Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Ciąża Zdrowie matki w ciąży Czy i jak długość snu wpływa na kobiety w ciąży?

Czy i jak długość snu wpływa na kobiety w ciąży?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaki wpływ może mieć na Ciebie i dziecko długość snu? Szwedzcy naukowcy zbadali 1272 zdrowe kobiety w ciąży, aby odpowiedzieć na powyższe wątpliwości. Otóż badania dowiodły, że brak odpowiedniej ilości snu w ciąży podnosi ryzyko wysokiego ciśnienia krwi oraz wystąpienia stanu przedrzucawkowego w trzecim trymestrze.

Badania wykazały, że długość spania nie miała większego wpływu na poziom ciśnienia krwi w pierwszych dwóch trymestrach, natomiast w trzecim trymestrze zauważono bezpośrednie powiązanie.

Kobiety, które spały mniej niż sześć godzin  w nocy miały wyższe ciśnienie krwi w trzecim trymestrze ciąży ( prawie 4 mm / Hg) od tych kobiet, które przesypiały dziewięć godzin. Naukowcy zbadali również działanie czasu snu na ryzyko zachorowania na stan przedrzucawkowy (polega on na znacznych skokach ciśnienia krwi, zatrzymaniu wody w organizmie (obrzęki), obecności białka w moczu (białkomocz)), który może mieć istotne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki i dziecka. Wiemy, że u kobiet, które spały mniej niż pięć godzin dziewięciokrotnie zwiększało się ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. 

A co z ciężarnymi, które lubią pospać? Okazuje się, że zbyt duża dawka snu, również wpływa negatywnie na ciśnienie. Kobiety, które przesypiały ponad dziesięć godzin na dobę w pierwszym trymestrze ciąży miały ponad dwukrotny wzrost ryzyka rozwoju stanu przedrzucawkowego.

 

Michelle Williams, profesor Epidemiologii i Zdrowia Globalnego na Uniwersytecie w Waszyngtonie i  zastępca Dyrektora Centrum Studiów Okołoporodowych Swedish Medical Center w Seattle – autor badania twierdzi, iż kobiety na ogół powinny przesypiać około siedmiu do dziewięciu godzin (ze wskazaniem na dziewięć). Ponadto twierdzi, iż kobiety wiedzą jak się zdrowo odżywiać i że dobrze jest wykonywać ćwiczenia dla dwóch osób. Mało tego, uważa, że ciężarne nie powinny spać same. 
Dr Mary Rosser, położnik i ginekolog w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku powiedział „To bardzo ważne badanie, ale to dopiero początek”. Myślę, że mimo, iż to dopiero początek badań, przyszłe matki powinny wziąć sobie do serca powyższe badanie.

Źródło: Businessweek.com

Tagi: , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ja ostatnio w ogóle mam problemy ze snem, kręgosłup boli, żadna pozycja nie pomaga. Może któraś z przyszłych mam ma materac ortopedyczny? Słyszałam, że pomaga, ale boje się ryzykować…

Forum

Forum

Imiona