Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Zdrowie dziecka w czasie ciąży » Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Konsekwencje picia alkoholu w ciąży

Kobieta w ciąży a picie alkoholu

Alkohol to substancja szkodliwa. Nie tylko powoduje zmianę w postrzeganiu rzeczywistości, ale również prowadzi do uzależnienia, a w konsekwencji bardzo trudnych skutków dla samego uzależnionego i rodziny. Nadużywanie alkoholu wiąże się również z możliwością wystąpienia szeregu chorób. Czy można spożywać alkohol w ciąży? A jak wygląda spożywanie niewielkiej jego ilości w ciąży do obiadu? Na imprezie?

Czy jest bezpieczna dawka alkoholu w ciąży?

Od 2012 sukcesywnie spada liczba ryzykownych zachowań z używkami (alkohol, narkotyki, nikotyna) podejmowanych przez ciężarne. Ma na to wpływ rosnąca świadomość na temat szkodliwości tych substancji dla płodu i matki. Przyczyniają się również do tego kampanie oraz nagłaśnianie skutków picia alkoholu na rozwój płodu.

Czy jednak istnieje jakakolwiek dawka, która jest bezpieczna w ciąży?

Nie można mówić o bezpiecznym spożyciu alkoholu w ciąży. Oczywiście, ryzyko poważnego uszkodzenia płodu rośnie wraz z ilością spożytego alkoholu. Nie ma jednak określonej dawki, która na pewno nie wpłynie na powstanie wad rozwojowych czy FAS.


Dowiedz się, jak rzucić palenie, będąc w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/jak-rzucic-palenie-w-ciazy


Alkohol w ciąży może spowodować uszkodzenie mózgu dziecka

W czasie ciąży u płodu dochodzi do intensywnego rozwoju układu nerwowego, mózgu oraz wszystkich organów wewnętrznych. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może spowodować nieodwracalne zmiany z mózgu:

  • Uszkodzenie móżdżku – działanie alkoholu na ten obszar może nieść konsekwencje w prawidłowym skupieniu uwagi, spowodować trudności w uczeniu się, koncentracji oraz obszarze emocjonalnym dziecka.
  • Uszkodzenie hipokampu – negatywny wpływ alkoholu na hipokamp przez alkohol może doprowadzić do problemów w nauce, trudności z zapamiętywaniem i logicznym myśleniem.
  • Uszkodzenie płatów czołowych – ten obszar jest odpowiedzialny na empatię, naukę oraz podejmowanie decyzji. Uszkodzenie tego obszaru może nieść konsekwencje w nauce oraz powodować trudność w sferze emocjonalnej dziecka.

Nie wszystkie uszkodzenia płodu są widoczne od razu po urodzeniu. Niektóre z nich ujawniają się dopiero po kilku latach dziecka, co nie znaczy, że są one nieważne czy symboliczne. Podejmowanie ryzyka i picie alkoholu w ciąży ma zawsze wpływ na rozwijający się płód.

Zakaz spożywania alkoholu w ciąży

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FAS)

Picie alkoholu w czasie ciąży, może doprowadzić do powstania różnych zaburzeń, które ogólnie określa się jako FASD. Mogą być to między innymi:

  • neurorozwojowe zaburzenia zależne od alkoholu;
  • wady wrodzone zależne od alkoholu;
  • częściowy płodowy zespół alkoholowy;
  • pełnoobjawowy płodowy zespół alkoholowy.

Nie wszystkie dzieci kobiet pijących alkohol będą miały cechy fizyczne wskazujące na FAS lub któreś z zaburzeń zależnych od alkoholu. Niektóre charakterystyczne objawy mogą pojawić się dopiero w wieku szkolnym lub przedszkolnym, dopiero wtedy może okazać się, że doszło do np. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Niektóre dzieci rodzą się z cechami fizycznymi wskazującymi na picie alkoholu przez matkę – wówczas charakteryzują się niewielkimi i szerokorozstawionymi oczami, płaskim nosem, brakiem rynienki podnosowej oraz niskim wzrostem. Poza tym mogą wystąpić u nich inne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca oraz innych, niedostatecznie rozwiniętych w życiu płodowym organów.

Dzieci z FAS mają trudności w adaptacji w szkole, zwykle posiadają niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. Ponadto ich nauka jest zaburzona, wymaga pomocy nauczyciela wspomagającego lub nauczania specjalnego w zależności od wydanej opinii.

Jeśli jesteś uzależniona…

Jeśli jesteś osobą uzależnioną, która zaszła w ciążę – nie bój się prosić o pomoc. Nie ryzykuj zdrowiem swoim i swojego dziecka, zaufaj lekarzom i porozmawiaj o swoim problemie. Alkohol w ciąży szkodzi zawsze. Nie wierz, że niewielkie stężenie alkoholu nie zaszkodzi dziecku! Skutki picia alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia alkoholowego zespołu płodowego oraz wielu innych zaburzeń rozwojowych u dziecka.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona