„Bullying” inaczej szykanowanie to wielkie słowo, pod którym skrywają się jeszcze większe tragedie. Niestety, dotyczy ono nie tylko nastolatków i dorosłych, ale także dzieci w wieku przedszkolnym!
Czym tak naprawdę jest bullying? Wbrew pozorom to nie każda złośliwość, którą jedno dziecko wyrządzi drugiemu. O szykanowaniu mówimy, jeśli spełnione są 3 warunki:
Jeśli więc dwóch trzylatków pobije się o plastikową ciężarówkę, to nie szykanowanie, ale agresywna sprzeczka. Realny bullying może tymczasem przyjmować formę fizyczną, werbalną, relacyjną (gdy wyklucza się ofiarę z grup z rówieśniczych), a także cybernetyczną. U małych dzieci ta ostatnia na szczęście nie występuje.
Najmłodsi „oprawcy” próbują zwykle różnych zachowań, aby pognębić swoją ofiarę. Na tym etapie jest to zazwyczaj okrutna forma zabawy, w której dane dziecko próbuje wdrażać „techniki” podpatrzone i zasłyszane wśród starszych, niestety często i w domu.
Już wśród 2-latków można zaobserwować negatywne zachowania społeczne typu strojenie min, wyciąganie języka, odpychanie czy wygrażanie. Jeśli zaczną się one regularnie powtarzać i intensyfikować, można już mówić o rozwoju bullyingu.
Szczególną uwagę warto zwracać, jeśli dane dziecko:
Rodzice i opiekunowie powinni więc obserwować mały dzieci podczas wspólnej zabawy. Nie oznacza to konieczności ciągłej interwencji, ale raczej cichej świadomości tego, co dzieje się w danej grupie. Jeśli problem wyda się realny, należy bezwzględnie zainterweniować. Już dzieci wieku 2-4 lat świadomie wykorzystują agresywne zachowania, aby osiągnąć zamierzony skutek.
Warto wiedzieć:
Bullying często przyjmuje różne postacie w zależności od płci. Chłopcy częściej uciekają się do przemocy fizycznej i werbalnej, a ich zachowania dość łatwo jest zaobserwować. U dziewczynek z kolei szykanowanie jest skryte i polega na manipulacjach, wykluczaniu z przyjaźni, rozpuszczaniu fałszywych plotek, wyjawianiu sekretów czy szantażowaniu.
Aby lepiej zrozumieć istotę i zagrożenia związane z bullyingiem, wart uzmysłowić sobie, że Twoje dziecko najpewniej przyjmuje jedną z trzech ról w grupie rówieśniczej:
Nie zawsze maluch sam poskarży się na swoich prześladowców. Strach, wstyd i poczucie bezradności mogą sprawić, że zamknie się w sobie ze swoim problemem. Wówczas znakiem rozpoznawczym dla rodziców mogą być symptomy fizyczne, takie jak powtarzające się bóle głowy i brzucha, zwłaszcza związane z pójściem do przedszkola czy zabawą w danej grupie. Ponadto dziecko może stać się smutne, apatyczne, wycofane, wyraźnie wątpiące we własne siły.
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z New Hamphshire wynika, że nawet co 5 dziecko w wieku 2-5 lat doświadczyło bullyingu!
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest sprawcą, ofiarą lub świadkiem bullyingu, nie czekaj, aż sytuacja wymknie się spod kontroli! Reaguj szybko i zdecydowanie i skontaktuj się z rodzicami innych zaangażowanych dzieci, a także opiekunami z przedszkola. W niektórych przypadkach wskazana może być również pomoc psychologa.
We własnym zakresie możesz:
Pamiętaj:
Opracowanie na podstawie materiałów EDC „Promote Prevent”; http://preventingbullying.promoteprevent.org/preventing-bullying-in-early-childhood
Tagi: bullying, szykanowanie
Dodaj komentarz