Buty to niewątpliwie wspaniały wynalazek, ale wygląda na to, że nie powinno się go przeceniać ani nadużywać. Zwłaszcza małe dzieci powinny jak najczęściej chodzić boso, aby rozwijać się zdrowo i harmonijnie. Sprawdź, jakie korzyści dają bose stópki u niemowlaka i jak wygląda zależność chodzenie boso po domu a katar.
Wielu rodziców aktywnie walczy z chodzeniem boso u dzieci. Obawiamy się, że będzie im zimno, że się zranią, pobrudzą, „złapią” jaką infekcję. W rezultacie, niektórzy dorośli obuwają pociechy, jak tylko zaczną one stawiać pierwsze kroki. Nie pomaga fakt, że małe „adidaski” są tak rozkoszne i aż chce się je dziecku nałożyć na nóżki.
Mało kto tymczasem rozumie, że niemowlęta rodzą się z całkiem płaskimi stopami. Aby rozwinęło się u nich prawidłowe podbicie potrzeba gimnastyki – najlepszą z możliwych jest zaś chodzenie boso po twardej powierzchni. Wygodne buciki niestety nie aktywują odpowiednio aparatu mięśniowego stopy.
Badania naukowe wskazują jasno, że w kulturach, gdzie chodzenie boso od małego jest zwyczajowe, dzieci w wieku 6-12 lat posiadają znaczniej lepiej wykształcone sklepienie stopy i znacznie mniejszą częstotliwość występowania płaskostopia. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie samych stóp, ale także całą postawę ciała, łatwość poruszania się i stabilizację.
Znaczące różnice zidentyfikowano również w sprężystości stóp dzieci wychowanych bez butów. Bose stópki niemowlaka w codziennym życiu przekładają się również na zdolności biegowe i mniejszą skłonność do problemów zdrowotnych w obrębie stopy w późniejszym wieku.
To jednak nie koniec korzyści wynikających z chodzenia boso. Na uwagę zasługuje również:
Ciekawostka: Z badania przeprowadzonego w Indiach w 2020 r. wynika, że u dzieci z płaskostopiem codzienne chodzenie boso przez 45 minut w okresie dwóch tygodni przynosi widoczną poprawę kondycji stopy. To najłatwiejsze z ćwiczeń, które można bezpiecznie praktykować w domu o każdej porze roku!
Czy oznacza to, że dzieci powinny spędzać życie bez butów? Niekoniecznie. Dobrą praktyką jest chodzenie boso po domu, ale w innych miejscach należy już zachować ostrożność. Na bose stópki u niemowlaka i przedszkolaka czyhają bowiem również zagrożenia w postaci:
Odpowiedź na pytanie, czy dziecko powinno chodzić boso, zależy więc od okoliczności. Unikajmy więc puszczania dzieci bez butów w miejscach publicznych, na bardzo nierównym terenie naturalnym, w większych skupiskach rówieśniczych i na basenach. Boso można za to chodzić po plaży lub przydomowym trawniku, pod warunkiem że jesteśmy w stanie kontrolować czystość okolicy.
Przy okazji warto zdementować stereotypy na temat „chodzenie w domu boso a katar”. Bose stópki u niemowlaka to sposób na hartowanie odporności, nie zaś jej osłabianie. Jeśli jednak pociecha jest już przeziębiona, nie należy jej wystawiać na dalszy stres. Zakładamy wówczas ciepłe skarpetki i papucie.
Nie wiesz, jak wybrać dobre pierwsze buty dla dziecka? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem: https://niebieskiepudelko.pl/wybieramy-pierwsze-buty-dla-dziecka/
Bibliografia:
PLoS One, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9398026/
Healthcare (Basel); https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10218108/
Scientific Reports; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5556098/
Advances in Physical Education; https://www.scirp.org/journal/paperinformation?paperid=86428
Tagi: buty, obuwie, stopy dziecka
Dodaj komentarz