Średnio uważa się, że w pierwszym trymestrze ciężarna powinna spożywać ok. 1800 kcal dziennie, w drugim 2200 kcal, a w trzecim nawet 2400 kcal. Dodatkowe kalorie zużywane są na potrzeby rosnącego dziecka oraz na wzmożoną przemianę materii ustroju. Reakcją na to zwiększone zapotrzebowanie jest poprawa apetytu, a także – lepsze wykorzystanie dostarczanych składników odżywczych.
W naszym kraju niedożywienie nie stanowi na szczęście poważnego problemu. Ważna jest jednak nie tylko ilość spożywanych produktów, ale i ich odpowiedni dobór. Bywa, że odżywiamy się nieprawidłowo, nie dostarczając organizmowi wszystkich ważnych składników w odpowiedniej ilości i proporcji. Niedobory pokarmowe w postaci niedostatecznej ilości minerałów i witamin w Twoim pożywieniu powodują, że mniejsza ich pula jest dostępna dla Twojego poczętego i rozwijającego się dziecka. Niedobór niektórych minerałów i witamin może powodować już we wczesnym okresie ciąży niedokrwistość, skłonność do bolesnych skurczów kończyn, a także – być przyczyną niektórych nieprawidłowości w przebiegu ciąży, w tym porodów przedwczesnych oraz niskiej masy urodzeniowej dzieci. Jednak ich nadmiar może być równie niekorzystny.
Powszechne w naszym kraju nadmierne spożywanie soli, węglowodanów i tłuszczów może z kolei sprzyjać otyłości, występowaniu zaburzeń przemiany materii (cukrzyca), nadciśnieniu tętniczemu. Problemy te mogą pojawić się w przebiegu ciąży i mieć także znaczenie dla rozwijającego się dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja dieta była urozmaicona i zapewniała Tobie i Twojemu dziecku wszystkie niezbędne składniki.
Tagi: bolesne skurcze kończyn, cukrzyca, dieta, minerały, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, niedożywienie, niska masa urodzeniowa dziecka, otyłość, poród przedwczesny, Potrzeby energetyczne, przemiana materii, składniki odżywcze, sól, tłuszcze, węglowodany, witaminy
Dodaj komentarz