Strona główna » Ciąża i poród » Twoje dziecko » Zdrowie dziecka w czasie ciąży » Narkotyki w ciąży – wpływ narkotyków na płód

Narkotyki w ciąży – wpływ narkotyków na płód

Narkotyki w ciąży uzależnienie

Substancje psychoaktywne, alkohol, papierosy – mogą powodować bardzo poważne zaburzenia w rozwoju płodu. W Polsce wciąż panuje przekonanie, że niewielka ilość nie zaszkodzi – a to błąd. Narkotyki w ciąży niosą za sobą negatywne skutki.

Jak wygląda prawidłowy rozwój ciąży?

Zdrowo rozwijająca się ciąża trwa 40 tygodni, a za donoszoną uważa się tę, której czas trwania wyniósł co najmniej 37 tygodni. Niezaburzony rozwój przebiega harmonijnie, na początku pojawia się brak miesiączki, nudności i zmęczenie. Potem brzuszek staje się coraz bardziej widoczny, a nudności ustępują miejsca bólom kręgosłupa i stawów. Po upływie co najmniej 37 tygodni ciąża jest donoszona – dziecko jest gotowe do samodzielnej egzystencji poza organizmem matki.

Podczas ciąży kobieta zostaje poddana wielu badaniom – morfologia, mocz ogólny, sprawdzane są różnego rodzaju zakażenia mogące wywierać wpływ na prawidłowy rozwój ciąży. Każdego miesiąca, przeprowadzana jest wizyta kontrolna, podczas której może być wykonane badanie szyjki macicy (rozwarcie, miękkość). A także USG, aby sprawdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Narkotyki w ciąży

Narkotyki to nie tylko kokaina czy heroina – to również niektóre leki i alkohol. To także wszystkie substancje mające wpływ na prawidłowe postrzeganie świata, powodujące efekty psychoaktywne, czyli te modyfikujące stan psychiczny i bezpośrednio wpływające na układ nerwowy.

Narkotyki oddziałują na percepcję, nastrój oraz niejednokrotnie powodują odurzenie. Są również odpowiedzialne za wywoływanie u ludzi stanów paranoidalnych i lękowych. Poza ogromnym narażeniem osób zażywających narkotyki, na zmiany psychiczne i w układzie nerwowym, przyczyniają się do uszkodzenia narządów wewnętrznych:

  • wątroby,
  • trzustki,
  • serca.

Zagrożony jest również układ krążenia i oddechowy.

 

Uzależniające tabletki w ciąży

Wpływ narkotyków na przebieg ciąży

Narkotyki w ciąży szkodzą. Ich zażywanie przez matkę dokonuje destrukcji nie tylko organizmowi dziecka, ale również jej samej. Przyjmowanie narkotyków od początku trwania ciąży powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w łożysku, przez co utrudniony zostaje transport tlenu i substancji odżywczych pomiędzy matką a dzieckiem.

Płód jest również o wiele dłużej narażony na działanie szkodliwych substancji – w jego organizmie proces rozpadu jest czasami nawet czterokrotnie dłuższy niż w ciele dorosłego. W związku z dłuższą metabolizacją – rozwijające się organy wewnętrzne mogą ulec uszkodzeniu, a dziecko może narodzić się z poważnymi wadami.

Palenie marihuany czy papierosów może prowadzić do hipotrofii, czyli niskiej masy urodzeniowej. Ponadto powstaje ryzyko porodu przedwczesnego.

Substancje psychoaktywne takie jak LSD, kokaina czy metaamfetamina mogą wywołać obumarcie płodu, poronienie, hipotrofię. Ponadto, gdy matka zażywała w ciąży regularnie – po narodzinach dziecko może cierpieć na zespół odstawienia – mogą pojawić się drżenie mięśni, problemy z układem oddechowym, biegunka, wymioty. Niezdiagnozowane zaburzenie jest w stanie doprowadzić do śmierci noworodka niedługo po jego narodzeniu.

Alkohol w dzisiejszej nomenklaturze jest również traktowany jak narkotyk. Prowadzi bowiem do zmiany nastroju, uzależnia oraz zmienia percepcję. U płodu natomiast może dojść do rozwoju FAS lub FASD, czyli płodowego zespołu alkoholowego. W zależności od dziecka – może dość do głębokiego upośledzenia, wad neurorozwojowych oraz fizycznych. Dzieci obciążone FAS są niskie, mają charakterystyczne rysy twarzy i znacznie gorzej rozwijają się w stosunku do swoich rówiesników.


Dowiedz się, jak rzucić palenie będąc w ciąży: https://niebieskiepudelko.pl/jak-rzucic-palenie-w-ciazy/


Uzależnienie od narkotyków w ciąży, gdzie szukać pomocy?

W trakcie ciąży, uzależnienie od narkotyków nie tylko niszczy kobietę, ale również jej nienarodzone dziecko. Zerwanie z nałogiem nigdy nie jest proste, a nagłe odstawienie substancji psychotropowych może okazać się szkodliwe dla organizmu. Jeśli zmagasz się z nałogiem, warto pamiętać, że istnieje wiele ośrodków, które prowadzą terapie i leczenie uzależnień. Dobrze jest jednak zgłosić problem swojemu lekarzowi prowadzącemu w celu zminimalizowania wpływu narkotyków na ciążę. Ginekolog powinien pokierować do odpowiednich instytucji czy ośrodka, który ma doświadczenie w prowadzeniu uzależnionych ciężarnych. Ze względu na specyficzny stan – u kobiet w ciąży, farmakoterapia musi być przeprowadzona pod ścisłym nadzorem stanu matki i płodu.

Bibliografia

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM, https://alkoholizm-leczenie.eu/szkodliwosc-narkotykow-jak-substancje-psychoaktywne-wplywaja-na-czlowieka

Rzecznik Praw Obywatelskich, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/jak-lepiej-chronic-dzieci-ktorych-matki-przyjmuja-srodki-psychoaktywne-w-trakcie-ciazy

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona