Najlepszym czasem na odbycie podróży jest okres między 18. a 24. tygodniem ciąży, kiedy kobieta z reguły czuje się lepiej, a ryzyko wystąpienia poronienia lub porodu przedwczesnego jest najmniejsze.

Wiele leków zmniejszających dolegliwości związane z podróżą może być bezpiecznie stosowanych w II trymestrze ciąży.

Uważa się, że podróże lotnicze są bezpieczne dla kobiet w ciąży i większość linii lotniczych pozwala na ich odbywanie do 36. tygodnia ciąży. Niektóre linie lotnicze nie mają ograniczeń ale wymagane jest posiadanie zaświadczenia od lekarza (w zależności od linii lotniczych są to różne okresy ciąży), że nie ma przeciwwskazań do odbycia podróży samolotem. Dlatego też zawsze należy przy rezerwacji biletów dowiedzieć się, czy będą wymagane dodatkowe dokumenty. Kobieta powinna posiadać przy sobie całą dokumentację medyczną związaną z ciążą oraz dokładnie zaznaczonym terminem porodu.
Długotrwałe podróże (powyżej 4. godzin) sprzyjają wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Dlatego też w czasie podróży zaleca się wszystkim pacjentkom w ciąży odbywanie spacerów co pół godziny oraz ćwiczenia nóg w postaci prostowania i zginania w kostkach.  

Ze względu na brak możliwości przewidzenia wystąpienia turbulencji powietrznych zaleca się stosowanie pasów bezpieczeństwa, które ciężarna kobieta powinna zapiąć na wysokości miednicy.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona