Strona główna » Przedszkole » Nauka i zabawa » Gry i zabawy » Gry i zabawki dydaktyczne dla dzieci

Gry i zabawki dydaktyczne dla dzieci

gra zabawką dydaktyczną z dzieckiem

Zastanawiasz się, jakie prezenty kupować przedszkolakom młodszym i starszym, aby aktywnie wspierać ich rozwój? Wbrew pozorom nie wszystko, co modne i markowe, jest najlepszym rozwiązaniem. Proste i znane od lat zabawki dydaktyczne nie tracą na aktualności.

Zabawki dydaktyczne przygotowane są przez specjalistów w celu rozwijania i ćwiczenia kluczowych umiejętności intelektualnych, kognitywnych i manualnych. Przeznaczone są dla przedszkolaków w różnym wieku – zwykle w przedziale od 3 do 6 lat. Ich zadaniem jest przygotowanie dzieci do rozpoczęcia szkoły w sposób bezbolesny, bo w ramach dobrej zabawy. Duża część z nich wykonana jest z trwałych ekologicznych materiałów i posłuży rodzeństwu, a nawet kolejnym pokoleniom.

Wspieramy rozwój malucha przez zabawę

Bardzo istotne dla rozwoju dzieci nawet poniżej 3 lat są loteryjki obrazkowe. Mogą one mieć postać kartoników lub drewnianych klocków, na których znajdują się proste obrazki. Na czym polega zabawa?

Dziecko dobiera obrazki w pary według określonych w loteryjce zasad: np. całość i część; małe i duże; liczba elementów i cyfra oznaczająca tę liczbę; przedmiot i pierwsza litera w nazwie tego przedmiotu, itp. W rezultacie maluch otrzymuje ważny impuls stymulujący postrzeganie i kojarzenie faktów. Zaczyna uczyć się kategoryzacji, porównywania, liczenia, alfabetu.

Loteryjek tego typu jest dużo i można je dostosować do możliwości rozwojowych dzieci. Są trwałe, estetycznie wykonane i kolorowe.

Godne polecenia się również gry typu domino. Dla dzieci od 3 lat poleca się domina obrazkowe, dla 4-5–latków domina liczbowe, dla 6–latków domina sylabowe, zaś dla dzieci nieco starszych domina obrazkowo-słowne. Tutaj również maluch decyduje, co do czego pasuje, ucząc się przy tym podstawowych pojęć

Zabawki dydaktyczne typu domino przygotowują do nauki czytania, ćwiczą kreatywność i trudną umiejętność znoszenia przegranej. To świetna zabawa dla całej rodziny, a przy okazji dobra sposobność, aby uświadomić maluchowi na czy polega efekt domino.

chłopiec z dziewczynką bawiący się drewnianymi zabawkami

Zabawki dydaktyczne dla małych rączek

Rysowanie, pisanie i tworzenie wymagają doskonałej koordynacji oko ręka i zręcznych paluszków. W ich doskonaleniu pomagają manualne zabawki typu DIY – dziecko próbuje samo realizować różnorodne zadania, ćwicząc samodzielność i poczucie własnej wartości.

Zabawka typu układankaprzybijanka (zwana czasem „stuku – puku”) przeznaczona jest zwykle dla dzieci od 4 lat. W pudełku znajduje się miękka tablica, np. z płyty pilśniowej lub korka, młotek, małe gwoździki, elementy kolorowe z drewna lub plastiku z dziurkami w środku i zestawy wzorów do układania i przybijania. Dziecko może oczywiście również tworzyć swoje własne wzory. Zabawka rozwija postrzeganie wzrokowe, doskonali precyzję chwytów palcami (wkładanie gwoździków w otworki) i ćwiczy ręce w nadgarstku (przybijanie młotkiem). Jednocześnie przygotowuje rękę dziecka do płynnego pisania i daje wiele powodów do dumy – w końcu młotek to pierwszy krok do majsterkowania.

Zabawki dydaktyczne typu patyczaki skierowane są do dzieci od 3 lat. W pudełku znajdują się kolorowe elementy (plastikowe cienkie i długie „deseczki”) i wzory do układania o różnym stopniu trudności. Bawiąc się dzieci rozwijają spostrzeganie wzrokowe, ćwiczą koordynację ruchów rąk i rozwijają wyobraźnię. Elementy te wykorzystywane są także w zabawach klockami lub samochodami.

Doskonałą zabawę i dobre ćwiczenie dla paluszków zapewniają zabawki typu Sznurki i dziurki. W zestawie znajdują się deseczki z narysowanymi różnymi wzorami (ubranka, zwierzęta, ptaki itp.), w których zrobiono dziurki do przewlekania kolorowych sznurków. Dzieci tworzą różnokolorowe obrazki, a następnie mogą je zmieniać, wywlekając jeden, a nawlekając inny sznurek. Zajęcie jest wyciszające i kreatywne, a przy okazji doskonali się uwaga i cierpliwość.

Podobną zabawką, ale o nieco większym stopniu trudności jest przeznaczona dla 5-latków gra Guzik z pętelką. Dziecko samo doszywa łatki, przyszywa guziki, tworzy szmaciane obrazki, korzystając z dołączonych designów i elementów. Oprócz ćwiczenia ruchów rąk dzieci doskonalą precyzję i cierpliwość, a także uczą się ostrożnego posługiwania się ostrymi przedmiotami.

dziewczynka bawiąca się w pilota

Zabawki rozwijające kreatywność u dzieci

Warto zatrzymać się także przy zabawkach typu mozaiki. Są to zestawy różnych elementów z drewna lub plastiku przeznaczone do układania rozmaitych wzorów na załączonej planszy (np. plastikowa podziurkowana podkładka + plastikowe pinezki). Mozaiki można wykonywać według załączonych wzorów, ucząc się przestrzegania zasad, lub w oparciu o własną fantazję, dając jej pole do rozwoju. Oprócz ćwiczenia precyzji ruchów rąk takie zabawki dydaktyczne rozwijają koncentrację uwagi, uczą o zależnościach w przestrzeni, skali, itd.

Kreatywność wspierają również koraliki do nawlekania dostępne w różnych zestawach, o różnym stopniu trudności. Za ich pomocą można tworzyć naszyjniki czy bransoletki, które dadzą dziecku satysfakcje i pozwolą obdarować najbliższe osoby. Trudno o większą radość dla malucha!
 

 

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha

Placówki