Strona główna » Co to jest rejestr ciąż i jakie ma znaczenie?

Co to jest rejestr ciąż i jakie ma znaczenie?

rejestr ciąż

Nowym, kontrowersyjnym pomysłem polskiego rządu jest tzw. rejestr ciąż. Czemu ma on służyć i dlaczego wywołuje tak wiele emocji?

3 czerwca 2022 r. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu rejestru ciąż z wejściem w życie w przeciągu 2 tygodni. Co to oznacza dla pacjentek?

Czym jest rejestr ciąż?

Nowe prawo z założenia ma być po prostu poszerzeniem systemu danych zbieranych przez pracowników służby zdrowia na temat pacjentów. Oprócz dotychczasowych informacji personel medyczny będzie miał teraz obowiązek rejestrowania w Systemie Informacji Medycznej (SIM) m.in. alergii, grupy krwi, posiadanych implantów, hospitalizacji, kodów rehabilitacji oraz stwierdzonej ciąży u pacjentek. Według pomysłodawców chodzi wyłącznie o zapewnienie lekarzom lepszego dostępu do danych i poprawienia komunikacji między różnymi placówkami i instytucjami medycznymi. Rezultatem ma być rzekomo większa przejrzystość systemu oraz lepszy obieg informacji.

Dlaczego więc rejestr ciąż budzi sprzeciwy?

Mogłoby się wydawać, że nowe rozporządzenie jest działaniem zmierzającym ku lepszej jakości w służbie zdrowia. Niestety, krytycy wskazują na poważne kontrowersje. Po pierwsze, sam fakt gromadzenia większej ilości danych osobowych budzi dziś zrozumiałe wątpliwości – nie wiadomo kto i jak będzie kiedyś chcieć je wykorzystać. Po drugie zaś, informacja o ciąży kobiety, dotychczas zarezerwowana dla ginekologa i położnej, stanie się teoretycznie dostępna dla wszystkich lekarzy, a w przypadku zagrożenia życia również pracowników medycznych. Zdaniem wielu jest to poważne ograniczenie praw człowieka!

Rejestr ciąż wydaje się być kolejnym rządowym krokiem zmierzającym do utrudnienia kobietom przerywania ciąży, np. w ramach legalnych zabiegów wykonywanych poza granicami kraju. Mimo że nie jest to działanie podlegające odpowiedzialności karnej, wielu aktywistów boi się, że nowy system posłuży zastraszaniu kobiet postawionych często w podbramkowej sytuacji.

Podsumowując…

Rejestr ciąży w obecnym kształcie nie uprawnia do karnego ścigania kobiety, która oficjalnie była w ciąży, a obecnie już nie jest. Może natomiast być źródłem niekomfortowych pytań i dociekań, jak również podstawą do ścigania osób, które teoretycznie mogły pacjentce ułatwić przerwanie ciąży. Ogólnie rzecz biorąc jest to więc kolejny krok w kierunku zwiększenia kontroli na Polkami. Teoretycznie dostęp do SIM będzie bowiem miała również prokuratura, jeśli zostanie wszczęte stosowne postępowanie śledcze!

Co Wy myślicie o rejestrze ciąż i jego reperkusjach?

Instagram
Tagi:

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki