. przy infekcjach. Z praktyki klinicznej oraz badań wynika, że ibuprofen stosowany do 7 dni ma równie korzystny profil bezpieczeństwa co paracetamol.
To o czym warto pamiętać przy podawaniu leku przeciwgorączkowego u dziecka to, aby dawkowanie ustalać w odniesieniu do masy ciała, a nie wieku. Ułatwiają to obecne na rynku farmaceutycznym zawiesiny doustne, które dzięki dołączonym do opakowania strzykawkom dozującym, umożliwiają precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki. Poza odpowiednim dawkowaniem warto również zwrócić uwagę na skład preparatu oraz jego smak. Postawmy na leki, które nie zawierają zbędnych składników (takich jak sztuczne aromaty i barwniki, cukier), ale jednocześnie mają dobry smak, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko przyjmie lek.
Zawiesina IBUM FORTE dostępna jest w dwóch wariantach smakowych – malinowym i truskawkowym (smakowe zawiesiny IBUM zawierają naturalne aromaty owoców), a także w wersji PURE bez aromatów, polecanej szczególnie dzieciom ze skłonnościami do alergii. Wszystkie zawiesiny IBUM FORTE zawierają skoncentrowaną dawkę ibuprofenu (200 mg/5 ml), a w ich składzie nie znajdziemy sztucznych barwników oraz cukru. Jednocześnie zawiesiny mają przyjemny, słodki smak, dzięki zastosowaniu maltitolu – substancji słodzącej, która nie jest metabolizowana przez bakterie obecne w jamie ustnej, dlatego nie wywołuje próchnicy zębów. Zawarty w IBUM FORTE ibuprofen obniża gorączkę już w 15 minut od podania i działa nawet do 8 godzin.
Pierwsze infekcje u dzieci mogą być stresujące dla rodziców, ale pamiętajmy, że to naturalny proces związany z dojrzewaniem układu immunologicznego oraz ekspozycji na patogeny obecne w środowisku zewnętrznym. Kluczowe jest, by być czujnym, monitorować stan maluszka, reagować na jego objawy i w razie potrzeby szukać pomocy medycznej.
Bibliografia:
IBUM FORTE PURE/o smaku truskawkowym/malinowym, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Skład: 5 ml zawiesiny zawiera: ibuprofen (Ibuprofenum) 200 mg. Wskazania do stosowania: Stany gorączkowe różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne, bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: „PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dodaj komentarz