Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Wypoczynek Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? Odpowiadamy na pytania rodziców!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? Odpowiadamy na pytania rodziców!

przewożenie dziecka na rowerze

Sezon rowerowy trwa w najlepsze, co oznacza, że coraz częściej mamy ochotę zabrać dzieci na wspólną rowerową przejażdżkę. Niestety większość z nas zupełnie nieświadomie popełnia przy tym wiele błędów, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka. Jak się ich ustrzec, by bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują rodziców.

PRZEWOŻENIE DZIECKA ROWEREM – FOTELIK CZY PRZYCZEPKA?

Podejmując decyzję co do tego, czy będziesz przewozić dziecko na foteliku rowerowym czy w przyczepce, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników:

 • Wiek dziecka: w przyczepkach rowerowych wyposażonych w specjalne hamaczki można przewozić nawet niemowlęta, zwykle jednak przewozi się w nich dzieci od 1. roku życia. Fotelik rowerowy to rozwiązanie dla dziecka, które ukończyło 1,5 roku.
 • Bezpieczeństwo: przyczepki rowerowe od sprawdzonych producentów są uważane za najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka, ponieważ jest ono chronione przed wywróceniem się i urazami.
 • Cena: dobry fotelik rowerowy to koszt ok. 150 zł, podczas gdy jakościowa przyczepka rowerowa wiąże się z wydatkiem powyżej 1000 zł.
 • Wygoda jazdy: jadąc rowerem z przyczepką rowerową można poruszać się jedynie po jezdni i ścieżce rowerowej. Zajmuje ona jednak dużo miejsca na drodze, co może utrudniać jazdę. Rower z fotelikiem rowerowym to znacznie bardziej wygodne rozwiązanie na miejskich drogach.
 • Dodatkowe funkcje: Przyczepka rowerowa chroni dziecko przed wiatrem, deszczem, poparzeniem słonecznym i ukąszeniami owadów. Fotelik rowerowy nie ma takich funkcji.

W Europie Zachodniej bardzo popularne są też tzw. rowery transportowe (z ang. cargo bikes), w których dziecko przewozi się w skrzyni z przodu roweru. Można w nich montować niektóre foteliki samochodowe. Przewożenie dziecka takim rowerem jest bezpieczne, ponieważ jest on bardzo stabilny i nie jest w stanie osiągać dużych prędkości. Cena takiego roweru jest jednak wysoka I zaczyna się od 3000 złotych.

WIEK DZIECKA – KIEDY MOŻNA PRZEWOZIĆ DZIECKO W FOTELIKU ROWEROWYM?

W jakim wieku przewożenie dziecka w foteliku rowerowym jest bezpieczne? Mimo że producenci twierdzą, że fotelik jest odpowiedni dla dzieci już od 1. roku życia, warto przede wszystkim kierować się opinią fizjoterapeutów. A Ci przestrzegają, że jazda w foteliku to ogromne obciążenie dla kręgosłupa maluszka ze względu na narażenie na wstrząsy. W foteliku mogą jechać dzieci, które pewnie siedzą i mają dobrze rozwinięte mechanizmy ruchowe. Dlatego część fizjoterapeutów rekomenduje, by poczekać z przewożeniem dziecka w foteliku rowerowym do 2-3 roku życia. Pamiętaj, że fotelik rowerowy musi być dostosowany do wieku i wagi dziecka. Jeśli głowa dziecka wystaje poza oparcie fotelika, kategorycznie nie można go w nim przewozić!

WYBÓR FOTELIKA ROWEROWEGO – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Jeśli zdecydujesz się na przewożenie dziecka w foteliku rowerowym, kup wysokiej jakości certyfikowany produkt od sprawdzonego producenta. Zdecydowanie wybierz fotelik montowany z tyłu, ponieważ w foteliku przednim dziecko jest dużo bardziej narażone na upadek. Fotelik powinien mieć regulowane pasy i podnóżki, dzięki którym kręgosłup dziecka będzie lepiej amortyzowany, a nóżki malca nie wkręcą się w szprychy. Ważne jest także, by fotelik miał regulację oparcia – dzięki oparciu lekko odchylonemu ku tyłowi, obciążenie na kręgosłup malucha jest mniejsze. Zapytaj też sprzedawcę o obecność mechanizmów amortyzacyjnych.  

CZY MOŻNA PRZEWOZIĆ W FOTELIKU ROWEROWYM ŚPIĄCE DZIECKO?

Jazda w foteliku rowerowym to miarowe kołysanie i bujanie na świeżym powietrzu – nic więc dziwnego, że dzieci tak często w nich zasypiają. Wówczas dziecko zwykle odchyla głowę do tyłu lub na boki, a jego kręgosłup jeszcze mocniej odczuwa wszystkie wstrząsy. To bardzo niebezpieczne dla układu kostnego dziecka. Dlatego jeśli zauważysz, że maluch śpi, najpierw odchyl lekko oparcie w foteliku, by jego główka nie opadała bezwładnie. Następnie zrób przerwę w podróży i daj dziecku dokończyć drzemkę, np. na kocyku w parku. Jeśli musisz jechać dalej, dziecko trzeba będzie obudzić i dopiero wtedy kontynuować jazdę.  

CHODNIK, ŚCIEŻKA ROWEROWA CZY JEZDNIA? PO JAKICH DROGACH PRZEWOZIĆ DZIECKO NA ROWERZE?

Po pierwsze: unikaj nierówności! Jeśli przewozisz dziecko w foteliku rowerowym, najlepszą opcją będą ścieżki rowerowe, a jeśli w przyczepce – w grę wchodzi również jezdnia. Większość chodników ma zbyt wiele nierówności, a w dodatku wysokie krawężniki, które nie ułatwiają wspólnej jazdy. Jeśli musisz przejechać przez nierówności, pamiętaj, by znacznie zmniejszyć tempo jazdy i nie narażać dziecka na wstrząsy. 

JAK ZABEZPIECZYĆ DZIECKO PRZEWOŻONE ROWEREM?

 • Porządnie zamocuj fotelik lub przyczepkę przed podróżą i zapnij dziecku pasy;
 • Upewnij się, że dziecko nie ma dostępu do ruchomych części roweru ani sprężyn siodełka. Jeśli tak – trzeba je odpowiednio zabezpieczyć lub zasłonić;
 • Dzieci przewożone w fotelikach i przyczepkach rowerowych powinny nosić kaski;
 • Zamontuj na rowerze elementy odblaskowe i pamiętaj o odpowiednim oświetleniu roweru i przyczepki;
 • Nigdy nie parkuj roweru z dzieckiem siedzącym w foteliku! Jeśli dziecko jest w foteliku, trzeba zawsze trzymać rower – jeden drobny ruch dziecka wystarczy, by rower przewrócił się wraz z maluchem!

Źródła: ibikekrakow.com, aktywnysmyk.pl, materiały własne

Twoje korzyści z rejestracji

 • Udział w Niebieskim Konkursie
 • Darmowe e-booki
 • Darmowe szkolenia online
 • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
 • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
 • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki